TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Факултети

На „Нетфликс“ ќе пристигне драма инспирирана од познат скандал

Факултети - пред: 6 часа

„Нетфликс“ го објави првиот трејлер за романтичната драма „Мај декември“ во режија на Тод Хејнс, кој е познат по филмовите „Керол“, „Безбедно“ и „Далеку од рајот“. Главните улоги во филмот ги толкуваат Џулијан Мур, Натали Портман и Чарлс Мелтон.

Зошто „ајфоните“ се поскапи во Европа отколку во САД?

Факултети - пред: 7 часа

Американската компанија „Епл“ е позната по високите цени на своите телефони, а новите модели не се издвојуваат. Новиот „ајфон 15 про макс“ се продава за 1.199 долари (1.131,74 евра) во САД, но какви се цените во Европа? Очигледно, доколку сте во ЕУ ...

15 поврзани вести »

Зошто сме поспани по јадење оброк?

Факултети - пред: 10 часа

Дали некогаш сте биле поспани по јадење оброк наместо полни со енергија? Постојат неколку причини за ова. - Ако размислиме, нашето тело е добро подмачкана фабрика. Функционира вака: храната влегува и почнува да се движи кон подвижната лента.

На Антарктикот растат сѐ повеќе растенија и цвеќиња

Факултети - пред: 12 часа

Антарктикот е сѐ помалку препознатлив со секоја измината година. Научниците пронајдоа цвеќиња, мов и алги кои се шират како никогаш претходно. Овие драматични промени се совпаднаа со зголемувањето на летните температури.

8 поврзани вести »

Во Македонија 36 отсто од момчињата и 3 отсто од девојчињата на 15-годишна возраст имале сексуален однос

Факултети - пред: 13 часа

Дури 36 отсто од момчињата и 3 проценти од девојчињата на 15-годишна возраст имале сексуално искуство. Стапката на тинејџерска бременост кај нас е речиси трипати повисока од просекот на Европската Унија, покажуваат податоците што денеска ги објавија ...

34 поврзани вести »

Речиси 20 милиони деца во ЕУ изложени на ризик од сиромаштија или социјална исклученост

Факултети - пред: 14 часа

Во текот на 2022 година 24,7 отсто од децата на возраст под 18 години во ЕУ, или речиси 20 милиони, биле изложени на ризик од сиромаштија или социјална исклученост, соопшти Европската статистичка служба – Евростат.

6 поврзани вести »

Нов вид синтетичка дрога ѝ се заканува на Европа

Факултети - пред: 16 часа

Европската Унија мора да се подготви за нагло зголемување на синтетичката дрога фентанил, изјави европската комесарка за внатрешни работи Илва Јохансон за Политико. Ова е реакција на предупредувањето на американскиот државен секретар Ентони Блинкен ...

33 поврзани вести »

Во Германија се нуди плата од 11.000 евра за келнер

Факултети - пред: 17 часа

Дури 11.000 месечно можат да заработат келнерите во Зодерсторф, Германија. Ваква плата нуди ресторан кој се наоѓа во ова место. Како што пишуваат германските медиуми, ресторанот очајно се обидува да најде работници.

18 поврзани вести »

Средношколци од Кочани освоија прва награда за дигитален билборд што го чисти воздухот и може да носи заработка од ...

Факултети - пред: 19 часа

Учениците од СОУ „Љупчо Сантов“ – Кочани создадоа дигитален фотосинтетски билборд кој освен што го прочистува воздухот, нуди можност за прикажување дигитални визуелни реклами каде што ќе имаат можност да се рекламираат општествено одговорните ...

Ова е храната што поттикнува среќа, според науката

Факултети - пред: 19 часа

Поголемиот дел од животот го поминуваме барајќи ја среќата. Без разлика дали станува збор за терапија, рутини за вежбање или медитации, сите ние сакаме да внесеме повеќе мир и радост во нашите животи.

