TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

Познат производител на автомобили воведува четиридневна работна недела: Работниците добиваат плус 31 слободен ден ...

Фактор - пред: 22 часа

Италијанскиот производител на луксузни автомобили Ламборџини постигна договор со синдикатите ФИОМ и ФИМ-ЦИСЛ за воведување четиридневна работна недела за своите производствени работници, претставници на компании и работнички здруженија, соопштија ...

6 поврзани вести »

Зошто на некои зафатени жени им треба внимание од друг маж - Eве што велат врвните психолози

Фактор - пред: 22 часа

Секоја жена има основна желба да најде и одржува длабока врска со добар маж кој ја разбира, сака и заштитува. Тоа е универзална потреба која допира низ вековите и културите. Сепак, понекогаш се соочуваме со сложени прашања во врска со желбите и ...

Свечено отварање на Нова филијала на Кроациа осигурување во Скопје

Фактор - пред: 22 часа

Среда – ден за среќно отворање на новата филијала на Кроациа осигурување на нова локација, со нов модерен изглед и врвна услуга. Имавме чест Амбасадорката на Хрватска во Македонија, Нивес Тигањ да ја пресече лентата и да го означи почетокот на една ...

3 поврзани вести »

„ФАШИСТИЧКИ ПОЛИТИЧАР, УБИЕЦ НА ДЕТЕ“ ТУРСКИТЕ МЕДИУМИ ГО ИЗВАДИЈА ПАЛЧО НА НАСЛОВНИТЕ СТРАНИЦИ: Еве што пишуваат ...

Фактор - пред: 22 часа

Додека се чека да биде испорачан од Турција во Македонија, Љупчо Палевски-Палчо, се најде на насловните страници и на турските медиуми. Го нарекуваат „фашистички политичар“, убиец на дете и на постар човек.

648 поврзани вести »

КИЕВ ВО ШОК, МОСКВА ВО НЕВЕРУВАЊЕ! ДАЛИ ГЕРМАНИЈА ГО ПРОМЕНИ СТАВОТ?: „Украина не е наш сојузник!“ (ВИДЕО)

Фактор - пред: 22 часа

Министерот за одбрана Писториус истакна дека Германија сега е соочена со фактот дека одбранбената индустрија не може да обезбеди испораки за Киев во одредени области во потребните количини.

13 поврзани вести »

РАСТАТ ЦЕНИТЕ НА НАФАТАТА И ПЧЕНИЦАТА: Европските берзи во пораст, но не и американските

Фактор - пред: 23 часа

Денеска европските берзански индекси се нерамномерни, американските индекси се во пад, а цената на нафтата и пченицата истовремено пораснаа. Индексот DAX на франкфуртската берза денеска во 10:30 часот порасна на 16.451,05 поени, исто како и ...

4 поврзани вести »

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од ...

Фактор - пред: 23 часа

За уште повесели и повозбудливи празници Комерцијална банка организира наградна игра со главна награда во вредност од 1.000.000 денари! Корисниците на Mastercard дебитните и кредитните картички на Комерцијална банка со секоја трансакција од 6 ...

16 поврзани вести »

Мажите лудуваа по неа, се појави и во спот на Тоше: Каде е денес водителката Рада Раденовиќ?

Фактор - пред: 23 часа

Водителката Рада Раденовиќ отсекогаш ја интригираше јавноста со својата појава и однесување, а најмногу внимание предизвика нејзината бременост и раѓање на синот Петар. Водителката Радмила Рада Раденовиќ во 90-тите и почетокот на 2000-тите беше една ...

Од „тешкото“ и „големата мајка“ до „Дијатретата“ и „Арабеската“ Халкбанк нѐ носи на патување длабоко во нашата суштина

Фактор - пред: 23 часа

Халкбанк АД Скопје во рамките на својата ангажираност кон уметноста преку современ дизајн инспириран од богатата културна историја работи на визуелна афирмација на трајните културни вредности.

14 поврзани вести »

ТАВ инсталираше нов врвен уред вреден 2,4 милиони евра за скенирање за системот за ракување со багаж на скопскиот ...

Фактор - пред: 23 часа

ТАВ Македонија, подружница на ТАВ Аеродроми, ја заврши надградбата на системот за ракување со багаж и инсталацијата на нов уред за скенирање багаж на скопскиот аеродром, што претставува уште една капитална инвестиција во вредност од 2,4 милиони евра.

24 поврзани вести »

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ СВЕДОШВА ОД ПРЕЖИВЕНИТЕ ПО НАПАДОТ НА ХАМАС: Би-Би-Си со специјална репортажа - дел од преживеаните се ...

