TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Емитер

Биткоинот надмина 43 000 американски долари и продолжува да расте

Емитер - пред: 2 часа

Во вторникот биткоинот ја надмина вредноста од 43 000 американски долари, за првпат од април 2022 година. Цената на биткоинот се зголеми за речиси 4% на 43 478,00 американски долари. Во еден момент, монетата се тргуваше дури и до 43 977,40 ...

4 поврзани вести »

Овозможено прецизно таргетирање на речиси сите човечки гени со CRISPR технологиите

Емитер - пред: 22 часа

Тим истражувачи од Универзитетот Дјук развија метод за проширување на досегот на CRISPR технологиите. Ако оригиналниот CRISPR систем можеше да таргетира само 12,5% од човечкиот геном, новиот метод го проширува пристапот до речиси секој ген за ...

Историско достигнување на Индија – погонскиот модул од Чандрајан 3 вратен во орбита на Земјата

Емитер - 05.12.2023

Индиската вселенска агенција (ISRO) постигна историски, но неочекуван подвиг со повторното поставување на погонскиот модул од нивната лунарна сонда во орбитата на Земјата. Потфатот, кој иако првично не беше предвиден, беше успешно завршен и ...

6 поврзани вести »

Можеме ли да ја спасиме Земјата од удар на астероид што бил откриен неколку дена порано?

Емитер - 04.12.2023

Кон крајот на јули оваа година, астероидот 2023 NT1 со пречник од околу 30-60 метри пролета крај нашата планета, поминувајќи на една четвртина од растојанието помеѓу Земјата и Месечината, т.е. на приближно 95 000 километри.