TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Deutsche Welle

Заев очекува зелено светло за почеток на преговори од сите во ЕУ

Deutsche Welle - пред: 17 часа

Македонскиот премиер Зоран Заев очекува Македонија идната недела да добие датум за почеток на преговори со ЕУ. По поддршката од парламентот на Холандија, тој се надева на промена на задршките и од Париз.

33 поврзани вести »

Сите разменија вратоврски, само Иванов си плете свилен гајтан

Deutsche Welle - пред: 18 часа

Собранието денеска треба да го ратификува договорот со Грција. Груби синоќа му ја подарил вратоврската на Димитров поради постигнатиот успех и успешната работа на Комисијата за европски прашања.

77 поврзани вести »

Свекрвата како метафора за нашиот јавен простор

Deutsche Welle - пред: 18 часа

Никој никогаш не е доволно добар за нас, секогаш другите се виновни, обвинуваме и линчуваме, немајќи потенцијал да се погледнеме и соочиме со себеси. Свекрвите во нашата традиција (и не само нашата), биле по правило непријателски настроени дури и ...

4 поврзани вести »

Германската влада препорача отворање ЕУ- преговори со Македонија

Deutsche Welle - пред: 18 часа

Во писмо до германскиот парламент, германската влада оценува дека реформскиот биланс на македонската влада говори во корист на почеток на преговори за членство во ЕУ Додека сите очи се свртени кон Франција, поради отпорот на Париз кон одредување ...

77 поврзани вести »

Што ветил Мицотакис за договорот со Македонија?

Deutsche Welle - пред: 20 часа

Три реченици од еден текст во „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ околу договорот за решавање на спорот за името предизвикаа жесток судир во Грција меѓу владата на премиерот Ципрас и опозицискиот лидер Мицотакис.

38 поврзани вести »

Зошто Германците мислат исто како Доналд Трамп?

Deutsche Welle - пред: 21 часа

Доналд Трамп тврди дека криминалот во Германија е во пораст, а Ангела Меркел го демантира! Статистички, земјата е сѐ побезбедна. Сепак, многу Германци се чувствуваат понесигурно од било кога порано.

ЕУ воведува контра-царини за производи од САД

Deutsche Welle - пред: 21 часа

По подолгите обиди спорот да го реши со помирлива дипломатија, ЕУ се реши на контраурад- од денеска важат заштитни царини за одредени производи од САД, од кои можат да бидат погодени и потрошувачите.

38 поврзани вести »

По тешки преговори, конечно договор: Грција застанува на свои нозе

Deutsche Welle - пред: 22 часа

Грција до 20 август може да излезе од програмите за спас на еврозоната. Земјата е донекаде во добра форма, но сѐ уште не е здрава како дрен, оценува Еврогрупата. Зарем можеше да биде поинаку, се прашуваа рано изутринава во Луксембург ЕУ-дипломатите.

30 поврзани вести »

Грција здивна, Македонија пред рампата на Франција

Deutsche Welle - пред: 22 часа

Најдолгиот ден во годината, 21 јуни, беше најдолг за Грција, која постигна договор за излез од програмите за финансиска помош. Следните денови се најдолги за Македонија: ќе се скрши ли скептицизмот на Париз? По осум години „програми за спасување“ и ...

77 поврзани вести »

Ердоган - Од реформатор до радикал и назад?

Deutsche Welle - пред: 22 часа

Реџеп Таип Ердоган во текот на својата политичка кариера повеќепати се менуваше. Изборна победа на 24 јуни конечно би можела да го запечати неговиот развој кон автократ. А тргна како реформатор...

46 поврзани вести »

Бегалски центри „пред портите“ на ЕУ?

Deutsche Welle - пред: 23 часа

Како би било мигрантите едноставно да се соберат во прифатни центри пред вратите на ЕУ- се слуша дури и за конкретен план за центар во Албанија. Но во Унијата околу ова има уште многу нејаснотии.

34 поврзани вести »

Фотографија на денот: Хрватска го „потопи“ Меси

Deutsche Welle - пред: 23 часа

Лионел Меси, длабоко разочаран и понижен, со наведната глава во поразот на неговата екипа, репрезентацијата на Аргентина во натпреварот со Хрватска од 0:3 на СП во фудбал 2018 во Русија. #ФотографијаНаДенот која зборува сама за себе: фудбалската ...

29 поврзани вести »

Децата на 1968-ма и татковците на 2018-та

Deutsche Welle - 21.06.2018

Природата на омразата како генератор на општествените енергии на денешницата не може да се дешифрира без претходна анализа на догматизацијата на љубовта родена во 1968. година На денешен ден, пред точно половинаа столетие, малиот опскурен шведски ...

Германија ќе тестира летачки такси

Deutsche Welle - 21.06.2018

Летачките такси одамна не се само визија, тие отвораат комплетно нови можности, посебно за транспортот на болни лица во големите градски конгломерати. Германската влада планира во градот Инголштат да тестира летачки такси.

4 поврзани вести »

Како ќе биде запаметена „Забивака“?

Deutsche Welle - 21.06.2018

Маскотите на фудбалските Мундијали треба да носат среќа и да ги претставуваат земјите-домаќини. Идејата е благородна, но понекогаш знаела да се врати и како бумеранг. Маскотата на актуелното Светско првенство во фудбал во Русија се вика „Забивака“.

Што значи повлекувањето на САД од Советот за човекови права на ОН?

Deutsche Welle - 21.06.2018

Со одлуката за напуштање на Советот за човекови права владата на Трамп и понатаму ја ослабува меѓународната позиција на САД. Советот има право да го пополни испразнетото место. САД во моментов се мета на многу критики поради „нулта толеранција" – ...

3 поврзани вести »

Орбан „гази“ во Европа

Deutsche Welle - 21.06.2018

Со уставните и законските измени за азилот и доселувањето, но и за основните демократски права, унгарскиот премиер Виктор Орбан отвори нов фронт против ЕУ и неговите критичари. Тој се чувствува силен како никогаш досега.

3 поврзани вести »

Новозеландската премиерка роди ќерка

Deutsche Welle - 21.06.2018

Новозеландската премиерка Џесинда Ардерн за првпат стана мајка. На Инстаграм таа постираше фотографија со својата ќерка и сопругот. Шефицата на владата на Нов Зеланд, е првата премиерка по 1990. година, која станува мајка додека е на функцијата.

17 поврзани вести »

Германија одлично заработила од спасувањето на Грција

Deutsche Welle - 21.06.2018

На туѓа неволја добро се заработува- гласи старата мудрост на трговците. Така излегува дека близу три милијарди евра од камати во изминатите 8 години од Грција дошле во касата на Германија.

12 поврзани вести »

Трамп сепак попушти

Deutsche Welle - 21.06.2018

Американскиот претседател се повинува на јавниот притисок и ја смени политиката на раздвојување на мигрантските семејства на границите. Во иднина родителите и децата ќе одат заедно во затвор.

57 поврзани вести »