TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фактор

Платата не е лоша, но никој не сака да ја работи оваа работа

Фактор - 21.03.2018

Распишав оглас, но никој не се јавува, вели Стипе Кнежевиќ, угостител од Задар. Тој барал келнери, но иако платата не е лоша, вели дека луѓе не се јавуваат на огласот и на крајот ситуацијата ја „спасуваа“ млади од Славонија кои доаѓаат за да работат.

ГРАЃАНИТЕ ЗАГРИЖЕНИ: „Воинот на коњ“ сo кран ќе се тргне од плоштадот?

Фактор - 21.03.2018

На социјалните мрежи се појавија фотографии од кранот кој пристигнал од Бугарија за со него да се дислоцира споменикот наречен „Воин на коњ“ од плоштадот „Македонија“. Граѓаните велат дека овој кран ќе го тргне споменикот пред утрешната посета на ...

27 поврзани вести »

Памела Андерсон мета на ФБИ

Фактор - 21.03.2018

Познатата Памела Андерсон повторно се најде во центарот на вниманието. ФБИ наскоро под закана со обвинение ќе ја испрашува актерката Памела Андерсон (50) поради нејзините врски со Џулијан Асанж, основачот на Викиликс, кој објави стотици илјади ...

2 поврзани вести »

Одржано првото собрание на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија – АЕТМ

Фактор - 21.03.2018

На 20.03.2018 година (вторник), во Хотел Порта – Скопје со почеток од 15ч, Асоцијацијата за е-трговија на Македонија го одржа првото собрание. На собранието беа присутни претставницте на членките и почесни членови кои се дел од Асоцијацијата.

7 поврзани вести »

Миранда од „Сексот и градот“ влегува на политичката сцена на САД

Фактор - 21.03.2018

Синтија Никсон или познатата Миранда Хобс од серијата „Сексот и градот“, на твитер објави дека ќе се кандидира за гувернер на Њујорк. „Го сакам Њујорк и денес ја најавувам своајта кандидатура за гувернерка“, објави Никсон преку видео снимка.

2 поврзани вести »

СРБИТЕ ПРЕСМЕТАА: Еве што можат да купат за 10 динари

Фактор - 21.03.2018

Српски Телеграф пишува дека за купување во продавница обично се трошат по 500 динари, но медиумот сумираше што може да се купи за 10 динари. За 10 динари на пазар може да се купи парче овошје или зеленчук, две мастики, неколку пластични чаши, сода ...

Полиграфското тестирање ја откри вистината за порно актерката и аферата со Трамп

Фактор - 21.03.2018

Полиграфското тестирање на порно ѕвездата Сторми Даниелс за случајот со Доналд Трамп, кое било спроведено во 2011 година, а до кое дојде „Си-Би-Ес Њуз“ откри дека таа всушност ја зборувала вистината.

92 поврзани вести »

Две лица нападнати од кучиња скитници

Фактор - 21.03.2018

На 20 март, 33-годишната О.Д. од Скопје пријавила дека околу 9 часот на мостот „Гоце Делчев“ била касната од куче скитник за левата нога. На Скопјанката и била укажана лекарска помош на Инфективна клиника при Комплекс клиники „Мајка Тереза“ во ...

12 поврзани вести »

Милошоски: Случајот на СЈО е политички со цел да се дефокусира јавноста

Фактор - 21.03.2018

Случајот на Специјалното јавно обвинителство е политички со цел да се дефокусира јавноста, изјави за Телевизија 24 пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски откако СЈО го објави случајот „Моќник“ во кој е осомничен тој.

(ВИДЕО) АПОКАЛИПСА: Eве како изгледаат поплавени делови од Хрватска

Фактор - 21.03.2018

Апокалипса се случува во Хрватска. Шумската служба за спасување од Госпиќ на својот Фејсбук профил објави видео снимка од селото Косиња, опишувајќи ја како апокалиптична, објави „Телеграф.рс“. На снимката се гледаат поплавени куќи и предели.

