TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

Фактор - пред: 7 часа

Мета и IBM лансираа сојуз на повеќе од 50 компании за вештачка интелигенција и истражувачки институции кои го туркаат таканаречениот отворен модел на вештачка интелигенција. Алијансата за вештачка интелигенција, чии членови ги вклучуваат Интел, ...

13 поврзани вести »

ТОЈ Е ИЗБОР ЛИЧНО НА ПАРТИСКИОТ ЛИДЕР АХМЕТИ - Талат Џафери ќе биде првиот премиер Албанец во земјава

Фактор - пред: 8 часа

Првиот премиер Албанец ќе биде Талат Џафери. Тој беше предложен од лидерот на ДУИ Али Ахмети, а одобрено од централното раководство на партијата кое одржа состанок во седиштето во Мала Речица.

95 поврзани вести »

НА ИЗРАЕЛ МУ ОСТАНАА УШТЕ 20-ТИНА ДЕНА - Американците дале рок да се заврши војната во Газа

Фактор - пред: 9 часа

Повикувајќи се на тројца анонимни функционери во Тел Авив, Политико денеска објави дека администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден му дала на Израел рок до крајот на 2023 година да стави крај на војната во Газа против Хамас.

323 поврзани вести »

УБИСТВОТО НА НЕВИНО ДЕВОЈЧЕ БИ МОЖЕЛ ДА ГО ИЗВРШИ САМО ЕДЕН ТИП НА ЛУЃЕ - српски психолог објаснува зошто некогаш ...

Фактор - пред: 10 часа

Во интервју за Република, Зоран Мустеровиќ даде психолошка анализа на случајот. Вања Ѓорчевска исчезна на 27 ноември, а подоцна беше утврдено дека девојчето е мртво. Иако имаше само 14 години, тоа не ги спречило одговорните за нејзината смрт да ...

165 поврзани вести »

ПАРАДОКС НА БАЛКАНОТ - еве каде еден килограм џимиринки чини колку три килограми месо

Фактор - пред: 11 часа

Месната индустрија, месарниците и маркетите велат дека цената е висока токму поради недостигот. Килограм џимиринки во Република Српска чини и до 36 конвертибилни марки, што, за споредба, треба да се издвои за три килограми свински бут.

ЗАТВОРЕНИЦИТЕ ИМ ПРИРЕДИЛЕ ВИСТИНСКИ ПЕКОЛ - осомничените ги држат во делот на зградата каде што не можат да влезат ни ...

Фактор - пред: 11 часа

Таткото и останатите осомничени за киднапирањето и убиството на Вања Ѓорчевска (14) се соочија со остар револт кај останатите притвореници во затворот Шутка во Скопје. Секогаш кога ќе ги извадат и вратат во Шутка, затворениците, штом ги видат низ ...

5 поврзани вести »

ПУТИН ТРГНУВА ВО ПОХОД НА УШТЕ ЕДЕН МАНДАТ - дали ќе има противкандидати? ЕВЕ ШТО ПОРАЧА НАВАЛНИ

Фактор - пред: 12 часа

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека повторно ќе се кандидира за претседател на изборите што ќе се одржат во 2024 година, пренесе Ројтерс повикувајќи се на руската државна агенција Тас.

56 поврзани вести »

„НА МЕНХЕТН ЛИ ПРОДАВАТЕ СТАНОВИ, НЕНОРМАЛНИ ЕДНИ, 120 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА СТАНЧЕ ОД 40 КВАДРАТИ“ - актерот Тасевски распали ...

Фактор - пред: 13 часа

Актерот Сашо Тасевски реагира преку фејсбук на високите цени на становите во скопската населба Дебар Маало. „А бе у факинг Скопје у уште пофакинг Дебар Маало купен стан 43 квадрати за 120 илјади евра.

КАДЕ БИЛ ЉУПЧО ПАЛЕВСКИ-ПАЛЧО НА 24 АПРИЛ 2012 ГОДИНА, КОГА СЕ СЛУЧИ „МОНСТРУМ“ - Европскиот сојуз со прашања до МВР

Фактор - пред: 13 часа

„Европски сојуз за промени“, односно коалицијата на опозицискиот албански фронт - Демократско движење, Движењето Беса и Алтернатива, преку свое соопштение до медиумите бараат власта да одговори дали Љупчо Палевски е вмешан во организацијата на ...

165 поврзани вести »

СМЕТАМ ДЕКА КОЛЕГИТЕ ОД ТУРЦИЈА ЌЕ ИМААТ ПРЕДВИД ДЕКА СЛУЧЈОТ НЕ СМЕЕ ДА ДОБИЕ ПОЛИТИЧКА КОНОТАЦИЈА - Вилма Рускоска ...