Кој поседува најмногу сателити во орбитата?

Факултети - пред: 19 часа

Околу Земјата кружат речиси 7.000 сателити кои имаат разни функции во областа на комуникациите, навигацијата и науката. Само во 2022 година имало над 150 лансирања на сателити, а во следната деценија се очекува нивниот број да се зголеми.

Истражување открива дека пропуштаме клучни моменти од животот поради гледање во нашите телефони

Факултети - пред: 19 часа

Во ново истражување Британците признаа дека не успеале целосно да ги доживеат клучните моменти од нивните животи затоа што гледале во нивните телефони. Истражувањето спроведено на 2.000 возрасни лица покажа дека 84 отсто од нив снимале важен животен ...

Најголемата мистерија во историјата на рокенролот: Светска потрага по изгубената гитара на „Битлси“

Факултети - 26.09.2023

Започната е светска потрага по еден од најпознатите инструменти - оригиналната бас-гитара „хофнер“ на Пол Макартни како дел од проектот „Изгубен бас“. Проектот „Изгубен бас“ е во потрага по информации за најважната гитара во историјата.

Серии што се најмногу репризирани низ светот

Факултети - 26.09.2023

Многу серии станаа толку популарни што се прикажуваа на малите екрани низ светот повеќе пати. Еве кои серии го држат рекордот по бројот на репризи низ светот според вештачката интелигенција. Податоците се за периодот до септември 2021 година.

Државна лотарија, при сите активности води грижа за заштита на малолетници од учество во игри на среќа

Факултети - 26.09.2023

Државна лотарија, согласно Законот за игри на среќа, претставува единствено трговско друштво за приредување на игрите на среќа во коешто Република Северна Македонија е основач или акционер со 51 % од основната главнина.

38 поврзани вести »

Од утре гарантирана цена и за безалкохолните пијалаци, донесена одлука и за намалување на профитните маржи на овошјето ...

Факултети - 26.09.2023

- Гарантираната цена, освен кај прехранбените производи, од утре ќе важи и за безалкохолните пијалаци, газираната и негазираната вода и пивото. Покрај оваа одлука, денеска Владата на седница донесе одлука и за намалување на маржите кај овошјето и ...

160 поврзани вести »

Историчар ги објаснува причините за модерната опсесија со Римската Империја

Факултети - 26.09.2023

Доколку му веруваме на „Тик-ток“, американските мажи се опседнати со древниот Рим. На социјалната мрежа има многу видеа во кои мажи признаваат дека често мислат на Римската Империја. Од каде потекнува оваа фасцинација? Историчарот Том Холанд можеби ...

Светска банка: Економското вклучување на ЛГБТИ луѓето ќе го зголеми БДП на Македонија и Србија

Факултети - 26.09.2023

Светската банка денеска соопшти дека политиките насочени кон зајакнување на социјалното вклучување на лезбијките, хомосексуалците, бисексуалците, трансродовите и интерсексуалните (ЛГБТИ) луѓе би можеле да помогнат во градењето поправедни и ...

21 поврзани вести »

Има 5 години и сака сам да оди во продавница и да шета низ маало, кажува недолични работи и не соработува. Како да ...

Факултети - 26.09.2023

Јас сум загрижена мајка на едно 5-годишно машко дете. Беше умно, паметно, соработливо дете, но повеќе не е. Пред еден месец добив и второ дете и никако не дозволивме да се почувствува изолиран или да не му се обрнува внимание, напротив, мислам дека ...

2 поврзани вести »

Кога отпадот станува уметност - уникатни рециклирани ламби со јубилејното лого на ПроКредит банка

Факултети - 26.09.2023

Во согласност со кампањата по повод 20 години постоење на македонскиот пазар, ПроКредит банка го најавува проектот „Рециклирани ламби“, кој е во насока на заложбите за градење на културата на штедење и повторна употреба на предмети како начин на ...

2 поврзани вести »