TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Деца

Двајца оздравени тетовци и еден кумановец си заминаа денеска дома. Има 48 нови случаи со коронавирус

Деца - пред: 7 часа

Двајца оздравени тетовци и еден кумановец си заминаа денеска дома од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, соопшти Министерството за здравство. Оздравен е и пациент од Скопје, кој се лекувал во домашни услови.

228 поврзани вести »

Серијата „Зоки Поки“ од 4 мај на МТВ

Деца - пред: 9 часа

ТВ-серијата „Зоки Поки“ од 4 мај ќе се емитува на Македонската радио-телевизија. Десетте епизоди ќе се емитуваат секој понеделник и четврток во 20:15 часот на првата програма, со репризи наредниот ден и во сабота и во недела.

18 поврзани вести »

Студенти држат онлајн-часови за учениците во САД

Деца - пред: 12 часа

Факултетите и училиштата низ светот се затвораат за да се намали ширењето на коронавирусот. Родителите се тие што треба да им помагаат на своите деца со учењето и да ги водат низ материјалите.

Двојно повеќе и двојно помалку низ задачи

Деца - пред: 15 часа

Ученици, математиката оди многу добро со музика. Пуштете си ги омилените песни и решавајте ги задачите. На крајот, не заборавајте да си направите ...

3 поврзани вести »

Учиме, јадеме овошје на пауза, славиме родендени, забавни работилници… Убави примери за онлајн-настава

Деца - пред: 15 часа

Во оваа состојба на криза не треба да забораваме дека сите ние сме изложени на стрес, а како педагози треба да бидеме особено внимателни во задавањето на домашните задачи и обемот на активностите.

29 поврзани вести »

Креативна идеја: Тегла со планови и желби што ќе се остварат по пандемијата

Деца - пред: 15 часа

Кејти Еборал од Англија, мајка на две деца, смислила начин како да не им кажува „не“ на своите деца кога ќе побараат да направат нешто надвор од домот додека трае пандемијата со коронавирусот.

Седум глупави работи што ги направив кога останав бремена

Деца - пред: 15 часа

Што се однесува до бременоста, мојата беше едноставна: немаше утрински мачнини, ниту дијабетес, претерано одморање, крвавење и хемороиди. Читав за сите можни компликации и слушав многу хорор-приказни од пријателки и познајнички, но изгледа имав ...

Татко му сервира оброци на својот син како да е во ресторан со пет ѕвезди

Деца - пред: 15 часа

Рестораните низ светот можеби се затворени, но едно малечко дете добива услуга од пет ѕвезди во својот стол за јадење. Една од предностите да имаш сомелиер за татко. Џона е среќно дете кое живее во Калифорнија, а Џејсон Бут му е татко.

„Жан Митрев“: По успешната операција на транспозиција на големи крвни садови уште едно новороденче си заминува дома

Деца - пред: 15 часа

Борбата за животот на ова бебе почна уште со самото негово раѓање Уште едно новороденче си заминува дома здраво и среќно. Денеска за семејството Јашари е најсреќниот ден во животот. Тие во своите прегратки си ја однесоа дома својата ќерка, која ...

4 поврзани вести »

Заборавете на фразата: „Верувај ми, ќе биде полошо“

Деца - пред: 15 часа

Семејствата насекаде низ светот се борат со самоизолацијата, учењето од дома, социјалната дистанца… Поголем дел од времето сите се во фаза „во ова сме сите заедно“. Но, некогаш кога се здобиваме со повеќе лоши информации за состојбата, последното ...

Анкета: Како го поминувате времето дома со децата, што ви е тешко, а што олеснување…

Деца - пред: 15 часа

За разлика од пред еден месец, најголем број од родителите сега се постојано дома со децата. Некои од нив мора да работат, па прават посебна организација за да успеат во тоа, а други се обидуваат да ги анимираат, да учат со нив, да го сокријат ...

„Улогата на жените никогаш потешка“ – гувернерот на Калифорнија со признание за жените

Деца - пред: 15 часа

Пандемијата со коронавирусот ги промени практично сите аспекти на нормалниот живот во многу краток рок. Пред само еден месец децата одеа на училиште, луѓето редовно одеа на работа, постоеше рутина која беше сосема нормална за сите нас.

2 поврзани вести »

Нови 46 случаи на коронавирус во Македонија

Деца - 09.04.2020

Нови 46 случаи на Ковид-19 се потврдени во изминатото деноноќие. Со тоа бројката на дијагностицирани во државата е 663 лица, соопшти Министерството за здравство. Новопотврдените случаи се во градовите: Скопје –12, Куманово – 13, Прилеп – 8, Тетово ...

59 поврзани вести »

Мила заврши со хемотерапија и ја напушти Детската клиника. Заѕвони на ѕвончето за чао, а персоналот ја испрати со ...

Деца - 09.04.2020

Тригодишната Мила заврши со хемотерапија, ја победи леукемијата и си заминува дома. Со нејзината мајка свечено заѕвонија на ѕвончето за оздравување, или ѕвончето за чао, како што го викаат децата на Клиниката за детски болести, додека персоналот ги ...

7 поврзани вести »

Училиштата немаат доволно пари да работат по „Кембриџ“. Што велат инспекторите за ланското работење на школите

Деца - 09.04.2020

Во извештајот стои и дека наставниците не се доволно обучени за реализација на Кембриџ-програмите, а родителите сметаат дека се претешки за возраста на децата Во период кога наставата во државата се одвива од дома, Државниот просветен инспекторат ...

29 поврзани вести »

Ајде да ги вежбаме прстите, тоа е важно

Деца - 09.04.2020

Рацете, дланките и прстите се моќна алатка за учење за себе и за светот! На децата им треба постојана можност да ги користат, од најрана возраст и во текот на целиот живот. Децата треба да ги вежбаат дланките и прстите, а правилниот развој на ...

Подарок за децата и родителите од „Дизни“: бесплатни часови по цртање на омилените јунаци

Деца - 09.04.2020

Додека музеите, галериите и другите културно-уметнички институции нудат свои виртуелни тури, „Дизни“ одлучи да ги развесели обожавателите со бесплатни часови по цртање на најпопуларните ликови.

Малечко девојче на неодолив начин бара нова мајка

Деца - 09.04.2020

Малечко девојче кое очигледно имало расправија со својата мајка, бара нова мајка. – Ми треба нова мајка – вели таа. – Ти треба нова мајка? – ја прашува мајка ѝ. – Да – вели девојчето. – Која сакаш да ти биде мајка? – ја прашува нејзината мајка.

2 поврзани вести »

Лесни и интересни игри за дома, добри за детскиот развој – предлог од дефектолози

Деца - 09.04.2020

Во изработувањето на активностите треба да бидат вклучени и децата. Секој ден изработувајте по една од понудените активности. Бидете креативни, забавувајте се, играјте си, гушкајте се, уживајте во моментите поминати со семејството и седете дома.

Како ќе ја пребродиме корона-кризата зависи од тоа дали ќе навикнеме да живееме со себе, децата, семејството

Деца - 09.04.2020

На фејсбук-страницата на Центарот за логопедија и рана интервенција Д-р Несторов од Србија, објавен е интересен поглед на моменталната ситуација од аголот на професор д-р Светомир Бојанин.