TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

Царска дупка - Бугарија: Мистерија стара три децени сè уште ги тресе до срж офицерите и војниците (ВИДЕО)

Фактор - пред: 15 часа

На периферијата на едно мало село во Источна Европа се крие мистерија стара три децении која сè уште ги тресе офицерите и војниците до срж. Зошто бугарската војска две години копаше во подножјето на балканските планини, само за да ги скрие сите ...

ДВА ПИШТОЛИ СЕ ДАДЕНИ НА ВЕШТАЧЕЊЕ: Ќе се утврдува дали е пукано во жртвите со нив

Фактор - пред: 15 часа

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вечерва на вонредната прес конференција рече дека обдукцијата ќе даде најточни одговори во однос на тоа која е причината за смртта на Вања, но потврди дека станува збор за прострелна рана, нагласувајќи ...

70 поврзани вести »

ПАЛЕВСКИ ПРАВЕЛ СИМУЛАЦИИ ДА И ИЗБЕГА НА ТУРСКАТА ПОЛИЦИЈА: Излегувал па влегувал во Баликесир, сакал да стигне до ...

Фактор - пред: 15 часа

На вечерашната прес конференција на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, тој соопшти дека осомничениот за убиството на Вања, откако стасал во турскиот град Баликесир, се обидел да замине за Истанбул.

71 поврзани вести »

ПАЛЕВСКИ ВО СРБИЈА БИЛ ВО ХОТЕЛ: Турската полиција го уапсила во Баликесир додека одел пеш

Фактор - пред: 15 часа

Љупчо Палевски Палчо, осомничен за двојното убиство на Панче и Вања, отседнал во хотел во Србија, потоа заминал за Бугарија, па оттука влегол во Турција, во Баликсир и планирал да замине за Истанбул.

71 поврзани вести »

СПАСОВСКИ СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ПРИЈАТЕЛСКА ТУРЦИЈА: Палчо е уапсен на нивно тло

Фактор - пред: 16 часа

Mинистерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски вечерва на прес - конференција изјави во Турција е уапсен Љупчо Палевски Палчо. „Тоа беше и последната алка од последниот грозоморен чин за да кажеме дека сме завршиле се, да ги разобличиме овие ...

611 поврзани вести »

Најстарите сијамски близнаци во светот: Лекарите им предвидеа дека нема да преживеат повеќе од 24 часа, но судбината ...

Фактор - пред: 16 часа

Рони (Роналд Ли) и Дони (Доналд Ли) Галион беа најстарите споени близнаци во светот, како што беше запишано во Гинисовата книга на рекорди за 2009 година, а во 2014 година ги престигнаа браќата Ченг и Енга Банкер, кои дотогаш беа споени близнаци со ...

ПАЛЧО Е УАПСЕН ВО ТУРЦИЈА: Еве ги деталите, МВР закажа прес во 22.30 часот

Фактор - пред: 17 часа

Љ упчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, е уапсен во Турција, дознава ,,360 степени”. МВР закажа прес-конференција вечерва во 22:30 ...

611 поврзани вести »

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Приведен скопјанец кој му помогнал на Палевски да избега во Турција

Фактор - пред: 17 часа

ПРИВЕДЕН СКОПЈАНЕЦ КОЈ МУ ПОМОГНАЛ ДА ПАЛЕВСКИ ДА ИЗБЕГА ВО ТУРЦИЈА Oсновното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерка краткотраен 48-часовен притвор против 46-годишен скопјанец под сомнение ...

611 поврзани вести »

ТАТКОТО НА ВАЊА И УШТЕ ТРОЈЦА ВЕЧЕРВА СЕ СПРОВЕДЕНИ ВО КРИВИЧЕН: Судија ќе одлучи дали ќе добијат по 30 дена притвор

Фактор - пред: 17 часа

Под силно полициско обезбедување вечерва во Кривичниот суд во Скопје беа спроведени таткото на Вања, Александар Ѓорчевски, и уште тројца осомничени за убиството на 14-годишното девојче. Судија на претходна постапка ќе треба да одлучи по предлогот на ...

575 поврзани вести »

Толку пари не можел ни да сонува: Пред две години Новак му плаќаше за патувања, хотели... а сега има богатство

Фактор - пред: 17 часа

Српскиот тенисер Хамад Меѓедовиќ ја освои титулата на турнирот „Некст ген“ во Џеда, откако во големото финале го совлада Французинот Артур Филс Талентираното момче од Нови Пазар ја понесе неофицијалната титула за најдобар млад тенисер на светот.

