TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

CivilMedia

ДИК, ДКСК, Министерство за правда, избори… Кој да му ја мисли?!

CivilMedia - пред: 6 часа

Државната изборна комисија (ДИК) и Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) работат исклучиво преку стручните служби. Причината е едноставна: по бранот оставки поради притисокот во јавноста, по разоткривањето на нивните коруптивни и ...

Димитров: Консолидирањето на Европа е невозможно без стабилен и просперитетен Балкан

CivilMedia - пред: 7 часа

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска од Стразбур порача дека консолидирањето на Европа е невозможно без стабилен, мирен и просперитетен Балкан. Во обраќањето на априлската сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа, ...

31 поврзани вести »

Заев: Посакувам, но не верувам дека името ќе се реши за две недели

CivilMedia - пред: 7 часа

Премиерот Зоран Заев не верува дека за две недели може да се реши спорот за името, коментирајќи ја изјавата на еврокомесарот за проширување Јоханес Хан оти Скопје и Атина можат да постигнат договор во наредните 15 дена.

25 поврзани вести »

Србија ќе воведе контрамерки за Хрватска

CivilMedia - пред: 7 часа

Српската прмеиерка Ана Брнабиќ потврди дека Србија ќе воведе контрамерки за Хрватска поради тоа што таа држава забранила влез за министерот за одбрана Александар Вулин. На новинарско прашање на новинари какви контрамерки ќе воведе Србија за ...

15 поврзани вести »

Иран ќе врши девизни трансакции во евра, наместо во долари

CivilMedia - пред: 7 часа

Техеран најави дека почнува со вршење девизни трансакции во евра, а не во долари, што е дел од долгогодишните напори на земјата за намалена зависност од американската валута, поради продлабочување на јазот со Вашингтон.

5 поврзани вести »

Прес-конференција на премиерот Заев и Џорџ Робертсон

CivilMedia - пред: 8 часа

Премиерот Зоран Заев и поранешниот генерален секретар на НАТО Џорџ Робертсон во моментов во Клубот на пратениците во Скопје оддржуваат заедничка прес-конференција. Робертсон ја предводи делегацијата од истакнати странски дипломати кои на покана на ...

53 поврзани вести »

Невладините во Тетово бараат повеќе зеленило во градот

CivilMedia - пред: 8 часа

Со зелен теписон на градскиот плоштад како и дрва и палми напарвени од отпадоци собрани од тетовските улици активистите од неколку невладини организации од Тетово со симболичен пикник на градскиот плоштад од локалната самоуправа побараа да го ...

8 поврзани вести »

Во четврток протест за жртвите од Смилковско езеро

CivilMedia - пред: 8 часа

Во четврток во 13 часот пред Основниот суд во Скопје се најавува граѓански протест за жртвите од Смилковско езеро. Протестот е најавен на социјалната мрежа Фејсбук на групата „Правда за „Монструм“.

15 поврзани вести »

Хан очекува решениe за името во наредните две недели

CivilMedia - пред: 8 часа

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан очекува прашањето за името меѓу Македонија и Грција да биде решено во наредните 15 дена. – Јас сум оптимист дека во следните две недели ќе биде најдено решение за името или барем решение што ќе го отвори ...

42 поврзани вести »

Шчербак: Македонија добро да размисли за членството во НАТО

CivilMedia - пред: 8 часа

Секоја држава има сопствен избор за градење на националната безбедност без разлика дали тоа е со членство во НАТО или воена неутралност, изјави рускиот амбасадор Олег Шчербак говорејќи пред студентите од Факултетот за безбедност.

19 поврзани вести »

Теодоракис: Уставите лесно се менуваат, но не и Меѓународните договори со ЕУ и НАТО

CivilMedia - пред: 8 часа

Некои устави можат лесно одново да се сменат, но не и Меѓународните договори со ЕУ и НАТО, вели лидерот на партијата Река, Ставрос Теодоракис и додава дека Движењето за промена, во чија коалиција е и неговата партија, бара решение со сложено име за ...

15 поврзани вести »

Заев: Заедно да сработиме и за датум за преговори со ЕУ во јуни

CivilMedia - пред: 9 часа

Се израдувавме на чистата препорака, но истовремено ги примивме пораките од Извештајот на ЕК. Ја продолжуваме и интензивираме реформската динамика. Во Владата веќе се поставуваат контурите на реформскиот План 18, што се однесува на имплементација на ...

37 поврзани вести »

Во јуни се очекува препорака за визна либерализација за Косово

CivilMedia - пред: 9 часа

Претставници на парламентарната Комисија за европски интеграции, но и експерти од оваа област, очекуваат во јуни годинава Европската комисија да даде препорака за укинување на визниот режим за Косово.

8 поврзани вести »

Сервер: Името мора да се реши и Македонија да стане дел од ЕУ и НАТО

CivilMedia - пред: 9 часа

Триаголникот од кој зависи напредокот на Балканот се САД, ЕУ и вие. Кога овие три страни се хармонизирани ништо не може да ги спречи. Кога се надвор од рамнотежа сите прашања дури и оние кои може да влијаат на мирот и стабилноста се под опасност.

23 поврзани вести »

Промовирани книгите „Портрети и настани од Егејскиот дел на Македонија“ и „Партизанска љубов“

CivilMedia - пред: 9 часа

Книгите „Портрети и настани од Егејскиот дел на Македонија“ од Благојче Андонов и „Партизанска љубов“ од Фана Мартинова-Буцкова беа промовирани денеска во салата на Советот на Град Скопје, во организација на Републичкото здружение на децата бегалци ...

4 поврзани вести »

Ревизорското тело од Македонија во работна посета на Европскиот суд на ревизори

CivilMedia - пред: 10 часа

Зајакнување на соработката помеѓу Ревизорското тело за ревизија на ИПА од Македонија и Европскиот суд на ревизори, размена на искуства од областа на ревизорскиот пристап при ревизија на Европските фондови како и можност ревизори од Ревизорското тело ...

12 поврзани вести »

453 илјади луѓе во земјава живеат во сиромаштија

CivilMedia - пред: 11 часа

Проектот „Сите Сити“, е првиот систем за донирање на вишок храна во Македонија кој официјално започна да функционира од вчера, а носители на проектот се Граѓанската организација „Ајде Македонија“ со поддршка од Швајцарската амбасада, УСАИД, ...

Тешки последици ако некој го изневери Договорот за иранска нуклеарна програма

CivilMedia - пред: 11 часа

Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска го предупреди американскиот претседател Доналд Трамп да не се повлекува од мултилатералниот договор за иранската нуклеарна програма, потпишан во 2015 година или во спротивно ќе се соочи со „тешки ...

17 поврзани вести »

Истрага против косовските полицајци што го уапсија Ѓуриќ

CivilMedia - пред: 12 часа

Сите полициски службеници кои учествувале во акцијата за апсење на директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, во спрската Влада, Марко Ѓуриќ, на 26 минатиот март во Косовска Митровица, ќе подлежат на истрага од страна на Инспекторатот на ...

4 поврзани вести »

Централниот совет ги повика Евреите да не носат кипа во јавност

CivilMedia - пред: 12 часа

По неодамнешните антисемитски напади во Германија, Централниот совет на Евреите ги повика Евреите во таа земја да не носат кипа во јавност. Претседателот на Централниот совет на Евреи, Јозеф Шустер ги советува Евреите да не се појавуваат во јавност ...

3 поврзани вести »