TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

(ВИДЕО) МОМЕНТОТ КОГА АМЕРИКАНСКА РАКЕТА УДИРА ВО КИНЕСКИОТ БАЛОН: Го соборија „шпионот“ над Атлантикот

Фактор - пред: 6 часа

Сомнителниот кинески „шпионски балон“ е соборен над Атлантскиот Океан од американски борбени авиони, наведува Fox News. -Американски борбени авиони го погодија балонот од небото над Атлантикот. Настанот беше проследен со пренос во ЖИВО од Fox News.

101 поврзани вести »

КОМИТИТЕ СЕ ПОКЛОНИЈА НА ГРОБОТ, ОБЈАВИЈА СЛИКИ СО ЗАМАТЕНИ ЛИЦА: Зошто, прашуваат граѓаните

Фактор - пред: 6 часа

Комитите кои денеска се поклонија на гробот на големиот револуционер-комита, Гоце Делчев во чест на денот на неговото раѓање, објавија низа фотографии на нивната официјалнта страница на Фејсбук.

3 поврзани вести »

ЌЕ ГО СОБОРАТ ЛИ КИНЕСКИОТ БАЛОН, Бајден рече: „ќе се погрижат за тоа“

Фактор - пред: 7 часа

Претседателот Џо Бајден вели дека САД „ќе се погрижат“ за осомничениот кинески шпионски балон што лета низ САД во последните денови. Бајден, кој не кажа повеќе детали, се соочува со силен притисок во земјата да го собори објектот.

101 поврзани вести »

Матеј Цветаноски е нов играч на Академија Пандев

Фактор - пред: 8 часа

Матеј Цветаноски е нов играч на Академија Пандев, официјално потврди клубот од Струмица. Крилниот напаѓач до крајот на сезоната ќе го носи сино-белиот дрес и ќе биде одлично засилување во нападот.

8 поврзани вести »

АФЕТАМИНИ, МАРИХУАНА И ТРАГИ ОД КОКАИН ВО ПЕТ ШОП: Скопјанец ги продавал во продавницата за миленици

Фактор - пред: 8 часа

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 32-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека сторил кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични ...

20 поврзани вести »

ВИДЕО: Миовски со два гола донесе победа на Абердин

Фактор - пред: 8 часа

Бојан Миовски со два гола учествуваше во победата на Абердин на домашен терен со 3:1 против Мадервел. Бојан Миовски двапати погоди на средбата, во 64 и 69 минута за 3:0 и беше прогласен за играч на натпреварот.

19 поврзани вести »

ФОТОГАЛЕРИЈА: МЗТ Скопје го победи фаворитот Цедевита Олимпија

Фактор - пред: 8 часа

Голема победа на МЗТ Скопје против уште поголемиот фаворит Цедевита Олимпија 79:74. Има надеж за МЗТ Скопје, има, и тоа каква, по одличната претстава, и уште поважната победа над фаворит каков што несомнено е Цедевита Олимпија, која ја враќа надежта ...

40 поврзани вести »

„ЗАМИСЛЕТЕ БУГАРИТЕ ДА ЈА ПРЕПОЗНАЕА НИВНАТА И ДОБРА И ЛОША ИСТОРИЈА“: Професорката Најчевска постави едноставно ...

Фактор - пред: 8 часа

По повод настаните поврзани со денешните настани во Скопје, поклонувањето на гробот на Гоце Делчев во Свети Спас од страна на бројните делегации, но под силно и досега најголемо полициско обезбедување, професорката Мирјана Најчевска на својот профил ...

КАКО ИМ УСПЕА ДА УКРАДАТ 1,7 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО КРИПТОВАЛУТИ: Лидери се, во светот им нема рамен

Фактор - пред: 9 часа

Северна Кореја, која важи за технолошки неразвиена земја, е лидер во кражбата на криптовалути на глобално ниво. Имено, нејзините хакери минатата година украле дигитални пари во вредност од 1,7 милијарди долари, велат од компанијата Chainalysis која ...

2 поврзани вести »

ШВАЈЦАРСКИОТ ГИГАНТ ГИ КРЕВА ЦЕНИТЕ: Слатките задоволства поскапо ќе ги купуваме

Фактор - пред: 9 часа

Оваа година швајцарската компанија Нестле ќе мора дополнително да ги зголеми цените на своите прехранбени производи за да ги компензира повисоките трошоци за производство. Ова денеска го изјави извршниот директор Марк Шнајдер за германскиот весник ...

2 поврзани вести »

ДЕНЕСКА ИМАВМЕ УШТЕ ЕДНА КЛАСИЧНА ЗЛОУПОТРЕБА НА БУГАРСКИТЕ РАДИКАЛНИ СТРУКТУРИ: Проф. Георгиев за Фактор

Фактор - пред: 10 часа

Професорот Драги Георгиев, претседател од македонската страна на мешовитата македонско-бугарска Комисија за Фактор ги коментираше денешните настани поврзани со чевствувањето на 151-годишнината од раѓањето на македонскиот револуционерен великан, Гоце ...

