TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

Факти кои можеби не сте ги знаеле за Катар

Фактор - 25.11.2022

Катар е една од најбогатите држави на светот. Поради Светското првенство во фудбал оваа земја е во центарот на вниманието. 1. Катар е опкружен со пустина. Односно, оваа држава е создадена во пустина, поради што немаат слатка вода, па мораат да ...

2 поврзани вести »

Драг свету, доволно живеав. Ве оставам во оваа септичка јама: Рече и испи пет шишиња апчиња!

Фактор - 25.11.2022

Ја најави својата смрт 25 години порано „Драг свету, си заминувам затоа што ми е досадно. Чувствувам дека доволно живеев. Ве оставам со вашите грижи во оваа слатка септичка јама. Среќно“. Тоа беше прошталната порака на Џорџ Сандерс пред да испие пет ...

Кадаре: Тетово e најпознатиот илиро-албански град на светот

Фактор - 25.11.2022

Албанскиот писател Исмаил Кадаре денеска е прогласен за почесен граѓанин на градот Тетово, а признанието му го додели општината. Советот донесе одлука тој да биде почесен граѓанин. Во своето обраќање, 86-годишниот писател, го нарече Тетово ...

5 поврзани вести »

Путин пред мајките на војниците изјави дека не жали што ја почнал војната

Фактор - 25.11.2022

Рускиот претседател Владимир Путин се сретна со мајките на руските војници кои се борат во Украина. Средбата се одржа на барање на мајките, а Путин ги потсетува да не веруваат во се што ќе видат на телевизија и интернет.

34 поврзани вести »

„Може да и биде дедо и тоа го знаеме сите“: Познатиот пејач не престанува да ја шокира јавноста поради врската со 40 ...

Фактор - 25.11.2022

Лајонел Ричи и Лиза Париси се во среќна врска веќе неколку години, а големата разлика во години не е пречка за нивната љубов. Познатиот музичар Лајонел Ричи (73) веќе неколку години е вљубен во младата Лиза Париси (33), а кога јавноста дозна за ...

2 поврзани вести »

(ВИДЕО) Ако сме ист народ, новинар го праша Костадинов дали тој е Македонец

Фактор - 25.11.2022

Новинарот Матеја Петровски го збуни бугарскиот пратеник Костадин Костадинов кој денеска во Скопје кажа дека Македонците и Бугарите се ист народ. Ако сме ист народ, новинарот го праша дали тој е Македонец.

115 поврзани вести »

(ВИДЕО) Катар има свој „град на духови“ кој е атракција

Фактор - 25.11.2022

Град на духови постои во Катар од каде мора да заминете пред зајдисонце.Градот е изработен по урнек на древно арапско (бедуинско) село, а се наоѓа зад кањон, целосно опкружен со пустинскиот полуостров Зекреет.

4 поврзани вести »

Италијанско село е број еден во светот со стогодишни жители - која е тајната на долговечноста?

Фактор - 25.11.2022

Селото Пердасдефогу на Сардинија има многу стогодишници. Тие откриваат во што е тајната на долговечноста. Ова населено место е лидер во светот по бројот на жители кои имаат 100 години. Еден од плоштадите се вика Пјаца Лонгевита, Плоштад долговечност.

4 поврзани вести »

(ВИДЕО) Колумбиска судијка се појави во непристојно издание на судско рочиште на Зум

Фактор - 25.11.2022

Колумбиска судијка се појави полугола на судско рочиште на Зум пушејќи цигара в кревет. Вивијан Полањи, позната по споделувањето непристојни фотографии на својот профил на Инстаграм е суспендирана на три месеци откако се појавила на виртуелен ...

3 поврзани вести »

Направена е листа на најчести презимиња во Европа - ја има и Македонија

Фактор - 25.11.2022

Објавена е мапа на најчестите презимиња во Европа. Taa покажува дека н ајчесто презимето во Македонија е Стојановски. Најчесто презиме во Босна и Херцеговина е Хоџиќ, Хрватска е Хорват, а во Србија повеќето го носат презимето Јовановиќ.