Фактор - пред: 1 ден

Фотографиите и видеата на голи и крвави жени направени од Хамас на денот на нападот и фотографиите од телата по нападот покажуваат дека милитантите сексуално напаѓале цивили. објави голема сторија, во која посочува дека се собрани бројни докази, но ...

356 поврзани вести »

НЕКОГАШ СТАНДАРДЕН ДЕЛ ОД ОПРЕМАТА НА СЕКОЈ АВТОМОБИЛ ИСЧЕЗНУВА ОД УПОТРЕБА - еве за што се работи

Фактор - пред: 1 ден

Интересна статистика пристигнува од Велика Британија. Поради драматичен пад на бројот на автомобили опремени со резервни тркала, патролите на Кралскиот автомобилски клуб (RAC) беа принудени да интервенираат во речиси 200.000 ситуации во текот на ...

ЧЕТВОРИЦАТА УАПСЕНИ ЗА УБИСТВОТО НА ВАЊА И ПАНЧЕ ДОБИЈА 30 ДЕНА ПРИТВОР: Има мерка и за возачот на Палчо

Фактор - 06.12.2023

Определен е притвор од 30 дена за четворицата кои се теретат за грабнување и убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, меѓу кои и за таткото на 14-годишната Вања. Како што соопштуваат од Кривичнот суд во Скопје, с удија на претходна постапка при ...

286 поврзани вести »

Азески на чело на Асоцијацијата на балкански комори во 2024 година

Фактор - 06.12.2023

На с едница т а на Асоцијацијата на б алкански комори, ко ја ќе се одржи 13 декември во Солун, Грција, ќе биде потврден изборот на претседателот на Стопанската комора на Македонија Бранко Азески за претседател на а социјацијата во следната година.

25 поврзани вести »

„НЕМА НИШТО НОРМАЛНО ПОЛНОЛЕТЕН ДА КАНИ НА КАФЕ МАЛОЛЕТНО ДЕТЕ“: Граѓаните револтирани од случајот во Карбинци

Фактор - 06.12.2023

Веста која со молскавична брзина се прошири низ македонските медиуми, околу обидот за киднапирање на деца од основно училиште во Карбинци, која исто така со експресна брзина беше демантирана од Министерството за внатрешни работи се уште бранува.

Разделени близнаци: А воделе идентичен живот, исти имиња на сопруги, на децата, страствени пушачи

Фактор - 06.12.2023

Близнаците Џим од Охајо беа повторно обединети на 39-годишна возраст, откако беа разделени при раѓањето. Кога почнале да разговараат, откриле дека живееле идентичен живот! ДАЛЕКУ РАЗДЕЛЕНИ, А СЕКОГАШ ЗАЕДНО Кога две момчиња близнаци биле ставени на ...

Подарок ваучери од dm – Симболичен подарок кој ќе ја направи новогодишната магија целосна

Фактор - 06.12.2023

Во пресрет на новогодишните празници често знаеме да дозволиме да нѐ обземе празничната хектика и да заборавиме на она што е најважно во овој период, а тоа е времето и вниманието кое го посветуваме на нашите најблиски.

6 поврзани вести »

„ПАЛЧО И НЕГОВИТЕ СОПАРТИЈЦИ ПОВИКУВАЛЕ НА ПРОТЕРУВАЊЕ, ТЕПАЊЕ И БЕСЕЊЕ НА ВЛАДИКАТА Г.ПАРТЕНИЈ“: Се огласија од ...

Фактор - 06.12.2023

Во деновите што одминаа, нашето општество се помрачи, за жал, и со тешката вест за еден грозоморен духовен мрак. Сите ние разбравме за свирепото убиство на еден повозрасен честит човек и на едно невино јагне Божјо, 14-годишно немоќно девојче.

Чиј бројчаник врти најјако? Кој битолчанец наплаќа 2.640 евра на час од РЕК Битола?

Фактор - 06.12.2023

Час работа за еден булдожер на „Марковски компани“ во РЕК Битола чини 264 евра. Сите 10 ангажирани булдожери на Борче Марковски на час му носат приход од 2.640 евра што го плаќа најголемиот производител на струја во земјава.

„Бехтел и Енка“ стигна до 190 милиони евра заработка, се чека да ги оправда

Фактор - 06.12.2023

Според финансиската програма, до крајот на 2023 предвидено е на „Бехтел и Енка“ да му се исплатат вкупно околу 250 милиони евра за првата година од изградбата на автопатите од Коридорот 8 и Коридорот 10Д, а досега се исплатени околу 190 милиони евра.