TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Expres

Трајановски до Шилегов: Честитки, по 3,5 години успеавте да го уништите ФК Вардар

Expres - пред: 7 часа

Поранешниот скопски градоначалник Коце Шилегов со саркастично обраќање на Фејсбук до актуелниот градски татко Петре Шилегов по испаѓањето на фудбалскиот клуб Вардар во Втората лига, и тоа како шампион на Македонија.

12 поврзани вести »

Македонија ги објави грчките услови за влез во јужниот сосед

Expres - пред: 11 часа

Министерството за надворешни работи на Република Македонија информира дека Владата на Хеленската Република, донесе нова заедничка министерска одлука со која од 14 мај 2021 се укинуваат мерките за ограничување на копнените, воздушните и водните врски ...

28 поврзани вести »

СДСМ обвини дека зад утрешните протести стои ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Expres - пред: 12 часа

ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски продолжува да дејствува против реформите во образованието, против интересите на граѓаните. Стана јасно дека зад стои зад повиците за бојкот, зад лажните вести за дигитализацијата во образованието и зад ...

9 поврзани вести »

Амазон ќе дава по 100 долари на вработените со сертификат за вакцинација

Expres - пред: 12 часа

Американскиот технолошки гигант Амазон ќе им понуди бонус од 100 долари на нововработените кои имаат потврда дека се вакцинирани против Ковид-19. Компанијата најави дека ќе отвори 75.000 работни места низ својата мрежа на магацини и дистрибутивни ...

17 поврзани вести »

Алијанса и Алтернатива: Пендаровски спречи да се шверцуваат урбанистички злосторства

Expres - пред: 12 часа

Коалицијата Алијанса за Албанците и Алтернатива соопшти дека ја поздравуваат одлуката на претседателот Стево Пендаровски да го врати во Собрание законот за легализација на дивоградби. Според со тој закон власта и опозицијата се обиделе да ...

103 поврзани вести »

Бугарско МНР: Привремената влада не е овластена да ја менува позицијата на Софија кон Скопје

Expres - пред: 12 часа

„Република С. Македонија предложи да се одржи телефонски разговор меѓу двајцата министри за надворешни работи и тој ќе се спроведе веднаш штом ќе дозволи програмата на министерот Светлан Стоев“, се вели во соопштението на Министерството за ...

33 поврзани вести »

Царовска: Родителите што ќе изберат печатени учебници брзо ќе посакаат дигитални (ВИДЕО)

Expres - пред: 13 часа

Министерката Мила Царовска тврди дека тие родители и учебници што ќе изберат настава со помош на печатени учебници брзо ќе го сменат својот став. Во интервју за проектот “25 минути” со Менче Атанасова Точи министерката Царовска покрај за другите ...

111 поврзани вести »

МНР на Османи ги осуди неселективните напади на Хамас врз Израел

Expres - пред: 14 часа

Министерството за надворешни работи што го води кадарот на ДУИ Бујар Османи се придружи на официјален Брисел во осудата на неселективните напади на палестинската организација Хамас врз Израел.

17 поврзани вести »

Трифун Костовски размислува за градоначалник на Скопје но сака да стане премиер

Expres - пред: 14 часа

Бизнисменот и поранешен градоначалник на Скопје, Трифун Костовски кој е сопственик на Еуростандард банката во стечај не ја исклучува можноста повторно да се кандидира за градоначалник на Скопје.

7 поврзани вести »

Николовски по „ветото“ од Пендаровски: Нема да оставиме 50.000 семејства без покрив

Expres - пред: 15 часа

Вицепремиерот за борба против корупцијата и криминал Љупчо Николовски денеска изјави дека не смеат да се остават 50 илјади семејства без покрив над глава откако претседателот Стево Пендаровски не го потпиша Указот за легализација на дивоградби.

21 поврзани вести »

“Силуваниот” од “силувачот” добил идеи за справување со друг “силувател”

Expres - пред: 15 часа

Заев се враќал од Грчка „со полн куфер идеи“ како да се реши проблемот со Бугарија. Откако Грците не силуваа сега ни нудат идеи сами да им кажеме на Бугарите како тие уште појако да не силуваат.

Ковачев го прашува Заев што му е смешно во спорот со Бугарија

Expres - пред: 15 часа

По вчерашната изјава на премиерот Зоран Заев во Атина дека очекува грчка помош за спорот помеѓу Македонија и Бугарија кој е смешен , бурно реагира бугарскиот европратеник Андреј Ковачев. „Господине Заев, што точно е смешно во позицијата на Бугарија? ...

5 поврзани вести »

Триесет нови случаи на корона, 16 починати

Expres - пред: 16 часа

Во последните 24 часа се направени 1.658 тестирања, а регистрирани се 30 нови случаи на Ковид 19, објави министерот Венко Филипче на Фејсбук. Пријавени се вкупно 16 починати лица: 8 од Скопје (61г,62г,69г,72г, 75г,80г, 82г и 82г), две лица Битола ...

5 поврзани вести »

Протест за еврејско-палестинскиот конфликт во Македонија

Expres - пред: 16 часа

“Во недела на плоштадот Македонија во Скопје ќе се одржи протестен марш на солидарност со народот на Палестина по ескалирањето на насилството во Газа од израелските сили во последниве денови” – објавува информативната агенција на албански јазик ИНА, ...

4 поврзани вести »

И покрај целиот хаос во образованието, Царовска убедена во сопствениот успех

Expres - пред: 17 часа

Комбинираната настава, онлајн и настава со физичко присуство, дала позитивни резултати, без застој во образованието, а се заштитило и здравјето на учениците и наставниците како – убедена е министерката Мила Царовска.

111 поврзани вести »

Џафери и Мази едногласни: Не треба да се одложува процесот на евроинтеграција

Expres - пред: 17 часа

Македонија и Албанија споделуваат заеднички интереси на надворешно-политички план, во рамките на ЕУ и НАТО, регионалната соработка и посветеноста за сеопфатен развој на Западниот Балкан и оти нивната иднина е во ЕУ – едногласни претседателот на ...

55 поврзани вести »

Фокус: Мијалков понудил 7,5 милиони евра за да излезе од притвор

Expres - пред: 17 часа

Поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, кој се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“, понудил гаранција од 7,5 милиони евра за да се брани од слобода,, дознава „Фокус“ . Обвинителството се уште не дало мислење по барањето, а ова е ...

10 поврзани вести »

Евзони конечно ги крена рампите

Expres - пред: 17 часа

Евзони ги крена рампите. Грчките погранични служби на граничниот премин Богородица-Евзони дозволија влез на странски државјани, објави “Сакам да кажам”. Според информациите, тие го добиле протоколот од грчката влада како да пропуштаат граѓани од ...

193 поврзани вести »

Дали Македонија пак ќе се попари од млекото што го испи со Грција или во однос на Бугарија ќе дува и на матеницата

Expres - пред: 18 часа

„Бугарската дипломатија калена низ балканските лавиринти, подучена од своите редовни порази од Србите и Грците, лек за исцелување на своите историски рани побара и најде во ресетирање на македонското прашање.

Пендаровски ги послуша Силјановска и Мизрахи: Не става параф на законот за легализација на дивоградбите

Expres - пред: 18 часа

Шефот на државата им се придружи на аргументите на пратеничките Гордана Силјановска Давкова и Рашела Мизрахи од ВМРО-ДПМНЕ кои гласаа против Законот за легализација на дивоградбите. Завчера професорката Силјановска во своето образолажение ги ...

103 поврзани вести »