3 поврзани вести »

КУРТИ ЗА УБИСТВАТА НА ВАЊА И ЛИРИДОНА: Натежнуваат врз умовите и срцата на сите

Фактор - пред: 18 часа

За убиствата на Вања Ѓорчевска и Лиридона Адемај, не е доволно апсењето на сторителите, треба заслужени казни, вели косовскиот премиер Албин Курти. Курти изјави дека на сторителите на киднапирањето и убиството на 14-годишната Вања Ѓорчевска во ...

21 поврзани вести »

СЕ БЛИЖАТ ИЗБОРИ: Кога ВМРО-ДПМНЕ ќе избере кандидат за претседател?

Фактор - пред: 18 часа

ВМРО-ДПМНЕ на 2 март 2024 година ќе избере кандидат за претседател. Од партијата соопштија дека се отпочнати и подготовките за избор на кандидат за претседател на Македонија, при што изборот ќе се одржи на Изборна Конвенција која ќе се случи на 2 ...

43 поврзани вести »

ВРНЕЖИТЕ ОД ДОЖД ЌЕ ПРЕМИНУВААТ ВО ВРНЕЖИ ОД СНЕГ: Kaкво време ќе имаме за викендот?

Фактор - пред: 18 часа

Под влијание на влажен воздушен бран од југозапад, од следните часови во Македонија ќе има повремени врнежи од дожд со слаб до умерен, повремено и со умерен интензитет. На планините со надморска височина од 1400 – 1500 метри надморска височина ...

78 поврзани вести »

АЛАРМАНТНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ОД ПОЛСКА: Русија ќе го нападне НАТО за три години?

Фактор - пред: 18 часа

Полска тврди дека Русија за три години ќе го нападне НАТО. Полската Агенција за национална безбедност предупреди дека рускиот напад врз НАТО може да дојде порано од очекуваното. Шефот на Бирото за национална безбедност Јацек Сиевиера ја отфрли ...

4 поврзани вести »

Исповед на таткото за момчето кое мајка си го полеа и запали со бензин: „Еден сосед беше во куќата. Зошто го оставил да ...

Фактор - пред: 18 часа

Младиот маж Аца Т., кој беше запален во Српска Црна е во тешка состојба, а неговиот татко Раде Т. за порталот Нова.рс изјавил дека не разбира како мајка можела да си го повреди детето. „Тој е мојот најстар син.

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КАРБИНЦИ ГО ПОТВРДУВА ОБИДОТ ЗА КИДНАПИРАЊЕ НА ДЕЦАТА: „Ситуацијата е сериозна, зошто МВР демантира“

Фактор - пред: 18 часа

Градоначалникот на Карбинци, Виктор Паунов, денеска до скоро 15 часот имал разговори со инспекторите во врска со инцидентот пред училиштето „Страшо Пинџур“ и тој всушност се спротивставува на демантот на МВР, зборувајќи за деталите.

119 поврзани вести »

ГЕНЕРАЛ МИЛИ: Секој Русин, кога оди да спие, треба да се запраша дали ќе му го пресечат гркланот

Фактор - пред: 19 часа

Екс началникот на Здружениот Генералштаб на американската армија, генерал Марк Мили, разговараше со украинските специјални сили за време на воените вежби во Визбаден 2022 година. Тој им порача дека на Русите треба да им го „пресечат гркланот“, ...

САД ГО СТАВИ КОЧО АНЃУШЕВ НА ЦРНАТА ЛИСТА: Тој најави дека ќе се жали

Фактор - пред: 19 часа

Стејт департментот го стави Кочо Анѓушев на црната листа. Поранешниот вицепремиер е неподобен за влез во САД поради неговата вмешаност во корупција. Освен на Анѓушев, забранет влез во САД имаат и неговата сопруга и двете деца.

142 поврзани вести »

ВОЗАЧОТ НА ПАЛЧО СИ ПОСТИРАЛ СЛИКИ ОД ТУРЦИЈА: Еве каква фотографија објавил возејќи го осомничениот за убиството на ...

Фактор - пред: 19 часа

Возачот на првоосомничениот за убиството на Вања, Љупчо Палевски, Стефан Димковски, на својот фејсбук профил си објавувал фотографии од патот додека го возел осомничениот. Димковски го возел Палчо од Србија, преку Бугарија до Турција со Ланд Ровер.

611 поврзани вести »

МВР ДЕМАНТИРА ДЕКА ИМАЛО ОБИД ЗА КИДНАПИРАЊЕ НА ДЕТЕ ПРЕД УЧИЛИШТЕ ВО КАРБИНЦИ: „Да не се шири паника и вознемиреност“

Фактор - пред: 20 часа

МВР најостро ги демантира шпекулациите кои денеска се проширија по одредени портали, локални телевизиски станици и социјалните мрежи за наводен спречен обид за грабнување на малолетно лице во училишен двор во општина Карбинци.

119 поврзани вести »