7 поврзани вести »

Катимерини пишува дека едно од имињата е прифатено?

Фактор - 21.03.2018

Грчкиот весник Катимерини објави дека двете страни во преговорите за името, се согласиле за три од седумте спорни точки во преговорите. Катимерини тврди дека двете страни се договориле за името. Се работи за предлогот Горна Македонија, споено.

125 поврзани вести »

Во Лондон поставени градски клупи кои апсорбираат смог

Фактор - 21.03.2018

Велика Британија со нов потег за чист воздух. Станува збор за City Tree“ клупи кои служат и како филтери кои го впиваат загадувањето од воздухот. Ваквите клупи се поставени во Лондон, бидејќи таму е измерен најлош квалитет на воздухот и во последно ...

7 поврзани вести »

РУЧЕЦИ, КАФИЊА ИЛИ ПАТУВАЊА: За што најмногу пари трошела власта?

Фактор - 21.03.2018

Владата потрошила триста седумдесет и три илјади евра во првите шест месеци од владеењето. Најмногу пари, 6 милиони денари се потрошени за кафиња и ручеци по мензите и рестораните во рамки на институциите.

48 поврзани вести »

РАМА СЕ ШЕГУВА: На Белград му е потребна магија да влезе во ЕУ пред Албанија

Фактор - 21.03.2018

Премиерот на Албанија, Еди Рама, за „Политико“ изјави дека Србија нема да стане членка на ЕУ пред Албанија оценувајќи дека на Белград му е потребна магија, при што е уверен дека тоа нема да се случи.

34 поврзани вести »

Протестот за Алмир заврши со инцидент

Фактор - 21.03.2018

Пред Владата на Република Македонија денес се одржа протест по повод одлуката на Јавното обвинителство во врска со трагичниот случај на четиригодишниот Алмир Алиу од Куманово. Револтираните учесници протестираа против одлуката на кумановското ...

124 поврзани вести »

Катругалос вели има проблеми околу името - го имаат ли договорот в џеб?

Фактор - 21.03.2018

Aлтернативниот министер за надворешни работи на Грција, Јоргос Катругалос вели дека со промената на Владата во Скопје се отвори прозорец на можности за решавање на прашањето за името и во оваа фаза, прозорецот и понатаму е отворен.

11 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Јанева и СЈО се претворија во карикатура, заради извршувањето на политичките нарачки

Фактор - 21.03.2018

Oд ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека Катица Јанева и Специјалното јавно обвинителство се претворија во карикатура, заради понизноста во извршувањето на политичките нарачки. Никој веќе не верува во нивната професионалност и неселективност, реагираат од ...

Полицијата трага по штитеничка од „Ранка Милановиќ“

Фактор - 21.03.2018

Скандалите околу поправните домови и домовите за деца без родители не стивнуваат. Во текот на вчерашниот ден штитеничка од Домот „Ранка Милановиќ“ е пријавена за исчезната. Според информациите од МВР, вчера во 11 часот, во полициската станица Гази ...

21 поврзани вести »

Јанева го презема „Монструм“ - каде продолжува постапката?

Фактор - 21.03.2018

Специјалното јавно обвинителство воспостави надлежност за предметот „Монструм" за петкратното убиство кај Смилковско Езеро. Специјалната обвинителка, Катица Јанева денеска кажа дека за следното рочиште закажано за 17 април, СЈО ќе биде подготвено за ...

(ВИДЕО) СОЛЗАВЕЦ ВО КОСОВСКОТО СОБРАНИЕ: Која е „жешката“ тема и кој се го осуди инцидентот?

Фактор - 21.03.2018

Солзавец денеска е фрлен во косовското Собрание. Пратениците на движењето Самоопределување Фиторе Пацоли и Џелал Цвеќла активираа солзавец на седница. Со тоа го спречија почетокот на гласањето за нацрт-законот за ратификување на договорот за ...

108 поврзани вести »