TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Екран

Со Одлука на Владата, Вевчанскиот карневал прогласен за нематеријално културно добро

Екран - пред: 10 часа

Вевчанскиот карневал е прогласен за културно наследство од особено значење, поткатегорија исклучително значење. Со оваа денешна одлука на Владата се овозможува зачувување и афирмација на машката василичарка поворка како дел од зимските обреди со ...

25 поврзани вести »

Вината на Бовин меѓу најнаградувани на престижниот вински натпревар MUNDUS VINI 2024

Екран - пред: 11 часа

Потврда за високиот квалитет на вината на Бовин пристигна и од 34-от реномиран интернационален вински натпревар MUNDUS VINI, кој се одржува во Германија. Во конкуренција на вина од целиот свет македонската винарија Бовин освои 4 златни и 3 сребрени ...

4 поврзани вести »

Гостување на „Грета“ во Народниот Театар „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

Екран - пред: 12 часа

На 28 февруари 2024 година, со почеток од 19:30 часот, во Народниот Театар „Војдан Чернодрински“ во Прилеп гостува претставата „Грета“ на Театар „Златен Елец“ од Скопје. „Грета“ според Луц Хибнер и Јохан Волфганг фон Гете Режија и адаптација: Тамара ...

13 поврзани вести »

Samsung Galaxy S24 Ultra го менува светот на мобилните телефони!

Екран - пред: 13 часа

Секој пат кога се обидуваме да го посочиме најдобриот од најдобрите мобилни уреди на денешницата, со сигурност помислуваме на последниот Ultra модел од Samsung телефоните, кој претставува совршената комбинација на стил и моќ.

5 поврзани вести »

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 28.02.2024 година, во врска ...

Екран - пред: 13 часа

Овен Бизнис: Денес нема големи промени во вашиот деловен план. Посветете повеќе внимание на тактички помудра лична организација и поделба на работата и одговорностите. Љубов: Членовите на ова соѕвездие би можеле да очекуваат барем една интригантна ...

19 поврзани вести »

Оскаровска Гала Вечер – гала концерт во Националната Опера и Балет

Екран - пред: 14 часа

Во пресрет на 96. доделување на наградите Оскар, во Националната опера и балет во среда 28.02.2024 година со почеток во 20.00 часот ќе се одржи првата Оскаровска гала вечер. Најубавите филмски песни наградени со Оскар ќе ги изведат врвни поп и ...

8 поврзани вести »

НАЈНОВА МЕТЕО АНАЛИЗА: Од утрешната ноќ ни доаѓа нов влажен бран од Медитеранот!

Екран - пред: 15 часа

Метео прогноза на Славчо Попоски: Натпросечното топло време за овој период од годината продолжува и во следните денови, но со тоа што од утрешнта ноќ, па во деновите потоа ќе бидеме под влијание на Медитерански влажен бран, и тој повремено ќе ни ...

3 поврзани вести »

„Чудна случка со кучето во ноќта“ утревечер во Драмскиот Театар во Скопје

Екран - пред: 15 часа

Утревечер во Драмскиот театар во Скопје, со почеток во 20:00 часот ќе биде изведена претставата „Чудна случка со кучето во ноќта“ од Сајмон Стивенс, а во режија на Зоја Бузалковска. Превод: Благоја Бошковски Буцко Драматург: Александра Бошковска ...

3 поврзани вести »

Ново издание на Читателскиот клуб

Екран - пред: 16 часа

Денес со почеток во 18:00 часот во кафе барот Concept во Струмица продолжува дружбата со Читателскиот клуб. Темата за претстојниот Book club е книгата ,,Засолниште во времето” од Георги Господинов.

2 поврзани вести »

Денес се сеќаваме на нашата поетеса Светлана Христова-Јоциќ

Екран - пред: 17 часа

Светлана Христова – Јоциќ е родена во Ресен на 27 февруари 1941 година. Таа беше македонска поетеса, есеист и писател за деца. Завршила Филозофски факултет во Скопје. Работела како новинар во Радио Скопје.

