TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Факултети

Дескоска: Новите програми прво ќе пилотираат во одредени училишта

Факултети - пред: 1 час

Новите наставни програми ќе пилотираат во одредени училишта за да се видат ефектите. Дури потоа ќе се донесе одлука целосно да влезат во улилиштата, рече денеска министерката за образование и наука Рената Дескоска на Меѓународната конференција по ...

22 поврзани вести »

Ќе се олесни пополнувањето на електронски дневник

Факултети - пред: 2 часа

Рената Дескоска, министерка за образование и наука Ќе се поедностави пополнувањето на електронскиот дневник и ќе се одложи воведувањето на програмата „Кембриџ“ во средното образование, рече министерката за образование и наука Рената Дескоска на ...

22 поврзани вести »

Продлабочена настава по математика ќе нѝ ги подобри резултатите на ПИСА

Факултети - пред: 8 часа

Јас доаѓам од општествените науки, но кога ме прашувале што треба посебно да вреднуваме кај нашите идни студенти, секогаш велам дека математичките оценки треба да бидат првенствени, бидејќи правник без логика и без познавање на основните логички ...

22 поврзани вести »

Sport Vision заедно со Дарко Глишиќ ја претставуваат најдобрата копачка досега од серијата Nike Mercurial – Superfly ...

Факултети - пред: 9 часа

Sport Vision и Nike секогаш соработуваат со најдобрите и токму затоа во новата кампања за Nike Mercurial во Македонија се појавува левиот бек на македонскиот шампион Вардар – Дарко Глишиќ.

3 поврзани вести »

Кореографија на Рисимкин со словенечката легенда Росна Хрибар вечерва во Љубљана

Факултети - пред: 9 часа

Соло-претставата „Орландина“ во кореографија на Рисима Рисимкин ќе биде премиерно изведена вечерва во Танцовиот театар на Љубљана. Главната улога ја толкува една од најдобрите словенечки современи танчерки, Росана Хрибар.

6 поврзани вести »

Аплаузи за „Бикини Мун“ на еден поинаков Манчевски

Факултети - пред: 13 часа

Милчо Манчевски, Игор Василев-Новоградска и Дејвид Манс Филм во филм или лажен синема верите документарец, како што го дефинира самиот автор Милчо Манчевски, „Бикини Мун“ синоќа ја доживеа својата премиера во киното „Милениум“ во Скопје.

39 поврзани вести »

28. „Бизнис кафе – Македонија“: Да правиме дела кои ќе имаат трајни вредности за генерациите кои доаѓаат

Факултети - пред: 15 часа

Да направиме колку е можно повеќе убави работи, да се обидеме да направиме дела кои ќе имаат трајни вредности во иднина, за генерациите кои доаѓаат, вели Горан Јандреоски, директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство (АЦВ).

3 поврзани вести »

Новиот предлог-закон за високо образование ќе им ги скрати крилјата на ректорите и на деканите

Факултети - пред: 17 часа

Ректорите веќе нема да може да избираат и да разрешуваат декан, односно директор на единица на универзитет. Тоа сега ќе го прави Наставно-научниот совет. Големи промени во високото образование носи предлог-законот за високо образование , кој наскоро ...

Поединци веќе нема да носат одлуки за сите студенти

Факултети - пред: 17 часа

Универзитетското студентско собрание ќе биде тело на универзитетот во кое ќе членуваат претставници на студентите. Тоа ќе избира студентски претставници во Сенатот и другите органи и тела на универзитетот, ќе предлага студентски правобранител, ќе се ...

Претседателот на МАНУ одржа предавање за нобеловци по економија 1969 – 2017

Факултети - пред: 17 часа

Во рамките на посетата на Економскиот факултет-Прилеп, претседателот на МАНУ, академик Таки Фити, на 21 март 2018 година одржа предавање за нобеловци по економија 1969 – 2017. Тој на почетокот се осврна кон ликот и делото на истражувачот Алфред ...

Почнува големата Меѓународна конференција за математика и природни науки на ПМФ

Факултети - пред: 17 часа

Како наставен кадар и директни актери во образованието, сите ние чувствуваме потреба личните искуства да ги споделиме и низ разни активности на научен собир да ги согледаме потребите на учениците и на наставниците, велат организаторите Повеќе од 550 ...

22 поврзани вести »

Единствениот експеримент што успеал да ги дискредитира модерните психијатри

Факултети - пред: 17 часа

Фото: Profimedia Дејвид Розенхан и уште седум колеги и студенти, во периодот помеѓу 1969 и 1972 година, доброволно се пријавиле во осум различни психијатриски болници низ Америка, тврдејќи им на дежурните психијатри дека слушаат гласови.

Боите во математиката

Факултети - пред: 17 часа

Во далечната 1852 година математичарот Франсис Гатри забележал дека не му се потребни повеќе од четири бои додека ги боел мапите. Се запрашал дали четири бои се доволни за секоја карта, и ако се, зошто е така? Ова прашање го поставил математичарот ...

Родителите несвесно го саботираат успехот на децата

Факултети - пред: 17 часа

( Фото: Pixabay ) Родителите сакаат децата да бидат независни и самостојни, но цело време им го наметнуваат својот стил на живот, препишувајќи им сопствен рецепт за успех – тврдат семејниот терапевт Кети Каприно и доктор Тим Елмор.

6 поврзани вести »

Тајното овошје на Канада

Факултети - пред: 17 часа

Како турист што првпат ја посетил западната канадска покраина Регина во Саскачеван, не знаев дека е возможно вишната праира да расте во овој регион, каде што температурите може да паднат до -40 степени, додека сушата може да трае со месеци во текот ...

Што пишува во тестаментот на основачот на ИКЕА?

Факултети - пред: 17 часа

( Фото: IKEA ) Основачот на компанијата ИКЕА, Ингвар Кампрад, почина на 27 јануари оваа година. Зад себе ја остави најголемата компанија за производство на мебел во светот, три сина и огромно богатство.

Забранете им на трети страни да користат ваши податоци од „Фејсбук“

Факултети - пред: 17 часа

Сите информации што ќе ги објавите на социјалните мрежи, навидум безопасните апликации како игрите можат да ги праќаат на трети лица, како што покажа и неодамнешниот скандал со „Кембриџ Аналитика“.

61 поврзани вести »

Заборавете ги лозинките: личните податоци ќе ги заштитуваме на поинаков начин

Факултети - пред: 17 часа

( Фото: Thinkstock ) Сè повеќе компании во светот се откажуваат од лозинките свртувајќи се кон многу посигурна заштита – употреба на биометриски податоци . Биометриската автентикација ги користи лицето, отпечатоците на прстите или скенови од ...

5 поврзани вести »

Последната фотографија во боја од девојче од „Аушвиц“

Факултети - пред: 17 часа

Дигиталниот уметник Марина Амарал веќе три години ги оживува историските фотографии, а неодамна го објави своето најново дело - последни фотографии од 14-годишната Полјачка Чеслава Квока, затвореничка во „Аушвиц“.

Советот на Бертран Расел за луѓето од иднината: „Љубовта е мудра, омразата е глупава“

Факултети - пред: 17 часа

Во овие времиња на анксиозност, битките поврзани со „слободниот говор“ - на кампусите на факултетите, во корпоративните канцеларии и на интернет - може да изгледаат кратоквиди од одредена перспектива.