TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

ЧЕТВОРИЦАТА УАПСЕНИ ЗА УБИСТВОТО НА ВАЊА И ПАНЧЕ ДОБИЈА 30 ДЕНА ПРИТВОР: Има мерка и за возачот на Палчо

Фактор - пред: 4 часа

Определен е притвор од 30 дена за четворицата кои се теретат за грабнување и убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, меѓу кои и за таткото на 14-годишната Вања. Како што соопштуваат од Кривичнот суд во Скопје, с удија на претходна постапка при ...

577 поврзани вести »

Азески на чело на Асоцијацијата на балкански комори во 2024 година

Фактор - пред: 4 часа

На с едница т а на Асоцијацијата на б алкански комори, ко ја ќе се одржи 13 декември во Солун, Грција, ќе биде потврден изборот на претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески за претседател на а социјацијата во следната година.

24 поврзани вести »

„НЕМА НИШТО НОРМАЛНО ПОЛНОЛЕТЕН ДА КАНИ НА КАФЕ МАЛОЛЕТНО ДЕТЕ“: Граѓаните револтирани од случајот во Карбинци

Фактор - пред: 4 часа

Веста која со молскавична брзина се прошири низ македонските медиуми, околу обидот за киднапирање на деца од основно училиште во Карбинци, која исто така со експресна брзина беше демантирана од Министерството за внатрешни работи се уште бранува.

Разделени близнаци: А воделе идентичен живот, исти имиња на сопруги, на децата, страствени пушачи

Фактор - пред: 5 часа

Близнаците Џим од Охајо беа повторно обединети на 39-годишна возраст, откако беа разделени при раѓањето. Кога почнале да разговараат, откриле дека живееле идентичен живот! ДАЛЕКУ РАЗДЕЛЕНИ, А СЕКОГАШ ЗАЕДНО Кога две момчиња близнаци биле ставени на ...

Подарок ваучери од dm – Симболичен подарок кој ќе ја направи новогодишната магија целосна

Фактор - пред: 5 часа

Во пресрет на новогодишните празници често знаеме да дозволиме да нѐ обземе празничната хектика и да заборавиме на она што е најважно во овој период, а тоа е времето и вниманието кое го посветуваме на нашите најблиски.

6 поврзани вести »

„ПАЛЧО И НЕГОВИТЕ СОПАРТИЈЦИ ПОВИКУВАЛЕ НА ПРОТЕРУВАЊЕ, ТЕПАЊЕ И БЕСЕЊЕ НА ВЛАДИКАТА Г.ПАРТЕНИЈ“: Се огласија од ...

Фактор - пред: 6 часа

Во деновите што одминаа, нашето општество се помрачи, за жал, и со тешката вест за еден грозоморен духовен мрак. Сите ние разбравме за свирепото убиство на еден повозрасен честит човек и на едно невино јагне Божјо, 14-годишно немоќно девојче.

7 поврзани вести »

Чиј бројчаник врти најјако? Кој битолчанец наплаќа 2.640 евра на час од РЕК Битола?

Фактор - пред: 6 часа

Час работа за еден булдожер на „Марковски компани“ во РЕК Битола чини 264 евра. Сите 10 ангажирани булдожери на Борче Марковски на час му носат приход од 2.640 евра што го плаќа најголемиот производител на струја во земјава.

„Бехтел и Енка“ стигна до 190 милиони евра заработка, се чека да ги оправда

Фактор - пред: 6 часа

Според финансиската програма, до крајот на 2023 предвидено е на „Бехтел и Енка“ да му се исплатат вкупно околу 250 милиони евра за првата година од изградбата на автопатите од Коридорот 8 и Коридорот 10Д, а досега се исплатени околу 190 милиони евра.

ГРАЃАНИТЕ СЕ ВОЗНЕМИРЕНИ ОД НЕМИЛИТЕ НАСТАНИ: Велат ние сме морално руинирано општество, ги советуваат децата да ...

Фактор - пред: 7 часа

Граѓаните се вознемирени од двојното убиство кое ја потресе Македонија, односно убиството на Панче Жежовски од Велес и младата Вања Ѓорчевска од Скопје. Велат дека ова покажува дека сме морално руинирано општество.

147 поврзани вести »

СКОПЈАНИ ЈАДАТ НАЈСКАПО МЕСО ВО МАКЕДОНИЈА: Големи разлики во цените на храната од град во град

Фактор - пред: 7 часа

Цените на храната остануваат и понаму во фокусот на граѓните, што се должи и на поскапувањето и на фактот оти најголем дел од платите на работниците во земјава одат на покривање на основните трошоци, меѓу кои е и храната.

