TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Додај Гас

Норвешка го најави почетокот на ерата на електрични авиони

Додај Гас - пред: 3 часа

Големите автомобилски компании се повеќе ресурси насочуваат кон развој на електрични возила, кои во иднина ќе доминираат на патиштата низ целиот свет. Иако овој процес ќе биде доста долг, некогаш, барем во многу земји, електричните автомобили ...

3 поврзани вести »

Новиот Ford Focus „ги гледа“ дупките на патот

Додај Гас - пред: 5 часа

Користејќи ја новата технологија, возењето на Ford Focus 4 по лошите патишта (а ги има подоста) ќе стане помеко и побезбедно. Опционалниот систем вклучува адаптибилни амортизери и 12 сензори преку се идентификуваат дупките на патот и пред ударот во ...

Кои се најпродаваните автомобили во Европа?

Додај Гас - пред: 6 часа

Експертите од Focus2Move ја составија најновата листа на најпродавани автомобили во Европа. Топ 10 се однесува на периодот јануари-мај оваа година. Лидер во рангирањето е Volkswagen Golf. Во периодот за кој станува збор, Европјаните купиле 242.740 ...

3 поврзани вести »

Volvo потврди – првиот електричен модел на брендот ќе биде XC40

Додај Гас - пред: 7 часа

Ова го изјави Томас Ингенлат, шеф на дизајнот во шведскиот бренд, кој е заслужен за појавувањето на новите генерации на автомобили од шведскиот бренд. Ингенлат во интервју за Autocar, за време на презентацијата на новиот S60, потврди дека ...

11 поврзани вести »

Заборавете ги клучевите! Во иднина автомобилите ќе ги отвораме со мобилен телефон

Додај Гас - пред: 8 часа

Спецификацијата би требало да обезбеди безбедно отклучување и стартување на возилото, на уникатен начин, без оглед за кој автомобил или уред кој се поврзува на интернет да станува збор. Спецификацијата Release 1.0 обезбедува генерализиран режим на ...

Повеќето кинески марки ќе исчезнат од пазарната мапа

Додај Гас - 22.06.2018

И покрај знаците на мал пад на продажбата на автомобили во Кина, секоја година на локалниот пазар кој брои 1,3 милијарди луѓе се испорачуваат нови 30-тина милиони автомобили. Вака големиот број на продадени автомобили само го интензивира хроничниот ...

Следниот Volvo XC90 ќе биде потполно беспилотен

Додај Гас - 22.06.2018

Следната генерација на Volvo XC90 ќе добие автономен систем од четврто ниво, кој ќе може да самостојно да управува со возилото, но само по одредени правци. Ова во едно интервју за The Car Conection го вели заменик-претседателот на компанијата Хенрик ...

11 поврзани вести »

Renault ќе инвестира една милијарда евра во електрични автомобили

Додај Гас - 22.06.2018

Франсцускиот Renault и досега, заедно со Nissan, работеше на технологијата за електрични автомобили, а двата најуспешни производ во оваа област се Renault Zoe и Nissan Leaf. Најновата инвестиција е наменета, меѓу другото, за развој на нова ...

7 поврзани вести »

Тојота Camry се враќа во Европа

Додај Гас - 22.06.2018

Јапонскиот производител најави дека Camry ќе биде понуден на купувачите низ цела Западна Европа, вклучувајќи го и Обединетото Кралство. Тековната, осма генерација на седанот на Toyota својата премиера ја имаше во 2017 година на мотор шоуто во ...

3 поврзани вести »

Овој автомобил чини најмалку 45 милиони долари / ФОТО

Додај Гас - 22.06.2018

На тој начин, ова Ferrari ќе го сруши досегашниот рекорд и ќе стане најскапиот автомобил во светот. Конкретно, овој примерок е произведен во 1962 година и е еден од само 36 направени парчиња.

Што возат најголемите ѕвезди на Светското првенство во фудбал?

Додај Гас - 22.06.2018

Првата виолина на Аргентина и Барселона, Лионел Меси, е страствен љубител на автомобилите. Официјалните информации велат дека Меси поседува десетина автомобили. Најскапиот примерок е секако Ferrari 335 S Scaglietti Spider, за кој се вели дека Лео ...

4 поврзани вести »

Светска премиера: Volvo S60 (2019) / ФОТО

Додај Гас - 22.06.2018

Како што се очекуваше, седан се потпира на истиот дизајнерски јазик, кој веќе е виден со неодамна претставената караванска верзија, со која јавноста имаше можност да се сретне на автомобилскиот саем во Женева.

11 поврзани вести »

Првиот избор на Tesla за локација на гига-фабрика во Европа е Германија!

Додај Гас - 22.06.2018

На неговиот профил на социјалната мрежа Twitter, Маск напиша дека Германија би можела да биде најдобриот избор во врска со локацијата за првата гига-фабрика во Европа. „Германија е првиот избор за локација за нашата фабрика во Европа.

7 поврзани вести »