TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Денешен

(видео) ДРАМИ СО СРЕЌЕН КРАЈ: Спасени по 47 часа минати под урнатините, радост за мајката Фатма (38) и нејзиниот ...

Денешен - пред: 18 мин

Мајката Фатма и синот Мухамед (3) се извлечени живи од под урнатините 47 часа по катастрофалниот земјотрес. На снимките кои ги објави новинската агенција IHA се гледа како пожарникарите го извлекуваат три годишниот Мухамед Таника и неговата 38 ...

4 поврзани вести »

СТОЈАНОВ: Ќе ги казнам каменувачите на македонскиот клуб во Благоевград, кога Скопје ќе ги казни полицајците што ...

Денешен - пред: 28 мин

Градоначалникот на Благоевград условува: Ќе ги казнам „каменувачите“ на македонскиот клуб кога Скопје ќе ги казни полицајците и цариниците Двајца вработени во Општинското претпријатие „Озеленување“ на општина Благоевград и нивните сопруги вчера беа ...

73 поврзани вести »

ЃОРГИЕВ: Некои сакаат да ни ги нарушат добрите односи со Бугарија, не можеме спокојно и мирно да работиме за Гоце ...

Денешен - пред: 2 часа

Последните случувања во македонско – бугарските односи влијаат и на работата на заедничката Комисија за историски и образовни прашања, смета нејзиниот копретседател Драги Ѓоргиев. Вели дека се забележува тенденција односите меѓу Скопје и Софија на ...

24 поврзани вести »

ГРАДОТ КОЈ ПРЕЖИВЕАЛ КАТАСТРОФА: Скопјани масовно носат помош за настраданите од земјотресот во Турција и Сирија

Денешен - пред: 2 часа

Граѓаните масовно донираат облека, храна, хигиенски средства и се она што сметаат дека им е неопходно на луѓето погодени од разорниот земјотрес во Сирија и Турција. Пунктот е отворен 24 часа се со цел поголема достапност до граѓаните.

881 поврзани вести »

СТАМЕНКОВСКА-ТРАЈКОВСКА ЗА КОРУПЦИЈАТА: Првите даваат пример – Ковачевски излегол од бизнисот со струја, а влегла жена ...

Денешен - пред: 2 часа

Во државата имаме криминал, корупција, поразителни статистики, секојдневно ни заминуваат децата, ни се отселува државата, нема кој да ни учи децата, нема кој да не лекува повеќе, имаме состојба на гладување на населението, висока инфлација, изјави ...

5 поврзани вести »

КОВАЧЕВСКИ И ОСМАНИ: Време е Бугарија да го прекине негативниот циклус кој не е во нивни, ниту во интерес на нашата ...

Денешен - пред: 2 часа

Треба да се остава што помалку простор на провокации чија единствена цел е нарушување на добрососедските односи . Македонија во овие години покажа мудрост и зрелост да не потклекне на таквите провока ции.

110 поврзани вести »

КЛУПСКО СП ВО ФУДБАЛ: Ал-Хилал од Саудиска Арабија прв финалист откако синоќа го совлада бразилски Фламенго со 3:2

Денешен - пред: 2 часа

Одреден првиот финалист на клупското Светско првенство во фудбал. Ал-Хилал од Саудиска Арабија синоќа во Танжер го совлада бразилски Фламенго во првото полуфинале на турнирот со 3:2. Салем Ал-Досари двапати погоди од пенал, Лучијано Вието погоди од ...

31 поврзани вести »

НОВ ЗЕЛАНД: Запленети 3,2 тони кокаин во вредност од 279,5 милиони евра, кој пловел низ Пацификот најверојатно за ...

Денешен - пред: 2 часа

Властите на Нов Зеланд денеска соопштија дека заплениле 3,2 тони кокаин, проценет на 279,5 милиони евра, кој пловел преку Пацификот, најверојатно наменет за Австралија. На фотографија објавена од полицијата на Нов Зеланд се гледаат пакети со дрога ...

20 поврзани вести »

ОСТАНАА И ГЛАДНИ И БЕЗ ДЕМОКРАТИЈА ВО АВГАНИСТАН: Околу 875.000 деца се жртви на тешка акутна неухранетост, соопшти СЗО

Денешен - пред: 2 часа

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека 875.000 авганистански деца се соочуваат со тешка акутна потхранетост. Од 875.000 деца низ цел Авганистан годинава 125.000 имале различни компликации и се соочиле со тешка акутна потхранетост.

5 поврзани вести »

ПЕНТАГОН: Кина, по соборувањето на балонот, го одби нашето барање за телефонски разговор меѓу министрите Остин и Фенг

Денешен - пред: 2 часа

Кина го одби американското барање за телефонски разговор меѓу американскиот и кинескиот министер за одбрана, Лојд Остин и Веи Фенг, изјави денеска портпаролот на Пентагон, генерал Патрик Рајдер.

