TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Деца

Откријте ги тајните на планетата Заз во новото издание од „Светот на Биби“

Деца - пред: 12 часа

Време е да се запознаеме со татковината на Зази – планетата Заз. За миленичето на Биби, кое сите дечиња го сакаат и им е интересно, малку знаевте досега. Но, во новата сликовница „Тајните на планетата Заз“, во која се вклучени активности, ќе научите ...

4 поврзани вести »

Каков е редот во градинките во Холандија. Децата во Амстердам уште од најмали учат јога

Деца - пред: 17 часа

Сите градинки се приватни, ама мора да имаат лиценца за работа. Цената за еден месец во просек е 2.000 евра, меѓутоа, дел од парите државата ги враќа назад. Сѐ зависи од тоа колку заработуваат родителите Јана Андријески живее во Амстердам.

2 поврзани вести »

Останете смирени на лутината на детето и не одговарајте со лутина. Христина Стефановска одговара на читателско прашање

Деца - пред: 17 часа

Рубриката „Прашај психолог“ овозможува стручна поддршка од психолози и психотерапевти на родителите при справување и решавање одредени актуелни прашања од психолошка природа на нивните деца и е резултат на соработка помеѓу Деца.мк и „ Психотерапика ...

2 поврзани вести »

Лекари го вртат бебето во стомакот на мајката, во положба за породување

Деца - пред: 17 часа

Медицината секојдневно се развива и достигнува нови нивоа на иновативност со цел полесно решавање на здравствените проблеми. И во текот на бременоста кај жените можно е да се појават низа компликации.

Мојот син е посвоен и ДА – јас сум неговата вистинска мајка

Деца - пред: 17 часа

Премногу пати во неговиот краток живот, на мојот син му е кажано нешто за мене, нешто што на посвоените деца им се зборува отсекогаш: дека јас не сум негова „вистинска“ мајка. Еден ден кога одеше во прво одделение, плачеше целиот пат од училиште до ...

Што сè ви е потребно пред да пристигне бебето?

Деца - пред: 17 часа

Составувањето список може да ви помогне во одредувањето што треба да си купите и како да се подготвите пред да пристигне вашиот нов член на семејството. Што сè ви е потребно за првите денови со вашето новороденче? За хранење Ако доите, не ви е ...

Марија Монтесори: Првата репресија

Деца - пред: 17 часа

Возрасниот кој сè уште не сфатил дека детето мора да ги користи рацете и дека тоа е првата појава на инстинктот за работа, може да биде препрека за детскиот развој. Кога детето сака да си ја чешла косата, возрасниот наместо да е задоволен од овој ...

„Светот на Биби“ од 23 февруари на МТВ

Деца - 17.02.2020

Омилената Биби и нејзиниот свет од недела (23 февруари) во 19:10 часот „ќе живеат“ и на Македонската радио-телевизија. Секој нареден работен ден (од 19:10 часот) дечињата ќе можат да проследат програма од десетина минути во која ќе другаруваат со ...

4 поврзани вести »

Почнува пријавувањето на децата за учество во втората пилот-фаза на образовниот модел „Бибиверзум“

Деца - 17.02.2020

Од денеска почнува пријавувањето на децата за учество во втората пилот-фаза на образовниот модел „Бибиверзум“. Образовниот центар, кој се наоѓа во Градскиот трговски центар – I кат во Скопје (веднаш до ресторанот „Џино“), е дел од големата образовна ...

Зошто новиот коронавирус претежно ги поштедува децата?

Деца - 17.02.2020

Досега многу мал број деца заболеа од коронавирусот. Истото било забележано и со епидемијата на САРС и МЕРС. Според достапните податоци, релативно мал број деца покажале сериозни симптоми досега.

283 поврзани вести »

Најчести пропусти на наставниците во работата со деца

Деца - 17.02.2020

Кога еднаш ќе го идентификуваат ученикот кој постигнува полоши резултати, наставниците многу често очекуваат таквите резултати да продолжат да се нижат и тие очекувања да се пренесат на различни ситуации.

11 поврзани вести »

Дали нашите деца ќе научат да возат автомобил?

Деца - 17.02.2020

Автоматските автомобили се следната иновативна работа во автомобилската индустрија. Но, таа иновација го покренува прашањето – дали децата во иднина ќе научат да возат автомобил. Неколку експерти предвидуваат дека децата родени оваа година никогаш ...

4 поврзани вести »

Брачен конфликт и развод: Кога возрасните би знаеле колку патат децата, штетата би била минимална

Деца - 17.02.2020

Детето не смее да се лаже, секогаш треба да му се даде точен одговор Бракот претставува непрекината битка за остварување блискост, тој опфаќа систем на обврски, систем на комуникација, љубов, внимание, грижа, тоа е еден вид институција во која мора ...

2 поврзани вести »

Водич за сајбер-булинг: Можеби децата знаат повеќе за технологијата, но возрасните знаат повеќе за животот

Деца - 17.02.2020

Овој водич е наменет за деца, млади, родители и наставници, но и за сите други заинтересирани лица што сакаат да се информираат и да се едуцираат за проблемот со електронското насилство што го искусиле децата и младите. Го подготвија доц.

2 поврзани вести »

Пет работи поради кои мајките најчесто чувствуваат вина

Деца - 17.02.2020

Мајчинството е најтешката работа и најголемиот предизвик што сум го имала. Мајките се грижат и ја преиспитуваат секоја работа. Веројатно е тешко чувството кога знаете дека детето целосно зависи од вас.

Бебињата не го забораваат лутото однесување на возрасните

Деца - 17.02.2020

Едно ново истражување ќе ве натера двапати да размислите пред да почнете да му викате на својот сопруг пред бебето. Всушност, студиите потврдуваат дека бебињата знаат дали возрасниот човек е склон на лутина и можеби ќе се обиде да го промени ...

Имав осум бебиња и еве како ги заспивав…

Деца - 17.02.2020

Мајката Ким Тучи од Австралија има родено петорка, а има вкупно осум деца. Во нејзината книга „Имав осум бебиња и ако научив една работа…“, таа споделува над сто родителски совети, меѓу кои и брилијантните совети за заспивање на децата.