Денес роденден прославува нашиот истакнат актер Владо Јовановски

Екран - пред: 18 часа

Владо Јовановски е роден на 27 февруари 1967 година во Пробиштип. Тој е македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Дипломира на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, на Факултетот за драмски уметности,Скопје, на oтсекот за драмски актери во ...

Светски познатиот уметник Јонас Стал го изложува најновиот проект „Станица ПРОПАГАНДА“ во МСУ

Екран - пред: 18 часа

На 1-ви март, во 20 часот, во Музејот на современата уметност – Скопје ќе биде отворена самостојна изложба на светски познатиот уметник Јонас Стал – „Станица Пропаганда“. Холандскиот уметник, кој ќе биде специјален гостин на музејот е препознатлив ...

13 поврзани вести »

Денеска се празнува Упокоение на Свети Кирил Солунски

Екран - пред: 20 часа

Преподобен Авксентиј Мошне угледен богаташ меѓу големците и дворјаните на царот Теодосиј Помладиот. Горејќи со љубовта Христова Авксентиј се замонаши и пребиваше уште недолго време во Цариград.

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што нè советуваат ѕвездите за утре, 27.02.2024 година, во врска ...

Екран - 26.02.2024

Овен Работа: Ќе успеете да протуркате се ако навреме и без двоумење посегнете по помош. Љубов: Овој ден треба да биде за уживање, но обидете се да не претерувате со хедонизам и лежерен пристап кон врската. Здравје: Многу добро.

19 поврзани вести »

Нова фриленсерска дружба оваа среда во Стартап Клуб Скопје

Екран - 26.02.2024

Желбата за кариера која не е локациски (а понекогаш и временски) ограничена, станува доминантна кај помладата популација која сè повеќе се решава на чекор да „заплива” во фриленсерските води.

11 поврзани вести »

Paramore Tribute by Red18

Екран - 26.02.2024

Во сабота, на 9 март 2024 година во клубот „Станица 26“, подгответе се за вечер полна со адреналин и носталгија. Скопскиот бенд Red18 преку музика ќе му оддадат почит на легендарниот бенд Paramore! Фановите што присуствуваа на третото издание на ...

Ретроспектива на еден од најголемите режисери на денешницата, Јан Кадар во Кинотека на Македонија

Екран - 26.02.2024

Во Кинотека на Македонија во тек е ретроспективата на еден од најголемите режисери на денешницата, Јан Кадар. Ретроспективата ќе трае се до 29 февруари. Кадар е чехословачки филмски режисер кој можеби не е толку звучно име како Милош Форман или ...

2 поврзани вести »

Неделен репертоар на Македонскиот Народен Театар – погледнете кои претстави ќе бидат на репертоарот од 26 февруари до 1 ...

Екран - 26.02.2024

Започнува новата работна седмица, последна за овој февруари. Екран подолу ви го претставува репертоарот на Македонскиот Народен Театар за оваа седмица, а ваше е да одвоите време и да погледнете некоја од претставите подолу: 27.02.2024 (вторник) – Не ...

Интервју со Александар Гулевски: Оној кој што трага по убавото, ќе го пронајде, душата има природна потреба за ...

Екран - 26.02.2024

Александар Гулевски е наш познат музичар кој живее и работи во Битола. Поранешен член на неколку култни состави, соработувал со голем број на музичари и групи, а моментално е актуелен е со својот нов сингл „Дно“.

Денес се сеќаваме на Ѓорѓи Колозов – еден од најпознатите македонски актери, кој прерано не напушти а денес ќе го ...

Екран - 26.02.2024

Ѓорѓи Колозов е роден на 26 февруари 1948 година во Богданци. Тој беше македонски актер, еден од најпознатите глумци во Македонија, најзапаметен е по неговите извонредни толкувања на разни типски ликови од народно творештво како цар, кадија, ...

4 поврзани вести »