50 поврзани вести »

САД: Стејт департментот ја одобри продажбата на ракетниот систем ХИМАРС и ракети на Полска, зделка вредна 10 милијарди ...

Денешен - пред: 3 часа

Американскиот Стејт департмент ја одобри потенцијалната продажба на ракети и ракети со долг дострел на Полска во зделката вредна 10 милијарди долари, соопшти Пентагон. Британските медиуми пренесуваат дека против-воздушниот артилериски ракетен систем ...

6 поврзани вести »

ЏО БАЈДЕН: Ќе ја поддржуваме Украина „колку што е потребно“ и ќе дејствуваме ако силна Кина ни го загрози суверенитетот

Денешен - пред: 3 часа

Американскиот претседател Џо Бајден во својот редовен годишен говор за состојбата во нацијата ноќеска повика на единство во остро поделениот Конгрес, го пофали зголемувањето на работните места, а ги допре и темите за војната во Украина и стратешката ...

48 поврзани вести »

МОЌТА НА ПОТРЕСОТ: Тектонската арапска плоча, која го предизвика земјотресот, ја помести територијата на Турција за три ...

Денешен - пред: 3 часа

Претседателот на италијанскиот Национален институт за геофизика и вулканологија, Карло Долони истакнува дека поместување на тектонска плоча го предизвика катастрофалниот земјотрес во Турција, по што територијата на државата е поместена за три метри.

13 поврзани вести »

СПАСУВАЧКИ ДРАМИ СО СРЕЌЕН КРАЈ: По 40 часа под урнатини по разорниот земјотрес во Турција и Сирија спасена е трудница ...

Денешен - пред: 3 часа

Спасувачките екипи од под урнатините во Хатај спасиле жена во деветиот месец од бременоста по 40 часа од разорниот земјотрес кој ги погоди Турција и Сирија. Нехир Илкова останала заробена под урнатините на зградата која се срушила, а таа била ...

217 поврзани вести »

ЗАМИНА УШТЕ ЕДНА ФУДБАЛСКА ЛЕГЕНДА: По тешко боледување почина тренерот над сите тренери, Мирослав Ќиро Блажевиќ

Денешен - пред: 3 часа

По долго и тешко боледување почина Мирослав Ќиро Блажевиќ, фудбалскиот тренер над сите тренери. Ќиро почина на 87 годишна возраст, два дена пред неговиот роденден. Повеќе години се бореше со карцином на простата, а во последната негова изјава дадена ...

82 поврзани вести »

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЖРТВИ: Се трага по преживеани под урантините, досега има над 8.400 загинати во земјотресот во Турција и ...

Денешен - пред: 3 часа

Бројот на загинати од разорниот земјотрес во Сирија надмина 2.500, со што вкупниот број на загинати во Турција и Сирија надмина 8.400. Британските медиуми пренесуваат дека спасувачите соопштуваат дека бројот на жртвите во северозападна Сирија, дел ...

881 поврзани вести »

МВР: Сите 47 дојави за бомби се лажни

Денешен - пред: 14 часа

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од 38 основни и 9 средни училишта во Скопје по добиените пораки на електронски адреси со закана за поставена експлозивна ...

28 поврзани вести »

ВЛАДА: За да се заштитат децата казината и обложувалниците ќе се тргаат најмалку на половина километар од училиштата

Денешен - пред: 15 часа

Владата, на денешната седница, го утврди и Предлогот на законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и за забавните игри, предложен од Министерството за финансии. Со цел заштита на младата популација измените и дополнувањата се ...

37 поврзани вести »

КОВАЧЕВСКИ: За европратеникот Јорданов поплаки пративме во Бугарија и во ЕУ оти не нарече „црвени ѓубриња, србомански ...

Денешен - пред: 16 часа

Владата и министерот за надворешни работи го осудија недоличното однесување на бугарскиот европратеник Александар Јорданов. Премиерот Димитар Ковачевски на денешната прес-конференција посочи дека таквото однесување не прилега на ниту еден човек без ...

17 поврзани вести »

УАПСЕНИ ДВАЈЦА МАЖИ И ДВЕ ЖЕНИ: Приведени четири лица за каменувањето на македонскиот клуб во Благоевград

Денешен - пред: 16 часа

Има приведени за нападот со камен врз македонскиот културен клуб во Благоевград, пренесе бугарскиот медиум НОВА од свои извори. Во притвор се двајца мажи и две жени, сите на возраст од околу 40 години.

73 поврзани вести »