TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денар

МТСП: Во 2017 отворени 165 фирми, вработени 191 лице

Денар - пред: 39 мин

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, и директорот на Фондот за иновации, Јован Деспотовски, го посетија студиото ,,Дарк-1’’ со цел директно да ги слушнат ...

13 поврзани вести »

АД ЕЛЕМ ќе продава вишоци електрична енергија

Денар - пред: 1 час

АД ЕЛЕМ објавува продажба на вишоци електрична енергија во вкупна количина од 102.720 МWh, за месеците јуни, јули и август 2018 година, односно за јуни 43.200 MWh, јули 29.760 MWh и за август 29.760 MWh. електрична енергија.

14 поврзани вести »

Николовски: Годинава извозот на зелки е зголемен за 34 отсто

Денар - пред: 1 час

Извозот на пролетната зелка оваа година во споредба со лани е зголемен за 34 отсто, изјави министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, на денешните пратенички прашања, одговарајќи на прашањето на пратеникот Никола ...

4 поврзани вести »

Од робот до автомобил, јапонскиот „трансформер“ успешно завршен! (видео)

Денар - пред: 1 час

Роботот „’J-deiteRAJD“ го дизајнира Кендџи Исхида, директор на компанијата „Brave Robotics“, пренесе „Ројтерс“. „Израснав верувајќи дека роботите треба да бидат способни за многу работи и тоа со тек на време таквото верување стана моја мотивација за ...

3 поврзани вести »

Subway затвора 500 места во САД, проширувајќи го своето присуство во странство

Денар - пред: 2 часа

„Subway Restaurants“, најголемиот светски синџир на храна, ќе продолжи да ги затвора американските ресторани во услови на проширувањата во странство, објави „Bloomberg“. Оваа година „Subway“ планира да затвори уште 500 американски локации.

Moody’s го потврди највисокиот кредитен рејтинг за САД

Денар - пред: 2 часа

Меѓународната рејтинг агенција „Moody’s“ повторно им даде на САД најдобар можен кредитен рејтинг „ААА“. Потврдувањето на највисокиот кредитен рејтинг ја одразува извонредната економска моќ на земјата, потенцираат од „Moody’s“.

Кримскиот мост скоро готов?! (Видео)

Денар - пред: 2 часа

„Кримскиот мостот е асфалтиран, остана само изолација и хоризонтална сигнализација“, изјави Леонид Риженкин, директор на градежната компанија “Strogazmontaž“ која го гради мостот. Градежните работници напоредно со изградбата вршат одредени неопходни ...

2 поврзани вести »

Амбасадорите го чистеа ѓубрето на кејот на реката Вардар

Денар - пред: 2 часа

Под мотото „Исчисти, Твитни“ денеска се одржа волонтерска еко-акција за чистење на кејот на Вардар со која беа опфатени патеките и бреговите од двете страни на реката во централното градско подрачје на Скопје.

44 поврзани вести »

Одбележан Светскиот ден на интелектуална сопственост

Денар - пред: 2 часа

Со врачување на признанието „Патент на годината“ за 2017 година на пронајдувачот Виктор Настов за „Уредот со електрично или пневматско задвижување на преклопен механизам за иницирање намалување на брзина на возила“, Државниот завод за индустриска ...

5 поврзани вести »

Да се истражува подлабоко, до причините за стечајот на „Фени“, Анѓушев ги охрабри антикорупционерите

Денар - пред: 2 часа

По вчерашните обвинувања од „Транспаренси интернешнл – Македонија“ дека вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, го оркестрирал случајот со стечајот за „Фени“ со цел да го заштити уделот што на пазарот го има „Енерџи деливери солушнс“, ...

69 поврзани вести »

Во Пекинг дебитираше новиот Lexus ES (фото+видео)

Денар - пред: 3 часа

Lexus на саемот во Пекинг и официјално ја претстави седмата генерација на лимузината „ES“. Новиот „ES“ доби карактеристична, масивна маска на ладилникот која ги одликува најновите генерации на возилата на „Lexus“, но и порасна во димензии.

3 поврзани вести »

Оваа луксузна оаза ги чека своите први гости (фото+видео)

Денар - пред: 3 часа

Овој рајски хотел кој располага со 280 прекрасни соби и апартмани, подготвен е да ги пречека првите гости, хотелот со 5 ѕвездички е сместен во срцето на Абдалија, ултра популарно место, кое се издвојува од другите по архитектурата, а нуди и поглед ...

Профитот на Lloyds за кварталот скокна за речиси една четвртина

Денар - пред: 4 часа

„Lloyds Banking Group“ соопшти дека ја започнува 2018-та година со силен старт, остварувајќи раст на профитот за првите три месеци од годината од речиси една четвртина. Банката има добивка пред оданочување од 1,6 милијарди фунти (над 2,2 милијарди ...

Исламската држава има 3 милијарди евра капитал?

Денар - пред: 4 часа

Терористичката група „Исламска држава“ може да има капитал од околу 3 милијарди евра. Дел од овие пари се инвестираат во легитимен бизнис преку поставени лица. Ова го објави француското радио „Europe 1“ во пресрет на конференцијата за финансирање на ...

Првиот квартал во знак на раст на приходите и профитабилноста

Денар - пред: 4 часа

Двоцифрен раст на повеќето деловни сегменти Во првиот квартал од 2018 година, Атлантик Група оствари вкупни приходи од продажба од 152,4 милиони евра, што претставува зголемување од 3,0 отсто во однос на истиот период минатата година.

4 поврзани вести »

Започна исплатата за штетите од 2017, исплатени 85 милиони денари за Ресен

Денар - пред: 4 часа

Од денеска започна исплатата на обештетувањата од временските непогоди што се случија во 2017 година. Денеска, Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, исплати близу 85 милиони денари по основ на обештетувања за 2.355 ...

16 поврзани вести »

Нова автобуска линија за туристичката сезона во Скопје

Денар - пред: 4 часа

Официјалниот старт на новата туристичка сезона Скопје 2018 беше означена со промоција на туристичка автобуска рута, а на настанот присуствуваше градоначалникот Шилегов. Како што информираат од Град Скопје, новата рута се реализира во рамки на „Сити ...

27 поврзани вести »

Ревизорите даваат препораки, институциите не ги спроведуваат

Денар - пред: 4 часа

Државниот завод за ревизија врши меѓу 50 и 60 ревизии во годината за различни институции и дава препораки за подобрување на нивната работа, а таму каде ќе утврди незаконско работење или има сомнеж за незаконско работење го проследува извештајот до ...

9 поврзани вести »

Бесплатни часови по германски и италијански за социјално загрозените ученици од ООУ„Кирил Пејчиновиќ“

Денар - пред: 4 часа

Дечињата од социјално загрозените семејства од ООУ„Кирил Пејчиновиќ“ во општина Кисела Вода од понеделникот почнаа да посетуваат бесплатни часови по германски и италијански јазик. Во организација на ова училиште 30-тина ученици кои имаат потреба од ...

6 поврзани вести »

Златни реченици кои ќе ви ги отворат вратите кон успехот

Денар - пред: 4 часа

Колку и да сте добар работник и ги завршувате сите обврски на време, запамтете дека на работа мора да пружате помош и поддршка во случаеви кога е тоа потребно. Исто така, никогаш не заборавајте дека мора да ја зголемите употребата на овие неколки ...