TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Deutsche Welle

Предности и ризици од легализација на канабисот

Deutsche Welle - пред: 15 часа

Подобар секс и заштита од Ковид-19 наспроти проблеми со концентрацијата и долгорочни последици - што вели науката во врска со ползата и ризиците од консумирањето канабис, пред сѐ за младите луѓе? Марихуана, трева, ганџа, вутра ...

Живот со собирање отпад

Deutsche Welle - пред: 16 часа

Економската криза во Турција ги погаѓа особено најсиромашните. Меѓу нив се и околу 500.000 собирачи на отпад. Сега, владата сака да им го одземе изворот на приход. Ѓубреџиите во Истанбул ...

Полјаците се караат околу бројот на мртви од корона

Deutsche Welle - пред: 16 часа

Официјално, во Полска од Ковид-19 починале преку 100.000 луѓе. Но, експертите сметаат дека реалната бројка е многу повисока. Од почетокот на пандемијата во Полска од Ковид-19 починале 100.254 луѓе, објави полскиот министер за здравство Адам ...

Кој е Фридрих Мерц, новиот шеф на германската ЦДУ?

Deutsche Welle - пред: 17 часа

Најпознатиот внатрепартиски критичар на екс канцеларката Меркел, Фридрих Мерц, е избран за нов шеф на ЦДУ, на партискиот дигитален конгрес доби преку 94 % од гласовите. „Длабоко сум импресиониран од овој резултат“, изјави Мерц.

30 поврзани вести »

Задолжителна вакцинација - политиката и науката без јасен став

Deutsche Welle - пред: 17 часа

Законска обврска за вакцинирање - да или не? Во политиката нема јасни граници помеѓу припадниците на различни партии, а науката е воздржана. Колку подолго трае дебатата за воведување во Германија, толку е понесигурен ставот на оние кои се залагаат ...

Спиралата на инфлацијата продолжува да се врти

Deutsche Welle - пред: 18 часа

Инфлацијата се задржува на високо ниво, како во еврозоната, така и во САД. Од другата страна на Атлантикот цените во декември пораснале за 7 %, најголем скок во последните 40 години. Колку е опасен овој раст на цените? Според мислењето на многу ...

3 поврзани вести »

Русија и Украина: Хроника на една необјавена војна

Deutsche Welle - пред: 19 часа

Конфликтот помеѓу Русија и Украина има длабоки корени. Во суштина се работи за тоа дека Москва не ја прифаќа независноста на Киев. Тензиите меѓу Русија и Украина датираат уште од средниот век.

76 поврзани вести »

Вакцини, маски, сертификати и други фантазии

Deutsche Welle - пред: 20 часа

Омикронот не треба да се релативизира. Клучот за завршување на пандемијата е во вакцинацијата, а С. Македонија како да се откажа од неа. Пишува Љупчо Поповски Во настаните што се одвиваат како на филмска лента премиерот Димитар Ковачевски и другите ...

40 поврзани вести »

По барањата на Русија: Романија сака засилување, наместо повлекување на НАТО

Deutsche Welle - пред: 20 часа

Букурешт категорично го отфрла барањето на Русија за повлекување на НАТО од Романија – претседателот Јоханис ги поздрави плановите на САД за јакнење на военото присуство. И Бугарија јасно се позиционира Романскиот заменик генерален секретар на НАТО, ...

32 поврзани вести »

Оптимизмот и песимизмот не се научни категории

Deutsche Welle - пред: 21 часа

Премногу емоции поврзани со посетата на премиерот Петков, било позитивни или негативни, никогаш не се препорачливи, но нив ги имаше во големи количини и во двете јавности. Пишува Тони Поповски Оптимизмот и песимизмот се емоции.

Фотографија на денот: Светлосни чудесии

Deutsche Welle - пред: 22 часа

Тоа се наелектризирани атоми на азот и кислород во судир со честички на сончевиот ветар во атмосферата кои влегуваат во Земјиното магнетно поле, но поларната светлина веќе илјадници години ги фасцинира луѓето.

Виролозите прогнозираат масовно заразување со Омикрон и скорешен крај на пандемијата

Deutsche Welle - пред: 23 часа

Во следните недели ќе сведочиме на масовно заразување со Омикрон и заедно со имунитетот од вакцинацијата тоа ќе доведе до скорешен крај на пандемијата. Годинава ќе се вратиме во нормалниот живот, предвидуваат виролози.

40 поврзани вести »

Гоце Делчев - македонскиот Левски, или зошто е толку тешко да се најде компромис за неговиот лик

Deutsche Welle - пред: 23 часа

За Македонците, Гоце Делчев е тоа што е Васил Левски за Бугарите. Бугарскиот историчар Димитар Атанасов ги споредува двајцата револуционери и објаснува зошто е толку тешко да се постигне согласност за Делчев.