TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Deutsche Welle

Одлука на ДУИ: Талат Џафери ќе биде технички премиер до изборите

Deutsche Welle - пред: 11 часа

Претседателството на ДУИ одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери да биде технички премиер во периодот од 28 јануари до изборите. Талат Џафери ќе ја предводи техничката влада во периодот до пред парламентарните и претседателските ...

95 поврзани вести »

Ханука - празник на светлината во темно доба

Deutsche Welle - пред: 11 часа

Евреите ширум светот празнуваат, а светлината им дава нова надеж на семејствата на киднапираните на 7 октомври. Но, Ханука не спречи нови антисемитски напади во Германија. Првото светло на свеќникот ханукија, како што се нарекува ритуалниот свеќник ...

14 поврзани вести »

Козметички салон за различни стандарди на убавина

Deutsche Welle - пред: 13 часа

За лицата чија боја на кожата не е бела, посета кај козметичар може да значи дискриминаторско искуство. „Гренди“ салонот од Лајпциг руши бариери и предрасуди. Во центарот на градот, Мара Хесе го води салонот во кој се ценат различните стандарди на ...

Пендаровски чека ишарет - СДСМ не ги открива картите за претседателските избори

Deutsche Welle - пред: 13 часа

Актуелниот претседател Стево Пендаровски на пет месеци пред претседателските избори јавно не открива дали има намера да се кандидира за нов мандат. СДСМ тактизира со кандидатите Актуелниот претседател на пет месеци пред јавно не открива дали има ...

99 поврзани вести »

Германија во зголемена готовност поради закана од тероризам

Deutsche Welle - пред: 14 часа

Поради војната меѓу Израел и Хамас, германските власти се соочени со „комплексна ситуација на безбедносна закана“. Некои аналитичари предупредуваат од преувеличување на опасноста од терористички напади.

Ниеден германски канцелар не бил толку непопуларен како Олаф Шолц

Deutsche Welle - пред: 15 часа

Социјалдемократската партија на Германија и нејзиниот најважен политичар и натаму губат углед кај населението. Зошто? Одговор даваат најновите резултати од истражувањето „Дојчланд тренд“. На другарките и другарите, германските социјалдемократи, ...

12 поврзани вести »

Штрајк: Парализиран голем дел од железничкиот сообраќај во Германија

Deutsche Welle - пред: 16 часа

Илјадници откажани патнички возови, празни станици, стотици товарни возови што чекаат: предупредувачкиот штрајк на синдикатот на машиновозачите- ГДЛ во голема мерка го парализира железничкиот сообраќај во Германија.

6 поврзани вести »

Сите мијат раце од „патронство“ врз Палевски

Deutsche Welle - пред: 17 часа

И пречел и на власта и на опозицијата, сите обвинуваат дека бил толериран и заштитуван, но никој не признава свој придонес во неговото „растење“ во различни периоди. за кое првоосомничен е , ги вжешти дебатите по прашањето - кој му давал закрила и ...

105 поврзани вести »

И покрај зоните за евакуација: „Ниедно место во Газа не е сигурно“

Deutsche Welle - пред: 18 часа

Растат критиките откако Израел го напаѓа Хамас низ целиот Појас Газа. Израелската војска нагласува дека ги штити цивилите. Но, според организации на ОН, мерките кои досега се преземени, не се доволни.

323 поврзани вести »

Фотографија на денот: Џиновски калеидоскоп

Deutsche Welle - пред: 18 часа

Еднаш годишно, четири ноќи во декември, во Лион се одржува Фестивалот на светлината. Блескавиот фестивал се празнува во чест на Пресвета Богородица. . Луѓето на оваа фотографија стојат во џиновски калеидоскоп, инсталација на францускиот уметник ...

Хантер Бајден: На синот на претседателот на САД му се закануваат 17 години затвор

Deutsche Welle - пред: 19 часа

Среде изборна кампања, американскиот претседател Џо Бајден се соочува со непријатни медиумски наслови. Против неговиот син Хантер е покренато обвинение за повеќе даночни деликти. Му се закануваат 17 години затвор.

30 поврзани вести »

По убиството на Вања Ѓорчевска: Шаблонот на нашето самоуништување

Deutsche Welle - пред: 20 часа

Дали приметувате еден шаблон, една постојана шема на повторување кога станува збор за функционирањето на кој било аспект од нашето општество и политика? Пишува Ивор Мицковски. Шаблонот е политичко-партиско-криминално дејствување кое е навлезено во ...

2 поврзани вести »

Црвен аларм во образованието: државата мижи - децата слабо читаат и множат

Deutsche Welle - пред: 21 часа

Катастрофалните резултати кои посочуваат дека македонските ученици заостануваат во читање, математика и природни науки, треба да го вклучат алармот кај надлежните институции, велат од УНИЦЕФ.

19 поврзани вести »

Трагедијата на Вања Ѓорчевска: Партиски инкубатори извинете се!

Deutsche Welle - 07.12.2023

Македонија е држава која го спаси ОБСЕ, но ја предаде Вања Ѓорчевска. Дозволивме партиските инкубатори да одгледуваат монструми кои ги шират канџите над општеството и се вгнездуваат во него.

Се редат пријави и нови докази за смртта на Вања - под истрага и „возачите“ на Палевски

Deutsche Welle - 07.12.2023

Адвокатот Васко Стојков е на распит, а се подготвува кривична пријава за возачот кој го превезуваше низ Турција бегалецот Љупчо Палевски, кој е осомничен за двојното убиство Кривична пријава за возачот кој бегалецот Љупчо Палевски, кој е осомничен ...

165 поврзани вести »

Путин на Арапскиот полуостров: Oграничен радиус на движење

Deutsche Welle - 07.12.2023

Актуелното патување во земјите во Персискиот залив е една од малкуте државни посети на рускиот претседател годинава. Откако за него беше издаден меѓународен налог за апсење, Путин ги избегнува патувањата во странство.

Фотографија на денот: Овошни раженчиња

Deutsche Welle - 07.12.2023

Со доаѓањето на зимата, настапува и периодот на тангулу во Пекинг. Карамелизираното овошје наредено на дрвени стапчиња го продаваат уличните продавачи во кинеската престолнина Кога ќе дојде зимата, на улиците на Пекинг можете да видите тезги на кои ...

Откако беше ставен на црната листа на САД, Малта му го прекина мандатот на Кочо Анѓушев

Deutsche Welle - 07.12.2023

Оваа функција на која што беше именуван во 2021 година, му е прекината од страна на тамошното Министерство за надворешни работи, откако САД го ставија на црна листа Поранешниот вицепремиер Кочо Анѓушев повеќе не е почесен конзул на Малта.

91 поврзани вести »

Палевски во нашите огледала

Deutsche Welle - 07.12.2023

Ниту убиството на дете од забегани скотови на монструозниот систем не нѐ натера спонтано да излеземе на улици. Кој да повика, а да му веруваме? Кој да организира, а да не нѐ злоупотреби? Пишува Арсим Зеколи Свирепото и суровото убиство на ...

105 поврзани вести »

Снимка од возилата на грабнувачите на Вања Ѓорчевска отвори нови прашања

Deutsche Welle - 07.12.2023

Ако на снимката прикажана од „Портал икс“ за грабнувањето на Вања Ѓорчевска е веродостојно времето во кое се движеле двете возила, може да индицира дека рутата на грабнувачите не е избрана во паника, туку договoрена.

130 поврзани вести »