Фактор - пред: 13 часа

Не мислам дека сето ова може да добие политичка конотација и не би смеело да добие, затоа што се работи за две грозоморни убиства, особено ако се има предвид дека едно од жртвите е 14-годишно дете, изјави денеска поранешната шефица на ...

165 поврзани вести »

Реновираната бензинска станица на „Макпетрол“ во Тетово е пуштена во употреба

Фактор - пред: 14 часа

Инвестирањето во своите капацитети, како и постојаното подобрување на понудата и на услугите за потрошувачите се приоритети на „Макпетрол“ и во таа насока, компанијата неодамна целосно ја обнови и ја пушти во употреба бензинската станица во Тетово.

7 поврзани вести »

„АКО БЕГАЛЕЦОТ ИМА ПАРИ ДА ВОДИ ПРАВНА БИТКА, ЕКСТРАДИЦИЈАТА МОЖЕ ДА ТРАЕ ОД ШЕСТ ДО 12 МЕСЕЦИ“ - адвокатот Митев со ...

Фактор - пред: 14 часа

Ванчо Митев, адвокат, на својот фејсбук профил објави дека според неговите проценки, екстрадицијата на Љупчо Палевски-Палчо, кој е осомничен за свирепо убиство на малата Вања, би можела да трае од 6 до 12 месеци, а можеби и повеќе.

А ЗОШТО ДОСЕГА БИЛ НА СЛОБОДА - прилепчанец демнел и се заканувал на јавна обвинителка, објавувал фотографии, а ја ...

Фактор - пред: 14 часа

Основното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривични дела – Полово вознемирување од член 190-а, Загрозување на сигурноста од член 144 став 5 и Демнење од член 144-а став 1 од ...

37 поврзани вести »

БРЗА КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА „ВОЗАЧОТ“ НА ПАЛЧО - го однел во Турција за да им избега на органите на прогонот

Фактор - пред: 15 часа

Вчера (07.12.2023) Единицата за насилен криминал - Одделение за крвни и сексуални деликти при СВР Скопје до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава по брза постапка против С.Д.

154 поврзани вести »

ТРОШЕЛ НА ЕСКОРТ ДАМИ, ДРОГА И АВТОМОБИЛИ - на синот на Џо Бајден му се заканува казна од 17 години затвор

Фактор - пред: 15 часа

Синот на американскиот претседател Џо Бајден, Хантер, се соочува со нови кривични пријави затоа што не платил данок од најмалку 1,4 милиони долари, додека трошел милиони на раскошен начин на живот.

30 поврзани вести »

Одржана првата Школа за напредната срцева слабост

Фактор - пред: 15 часа

Во организација на Жан Митрев Клиник и Македонското здружение за кардиологија, се одржа првата Школа за напредната срцева слабост. Целта на организирање на Школата е пренесување на новини во лекувањето, примена на нови процедури и оценка на ...

11 поврзани вести »

ФИНАНСИСКИ ДИРЕКТОР ПРОДАДЕ АКЦИИ ЕДЕН ДЕН ОТКАКО ОБЈАВИ ОТПУШТАЊА - еве како менаџер од Спотифај заработи над 9 ...

Фактор - пред: 15 часа

Еден од главните директори на Spotify заработи повеќе од 9 милиони долари во залиха само неколку дена откако објави дека отпуштаат луѓе, со што акциите вртоглаво пораснаа. Пол Вогел, главниот финансиски директор на компанијата, продаде акции во ...

3 поврзани вести »

ВО ЕДЕН МАКЕДОНСКИ ГРАД СИНОЌА ИМАШЕ СНЕЖНА БАЈКА - до кога ќе се надеваат скопјани

Фактор - пред: 16 часа

Добро утро почитувани! Оваа прекрасна снежна бајка доаѓа од преубавиот Пелистер кај Битола и е од синоќа. Ова го објави Славчо Поповски на својот фејсбук профил заедно со фотографии. Скопјани се уште залудно се надеваат дека ќе заврне снег и во ...

2 поврзани вести »

Дојде како бездомник, си замина како манекен од модна писта: Трансформацијата го претвори во опасен фраер по кој жените ...

Фактор - пред: 16 часа

Едно емотивно видео кое го привлече вниманието на корисниците на социјалните мрежи покажува бездомник во САД кој доживеал импресивна трансформација откако добил бесплатни услуги за фризури на отворено.

ТИЕ СЕ НОВАТА СРПСКА ДЕЛОВНА ЕЛИТА - имаат најмалку 140 фирми и вртат милијарди

Фактор - пред: 17 часа

„Тие се новата српска бизнис елита. Медиумите редовно известуваат за нив. Единаесет од нив поседуваат, директно или индиректно, најмалку 140 компании регистрирани во Србија и во странство.