TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Deutsche Welle

Фотографија на денот: Јубилејна монета од 20 евра

Deutsche Welle - пред: 47 мин

По повод 800-иот роденден на градот Росток, се исковани 1.200.000 примероци сребрени јубилејни монети од 20 евра Германскиот град Росток слави 800 години од своето основање. По повод роденденот на градот, се исковани 1.200.000 примероци сребрени ...

80 години Фолксваген-„Бубачка“

Deutsche Welle - 26.05.2018

Од националсоцијалистички голем проект до автомобилско светско чудо: Пред 80 години Хитлер го постави темелот за производство на Фолксвагеновата „бубачка“ во Долна Саксонија. И, „бубачката“ вози, и вози, и вози...

2 поврзани вести »

Зошто на Харви Вајнстин му истече времето?

Deutsche Welle - 26.05.2018

Половина година по обелоденувањето обвиненија за сексуално злоставување, филмскиот магнат Харви Вајнстин е обвинет. Да беше роден порано, ќе се извлечеше, коментира Кејт Фергусон. Да беше роден декада или две порано, постоеја шанси Хаври Вајнстин да ...

7 поврзани вести »

Западен Балкан: „Ние не сакаме во ЕУ, а и тие не сакаат да нѐ примат!“

Deutsche Welle - 26.05.2018

Откако врвните ЕУ-политичари во Софија дебатираа за прием на земјите од Западен Балкан, ДВ ги објави на интернет германските коментари во дебатата. На тоа реагираа стотици читатели од Западен Балкан.

2 поврзани вести »

Раул Гонзалес: Ќе навивам за Реал Мадрид

Deutsche Welle - 26.05.2018

Иако во мислите им е само Монпелје и денешното полуфинале на ракометниот Фајнал Фор во Келн, тренерот и ракометарите на Вардар имаат свои фаворити и за финалето на Лигата на шампионите во фудбал.

81 поврзани вести »

Моја Европа: Ердогановата игра со поделениот идентитет на германските Турци

Deutsche Welle - 26.05.2018

Поддршката за Ердоган од страна на германските Турци не е само прашање на интеграција. Тоа е повеќе прашање на демократија, прашање на сфаќањето на демократијата и всушност - на образование. Колумна на Кемал Хур.