TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

еМагазин

Зоран Ставрески се врати во работните тела на ВМРО-ДПМНЕ

еМагазин - пред: 47 мин

Поранешниот министер за финансии во владата на ВМРО-ДПМНЕ предводена од по подолго време се врати во работните тела на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата синоќа соопштија дека формирале работно тело за следење на реализацијата на проектите на градоначалниците ...

32 поврзани вести »

Предусловите за влез во Грција продолжени за уште една недела

еМагазин - пред: 59 мин

Актуелните правила и мерки за влез во Грција, кои важат и за државјаните на Северна Македонија, се непроменети и продолжени за уште една седмица, а и понатаму задолжителен е документ за Ковид-19 и пополнет PLF формулар, јави дописничката на МИА од ...

11 поврзани вести »

Алтернатива наместо денеска, утре ќе одлучува дали ќе бидат дел од Владата

еМагазин - пред: 59 мин

Седницата на Централниот совет на Алтернатива на која требаше вечерва да се одлучува дали партијата ќе биде дел од Владата се одложува за утре. Од партијата појаснуваат дека одложувањето се должи на тоа што денес ќе бидат погребите на 45.

86 поврзани вести »

Доктор Лазаров: Новиот сој „омикрон“ носи повеќе од пет пати поголема можност за инфекција и повеќе од двапати поголем ...

еМагазин - пред: 3 часа

Омикрон носи повеќе од пет пати поголема можност за инфекција и повеќе од два пати поголем ризик од реинфекција, вели матичниот лекар „Се регистрира и зголемување на бројот на инфицирани по трет пат, односно втора реинфекција.Бројот на ...

256 поврзани вести »

Се јави Груевски: Јанакиески е уценет, приклештен и принуден да дава лажни изјави против мене

еМагазин - пред: 3 часа

По вчерашното сведочење на екс-министерот за транспорт и врски, за случајот „Плацеви на Водно“ на Фејсбук се огласи поранешниот премиер , кој исто така е еден од обвинетите во овој случај.

36 поврзани вести »

Македонија да покаже европска зрелост им кажал Радев на Макрон и Штајнмајер

еМагазин - пред: 3 часа

Претседателот на Бугарија, и неговиот германски колега одржаа работна средба во Стразбур, на која разменија мислења за безбедносната средина во соседните региони на ЕУ и европската перспектива на Република Северна Македонија, соопштија од ...

53 поврзани вести »

Јане Мицевски нов в.д. директор на јавното претпријатие „Дрисла”

еМагазин - пред: 4 часа

Градоначалничката на Град Скопје, за вршител на должноста директор на ЈП Депонија „Дрисла” го назначи дипломиран економист, со повеќегодишно работно искуство на раководни позиции, соопшти прес-службата на Град Скопје.

25 поврзани вести »

Општина Кичево склучи договор со Пуцко петрол вреден 227,1 илјади евра

еМагазин - пред: 4 часа

Општина Кичево склучи договор за набавка на лесно масло за горење (екстра лесно масло за домаќинство ЕЛ-1) за потребите на Општина Кичево и за потребите на основните и средните училишта на територија на Општината со друштвото за производство, ...

Кој е Миле Зечевиќ, кој сака да се кандидира за лидер на СДСМ

еМагазин - пред: 4 часа

И поранешниот долгогодишен организациски секретар на СДСМ, , размислува да се кандидира за нов претседател на партијата. Одлуката дали ќе влезе во „трката“ треба да ја донесе денеска. Зечевиќ е советник на премиерот , за адвокатски услуги, а на ...

За девет месеци, од Ковид-19 починале 179 од 712.587 целосно вакцинирани, а 3.642 од 1.106.574 невакцинирани

еМагазин - пред: 4 часа

Од вкупно 3.947 регистрирани смртни случаи од Ковид-19 во периодот од 15 јануари 2021 до 30 септември 2021, само 179 смртни случаи биле регистрирани кај 712.587 индивидуи кои биле целосно вакцинирани (0.0251%), додека 3.642 смртни случаи биле ...

