TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Факултети

МПЦ реагира на новиот концепт за основно образование, бара Етика во религиите да остане посебен предмет

Факултети - пред: 9 часа

Синодот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија реагира на најавите за промена во концептот за основно образование и бара предметот Етика во религиите да остане во образовниот процес како посебен предмет, со кој на децата ќе им се ...

8 поврзани вести »

„Букварот на Биби“ од денеска во продажба

Факултети - пред: 10 часа

Долгоочекуваниот буквар со омилените ликови од „Светот на Биби“ од денес е во продажба. Букварот, на кој посветено работеше авторскиот тим повеќе од една година, ќе биде достапен во сите продажни места на „Светот на Биби“.

Една година по првиот случај на Ковид-19 во Македонија: Имаме 101.214 регистрирани позитивни

Факултети - пред: 10 часа

Tочно една година по пријавувањето на првиот случај на Ковид-19 во Македонија, според последната статистика, во земјава се регистрирани 101.214 дијагностицирани лица, 90.685 оздравени, 3.111 починати и 7.418 активни случаи.

33 поврзани вести »

А1 со нова атрактивна понуда

Факултети - пред: 10 часа

Со А1 Combo попуст од 20.000 денари за смартфон или смарт-телевизор А1 Македонија со големо задоволство ја најавува најновата промоција креирана да одговори на корисничките потреби на целото семејство, деловните субјекти и физички лица и воведува ...

12 поврзани вести »

Девет романи во трка за наградата „Роман на годината“

Факултети - пред: 13 часа

Жири-комисијата за наградата „Роман на годината“ за 2020 година, во состав: Оливера Николова (минатогодишен лауреат и претседател на Комисијата), Зоран Анчевски, Калина Малеска, Живко Грозданоски и Катерина Богоева (претставник на Фондацијата ...

17 поврзани вести »

Уметникот Зоран Алапулов-Пикси раскажува за независниот живот на планина: Сам произведува храна, користи соларна ...

Факултети - пред: 14 часа

Посетата во град му е сведена на минимум, кога душата ќе му зажали за средба со најблиските или ако има нарачка за цртеж или мурал Од бучниот живот во центарот на Скопје, жешкиот асфалт во лето или кашест во зима, од гласните булевари, метежот, ...

Спектакуларна глетка: Замрзнаа Нијагарските Водопади

Факултети - пред: 14 часа

Делови од Нијагарските Водопади што се наоѓаат на границата меѓу САД и Канада замрзнаа откако температурите паднаа на -18 степени на реката Нијагара, а студениот бран и понатаму е присутен во американската држава Њујорк и во другите делови на ...

Едноставна задача за деца ги збуни возрасните. Дали знаете да ја решите?

Факултети - пред: 14 часа

Едноставна задача за деца збуни многу возрасни откако повторно стана вирална на социјалните мрежи. Загатката за ученици, која пред неколку години измачи голем број возрасни Јапонци на „Твитер“, повторно стана вирална откако беше објавена на ...

Истражување открива зошто китовите поретко заболуваат од рак

Факултети - пред: 14 часа

Логично би помислиле дека животните што живеат подолго се изложени на поголем ризик да заболат од рак. Меѓутоа, ова не е случајот со китовите. Големите цицачи поретко заболуваат од рак во споредба со многу други животни и во споредба со луѓето.

Научници прават симулација на целата Земја што ќе им помогне во намалувањето на глобалното затоплување

Факултети - пред: 14 часа

Група научници почнале да работат на амбициозен план кој има цел да ја предвиди иднината на климатските промени, а вклучува создавање виртуелна верзија на целата планета. Со симулираната верзија од Земјата научниците може да тестираат повеќе можни ...

Најубавите патеки за возење велосипед во светот

Факултети - пред: 14 часа

Низ светот има многу прекрасни патеки обожавани од велосипедистите. „Глобал сајклинг нетворк“ ги одбра најубавите 10 патеки на планетата, од патеки на шпански ридови до предели на Исланд. Десетте најубави патеки за возење велосипед погледнете ги во ...

Уметник продал виртуелен мебел за речиси половина милион долари

Факултети - пред: 14 часа

Аргентинскиот дизајнер Андрес Рајзингер продал 10 парчиња виртуелен мебел во онлајн-аукција за 450.000 долари. Најскапиот непостоен предмет бил продаден за дури 67.777 долари. Рајзингер станал познат на „Инстаграм“ по неговите илустрации на ...

Новиот документарец на „Нешнл џиографик“ ја раскажува приказната за создавањето на вакцината на „Фајзер“

Факултети - пред: 14 часа

Во гратчето Портаџ, Западен Мичиген, се случија завршните чекори на создавањето на вакцината против Ковид-19 на „Фајзер“, создадена со германската компанија „Бајонтек“. Тоа е местото каде што ампулите се полнат и се подготвуваат за испорака.

Експерти откриваат што му прават диетите на метаболизмот

Факултети - пред: 14 часа

Кога станува збор за диетите, истражувањата покажуваат дека поголемиот дел од луѓето враќаат барем дел од тежината што ја изгубиле. Има повеќе причини за ова, а најпопуларните се дека диетите трајно го оштетуваат метаболизмот.

Седат на столчиња и чекаат да заверат семестар. Нема турканици на Економски факултет

Факултети - 25.02.2021

Иако испитите се одржуваат на далечина, сепак, има некои административни обврски кои тие треба да ги завршат со физичко присуство. На пример, кандидатот можеби полага онлајн, но ние треба да му внесеме и пишана оценка, на хартија, исто е и со ...

Можни се нови рестрикции, британскиот сој на коронавирусот брзо се шири

Факултети - 25.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека зголемениот број нзаразени лица со Ковид-19 во последниве неколку дена се должи на присуството на британскиот сој на вирусот, за кој е карактеристично тоа што многу брзо се шири.

60 поврзани вести »

Филипче: За 2 недели ќе заврши вакцинацијата на сите заинтересирани здравствени работници што работат со ковид-пациенти

Факултети - 25.02.2021

Министерот за здравство Венко Филипче изјави дека околу 180 илјади граѓани се регистрирани во системот „Мој термин“ со возраст над 70 години и со хронични болести. - Од нив 50-ина илјади се веќе пријавени преку веб-страницата Vakcinacija.mk или ...

74 поврзани вести »

Новак Ѓоковиќ, Рафаел Надал, Роџер Федерер: Кој е најдобриот тенисер на сите времиња?

Факултети - 25.02.2021

Во неделата Новак Ѓоковиќ не играше само за титула во Мелбурн, туку и за влез во трката за титулата најдобар тенисер во историјата. Бројот на Гренд слем титули е најочигледен и најлесен систем на мерење кога станува збор за тоа кој ќе биде „GOAT“ ...

22 поврзани вести »

Девојка што го победила ракот ќе биде дел од првиот комерцијален лет во вселената на „Спејс-екс“

Факултети - 25.02.2021

Хејли Арсено го победила ракот на коските, а сега се подготвува за патување во вселената. Таа ќе биде дел од првиот приватен лет до вселената на компанијата „Спејс-екс“. Со 29-годишната девојка, која работи како медицинска сестра, до вселената ќе ...

4 поврзани вести »

Научниците откриваат каква катастрофа би се случила ако се заменат магнетните полиња на Земјата

Факултети - 25.02.2021

Последната замена на магнетните полиња на Земјата најверојатно се случила пред 42.000 години, а тоа веројатно била причината за големо истребување на цицачите и неандерталците, покажа новата анализа на фосилизираните прстени на дрвјата.