7 поврзани вести »

Заминува позната компанија, ова е уште еден удар за Путин

Фактор - 25.11.2022

Русија доживува нов економски удар. Обаа земјата ја напушта најголемата технолошка компанија. Најмоќната руска технолошка компанија „Yandex“ сака да ги прекине сите врски со таа земја за да ги заштити новите компании од последиците од војната во ...

8 поврзани вести »

Костадинов од Скопје порача дека треба да бидеме една држава од Црното Море до Охридското езеро

Фактор - 25.11.2022

Македонија е втора бугарска држава, вели бугарскиот пратеник Костадин Костадинов на отворањето на Културно-информативниот центар на Бугарија во Скопје. Кажа дека треба да бидеме една држава, која ќе се протега од Црното Море до Охридското Езеро.

115 поврзани вести »

Онишченко планирал да отвори банка, но вели македонскиот пасош не е подобар од украинскиот

Фактор - 25.11.2022

Kонтроверзниот украински бизнисмен Олександр Онишченко имал план да инвестира во банка и да се занимава со спорт. Контакти со политичари од Македонија немал. „Политичари во Македонија не познавам.

66 поврзани вести »

„Македонската економија во двоен шок – каде се движиме? “

Фактор - 25.11.2022

На настанот беа поканети сите релевантни институции, лидери на политички партии, коморите и бизнис секторот. Македонската економија се наоѓа во еден неизвесен период. Енергетската криза којашто ја зафати Европа, заради војната во Украина, се пренесе ...

15 поврзани вести »

Стојков: Попишувачите одбивале или тврделе дека нема како да ги попишат тие што се чуствуваат Македонци

Фактор - 25.11.2022

Стојко Стојков од ОМО Илинден Пирин за вели дека нереално е во Бугарија да живеат само 1.143 Македонци колку што покажа последниот попис. „Немаа слобода да се изјаснуваат, немаше табела за македонска националност, а информациите говорат дека ...

14 поврзани вести »

Едногласна порака од конференцијата за здравство на АмЧам: “Квалитетното здравство е инвестиција во човечкиот капитал”

Фактор - 25.11.2022

Во организација на Американската Стопанска Комора во Северна Македонија (АмЧам), денеска во Скопје се одржа конференцијата за здравство насловена како “ Подобрување на пристапот до лекови за сите” ,на која учество зедоа видни домашни и меѓународни ...

17 поврзани вести »

Германија го олеснува процесот за добивање државјанство

Фактор - 25.11.2022

Берлин го менува законодавството заради полесно добивање германско државјанство. Kaко што објасни германската министерка за внатрешни работи Ненси Фасер наместо со осум, државјанство ќе може да се побара по пет односно три години легален престој.

20 поврзани вести »

Oлена Зеленска вели дека до три години ќе издржат без струја ако треба

Фактор - 25.11.2022

Првата дама на Украина, Олена Зеленска вели дека до три години ќе издржат без струја ако треба. Украинците се упорни да ја добијат војната против Русија. Над 90 отсто од Украинците рекле дека се подготвени да живеат со недостиг на струја и во ...

64 поврзани вести »

Најдобрите Black Friday понуди се во брендовите на Fashion Group!

Фактор - 25.11.2022

Речиси и да нема повозбудлив викенд од овој – Black Friday понудите и официјално започнаа во Group! Викендот е совршено време да го поминете во шопинг со семејството и да си ги набавите сите работи што толку многу ги посакувавте, сега, на ...

8 поврзани вести »

Компаниите растат ако има родова еднаквост на работното место

Фактор - 25.11.2022

Во организација на Филип Морис Тутунски Комбинат Прилеп Д. О. О. Скопје, како членка на Алијансата за родова еднаквостпри Асоцијацијата за е-трговија, во просториите на компанијата се одржа настанпосветен на иницијативата која се стреми да придонесе ...

8 поврзани вести »