TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Deutsche Welle

Мртви при распределбата на помош во Газа: барања за истрага и прекин на огнот

Deutsche Welle - 01.03.2024

По смртоносниот инцидент поврзан со хуманитарен конвој во северна Газа, на меѓународен план се слушаат критики и се бара независна истрага за пукањето врз цивили кои чекале да добијат хуманитарна помош.

203 поврзани вести »

Бангладеш: Десетици загинати во пожар во трговски центар

Deutsche Welle - 01.03.2024

Најмалку 44 лица загинаа во пожар во шесткатен трговски центар во главниот град на Бангладеш. Во пожарот во текот на ноќта беа повредени и десетици други лица. Најмалку 44 лица загинаа, а десетици се повредени во кој синоќа уништи повеќекатен ...

14 поврзани вести »

Алексеј Навални денеска треба да биде погребан во Москва

Deutsche Welle - 01.03.2024

Долго време беше нејасно дали навистина ќе има јавна погребна церемонија за починатиот противник на Кремљ, Алексеј Навални. Погребот треба да се случи денеска - и покрај малтретирањето и заканата од полициско насилство.

212 поврзани вести »

„Макронирање“ или обид за испраќање западни копнени трупи во Украина

Deutsche Welle - 01.03.2024

Францускиот претседател Емануел Макрон даде изјави за руската војна против Украина кои ретко се слушаат од западни политичари. Што се крие зад нив? Пишува Ивор Мицкоски. Неколку месеци по руската агресија врз Украина на 24.02.2022 Украинците го ...

8 поврзани вести »

Фотографија на денот: Зимска суша

Deutsche Welle - 01.03.2024

Во јужна Европа и северна Африка владее голема зимска суша. Уште не е ни пролет - тогаш ситуацијата може да се влоши. Во февруари, коритото на реката Агли на француските Пиринеи беше речиси целосно суво.