105 поврзани вести »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) ТРИКАФТА ЗА СИТЕ ПАЦИЕНТИ: „Болните од цистична фиброза се ретки, но не се невидливи“

Фактор - пред: 11 часа

Државата веднаш да обезбеди средства за воведување на модулаторна терапија по принципот како во сите европски и балкански држави, со соодветен план и стратегија за опфаќање на целата популација која е заболена од оваа ретка болест.

66 поврзани вести »

ОД ПОПЛАДНЕВО ГОЛЕМО ЗАЛАДУВАЊЕ И ОЛУЕН СЕВЕРЕН ВЕТЕР: Ќе дува и со брзина од 100 километри на час

Фактор - пред: 11 часа

Метеорологот Славчо Попоски најавува продор на поларен воздушен бран и олун северен ветер и тоа почнувајќи од денеска попладне и навечер. -Во текот на следната седмица територијата на Македонија ќе биде под влијание на поларна воздушна маса од север.

4 поврзани вести »

НЕДЕЛЕН БУЏЕТ ЗА ХРАНА ОД 1 МИЛИОН ДОЛАРИ, на најголемиот крузер на светот се прават повеќе од 30.000 оброци дневно

Фактор - пред: 11 часа

Најголемиот брод за крстарење во светот прави повеќе од 30.000 оброци дневно за повеќе од 6.600 патници кои се качуваат на неделно ниво. Патниците на Royal Caribbean Symphony of the Seas можат да јадат до осум пати на ден, заради што персоналот мора ...

2 поврзани вести »

СМРТОНОСНИ ТЕМПЕРАТУРИ ПОД НУЛАТА: Студената експлозија предизвика -77 во Њу Хемпшир

Фактор - пред: 12 часа

Синоптичарите велат дека најстудениот ветер некогаш бил забележан во континенталниот дел на САД, бидејќи студениот бран на Арктикот замрзна дел од Северна Америка. Националната метеоролошка служба (NWS) соопшти дека ледените налети на планината ...

34 поврзани вести »

ДЕМЕРЏИЕВ НЕ ГИ ДОЧЕКА БУГАРИТЕ ВО СКОПЈЕ: Најави донација на генератори за да не паѓа системот на границата

Фактор - пред: 12 часа

На гробот на Гоце Делчев во црквата Свети Спас се поклони бугарскиот министер за внатрешни работи Иван Демерџиев, кој откако положи цвеќе нагласи дека не ги дочека бугарските граѓани во Скопје заради најстрогите мерки кои ги презела макдонската ...

188 поврзани вести »

ПРИВЕДЕНИ БУГАРИТЕ КОИ ФИЗИЧКИ САКАЛЕ ДА ГИ НАПАДНАТ ПОЛИЦАЈЦИТЕ: Што се случуваше денеска на Деве Баир

Фактор - пред: 13 часа

Министерството за внатрешни работи информира дека на граничниот премин меѓу Македонија и Бугарија, „Деве Баир“ приведени се тројца бугарски државјани, кои се обиделе физички да нападнат полициски службеници при влез во Македонија.

194 поврзани вести »

ПРИШТИНА ЈА ЗАБРАНИ ПРОДАЖБАТА НА ЗЕЈТИН ОД СРБИЈА: Нареди итно повлекување од рафтовите

Фактор - пред: 14 часа

Министерството за индустрија, трговија и претприемништво на Косово ја забрани продажбата на масло за јадење од централна Србија, бидејќи, како што наведуваат српските медиуми, наводно не ги исполнува критериумите на просечната количина во амбалажата ...

2 поврзани вести »

МАКЕДОНИЈА ЗА ЏАМБАСКИ Е СЕВЕРНА КОРЕЈА: Не доаѓа во Скопје, Гоце Делчев го чевствува во Благоевград

Фактор - пред: 15 часа

Бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски денеска нема да дојде во Скопје, великанот Гоце Делчев го чевствува во Благоевград, а според неговата објава на ФБ, Македонија за него е Северна Кореја.

379 поврзани вести »

БУГАРСКАТА ДЕЛЕГАЦИЈА ЌЕ СЕ ПОКЛОНИ ВО 13 ЧАСОТ: Сакале заедно со македонската, но не добиле одговор

Фактор - пред: 15 часа

Чествувањето на годишнината од смртта на македонскиот револуционерен деец, Гоце Делчев се традиционално заеднички на македонската и бугарската делегација, пишува Но, како што наведува медиумот, годинава бугарската делегација ќе се поклони пред ...

213 поврзани вести »