69 поврзани вести »

Мажите со Ковид-19 во Македонија, имаат околу 23% поголем ризик од хоспитализација од жените

еМагазин - пред: 4 часа

Постарата возраст и машкиот пол значително ја намалуваа ефективноста на вакцините, при што граѓаните на возраст од 65 и повеќе години имаа околу 76% поголем ризик да бидат хоспитализирани од оние под 65 години, а мажите имаа околу 23% поголем ризик ...

69 поврзани вести »

Алтернатива денеска на Централен совет ќе одлучува дали ќе биде дел од Владата

еМагазин - пред: 6 часа

Дефинитивната одлука дали партијата на , Алтернатива, ќе биде дел од Владата ќе биде донесена денеска на седница на највисокото партиско тело – Централен совет. Оваа партиска средба ќе почне денеска во 19 часот во седиштето на партијата во Тетово.

86 поврзани вести »

И партискиот активист Властимир Алексовски поднесе кандидатура за претседател на СДСМ

еМагазин - пред: 13 часа

До Централната изборна комисија денеска кандидатура за претседател на СДСМ за вонредните внатрепартиски избори кои ќе се одржат на 12 декември, поднесе и . Алексовски е член и активист на СДСМ од општинската организација на партијата од Куманово.

144 поврзани вести »

Авионите со жртвите од несреќата ќе пристигнат утре во 9 часот, на плоштадот „Скендербег“

еМагазин - пред: 13 часа

Посмртните останки на 45. граѓани кои загинаа во сообраќаната несреќа во Бугарија се очекува утре во 9 часот да пристигнат на Меѓународниот аеродром Скопје, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР).

102 поврзани вести »

Нови 333 случаи на Ковид-19 од 2.440 тестирања

еМагазин - пред: 19 часа

Министерството за здравство информира, дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.440 тестирања, а регистрирани се 333 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 154, Битола и Прилеп – по 23, Кавадарци – 22, ...

46 поврзани вести »

Убава вест: Оздравени 376 болни од Ковид-19

еМагазин - пред: 19 часа

Министерство за здравство информира дека се регистрирани 376 оздравени пациенти од Ковид-19: Скопје – 135, Битола – 34, Прилеп – 31, Кавадарци – 22, Кочани – 18, Велес – 16, Крива Паланка – 14, Куманово, Штип и Берово – по 12, Гевгелија – 9, Ресен – ...

3 поврзани вести »

16 починати од Ковид-19, најмладиот на 33-годишна возраст од Битола

еМагазин - пред: 19 часа

Министерство за здравство информира дека во текот на изминатите 24 часа се регистрирани 16 починати лица од Ковид-19: 4 починати лица од Скопје (42г, 54г, 64г и 80г), по 2 починати лица од Битола (33г и 86г), Штип (62г и 78г) и Кочани (55г и 82г) по ...

5 поврзани вести »

Нови вредни акции на Спорт Лајф

еМагазин - пред: 19 часа

Од 30 ноември до 30 декември, играчите на Sport Life ќе имаат Играчите со најмногу тикети со еден промашен натпревар според правилата на „Втора кеш шанса“ ги очекуваат вредни подароци. Најдобриот ќе добие „Iphone 13“, второпласираниот – „Samsung“ ...

20 поврзани вести »

„Виз ер“ со нова чет-бот услуга: За детали за летот може да разговарате на месинџер на Фејсбук, со виртуелниот асистент ...

еМагазин - пред: 20 часа

„Виз ер“ објави дека нејзиниот виртуелен асистент за разговор, Амелија, сега е достапен на Facebook Messenger за патниците брзо и лесно да добијат информации за патувањето и да управуваат со нивните детали за летот.

Јанакиески: Груевски ме прашуваше за локациите на Парк шумата Водно

еМагазин - пред: 21 часа

, обвинет во случајот „Плацеви на Водно”, од позиција на претседател на Комитетот за градежна експанзија (КГЕ), лично се интересирал за неколку земјишта во делот на Парк Шума Водно. Ова во денешниот исказ како сведок го кажа кој во 2012 година беше ...

36 поврзани вести »