Ако не можете да замислите утро без кафе, МОРА да го прочитате овој текст!

Фактор - пред: 7 часа

Кафето се прави од печени зрна од одредени видови растенија. Степенот на нивното печење влијае на јачината на пијалокот. Тука зборуваме за шолја кафе направено во кафемат или сварено, домашно кафе без додавање млеко / павлака.

11 поврзани вести »

„ОВА НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ СЛУЧИ“: Се огласи таткото на мала Тијана, кој се бореше да се донесе „Тијанин закон“ во Србија, ...

Фактор - пред: 7 часа

Откако целиот регион го потресе веста за трагичната смрт на 14-годишната Вања, Игор Јуриќ, основачот на фондацијата „Тијана Јуриќ“ и татко на жртвата девојка, по која Фондацијата е именувана, проговори.

24 поврзани вести »

ЗА УБИЈЦИТЕ НА ВАЊА НЕМА ФРИЗУРИ: Ишишани „нула“ и во комбинезони - осомничените за убиството на Вања

Фактор - пред: 8 часа

Четворицата осомничени за убиството на четиринаесет годишната Вања, синоќа беа спроведени пред Основниот кривичен суд во Скопје. Причината за нивното носење пред судот е барањето на обвинителството за продолжување на мерката притвор за нив.

577 поврзани вести »

ВАЊА СЕПАК ПОЧИНАЛА ОД ПРОСТРЕЛНА РАНА: Спасовски вели обдукцијата ќе покаже, но демантираше дека била задушена

Фактор - пред: 8 часа

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва на прашање дали 14-годишната Вања била задушена или починала од прострелна рана, рече дека се работи за прострелна рана. - Точниот наод на обдукцијата ќе покаже, меѓутоа прострелна рана е во ...

63 поврзани вести »

ЕВЕ ВСУШНОСТ КАКО СЕ ДОЗНАЛО ДЕКА УАПСЕНИОТ Е ПАЛЧО: Турската полиција испраќала негова фотографија во МВР

Фактор - пред: 8 часа

За да се осигураат дека уапсениот е Љупчо Палевски и да добијат званична потврда од Интерпол на Турција, македонското МВР добило фотографии и потврди од турската полиција. „ Н и беше испратена потврда дека е уапсено лицето Љ.П.

611 поврзани вести »

„ВНИМАТЕЛНО ПОД НАДВОЗНИКОТ ВО АВТОКОМАНДА“: „Паѓаат бетонски парчиња“

Фактор - пред: 8 часа

На фејсбук групата со наслов „Автокоманда“ беше објавено предупредување со фотографија од надвозникот во оваа скопска населба, дека паѓаат бетонски ...

ВАЖНО ЗА СИТЕ ШТО ПАТУВААТ НА ДЕЛНИЦАТА ТЕТОВО - ГОСТИВАР: Шест месеци ќе важат нови правила

Фактор - пред: 9 часа

Почнувајќи од вчера ќе биде изменет режимот на сообраќај на државен пат A2, делница Тетово-Гостивар во двата правци на движење поради изведување на геотехнички истражувања на коловозот. Како што информира АМСМ, времениот режим на сообраќај ќе се ...

12 поврзани вести »

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Уапсен Палчо, се вештачат два пиштоли

Фактор - пред: 15 часа

ПАЛЧО Е УАПСЕН ВО ТУРЦИЈА Mинистерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вечерва на прес - конференција изјави во Турција е уапсен Љупчо Палевски Палчо. „Тоа беше и последната алка од последниот грозоморен чин за да кажеме дека сме завршиле се, да ...

611 поврзани вести »

ОЈО СО ИСТРАГА ЗА ПЕТ ЛИЦА: Ова се делата за кои ќе се гонат...

Фактор - пред: 15 часа

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против пет лица, од кои четворица како соизвршители сториле две кривични дела - Грабнување од член 141 од Кривичниот законик, како и две убиства на свиреп начин ...

577 поврзани вести »

Царска дупка - Бугарија: Мистерија стара три децени сè уште ги тресе до срж офицерите и војниците (ВИДЕО)

Фактор - пред: 15 часа

На периферијата на едно мало село во Источна Европа се крие мистерија стара три децении која сè уште ги тресе офицерите и војниците до срж. Зошто бугарската војска две години копаше во подножјето на балканските планини, само за да ги скрие сите ...