TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

(ФОТО) Автомобил влета во заштитната ограда на Собранието

Фокус - пред: 11 часа

Верижен судир на четири автомобили се случи вечерва на булеварот пред Собранието на Република Македонија. Како резултат на судирот едно од возилата влета и удри во оградата од Собранието, објави Независен весник.

13 поврзани вести »

Случај „Триста“: Дел од луксузно набавените возила биле за УБК, немало жолто комбе, но се издвојува жолта „линеа“

Фокус - пред: 12 часа

Жолта „фиат линеа“ е дел од 300-те возила кои во 2008 година ги набави МВР, а за што СЈО кривично го гони тогашниот министер Ѓоко Поповски, бидејќи наместо од најповолниот понудувач, возилата биле набавени и од послабо рангираните компании кои ...

21 поврзани вести »

Милошоски не ургирал за лустрација кај Аџиев, само се распрашувал како да стигне до правдата

Фокус - пред: 12 часа

Анонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување на Топ Тема рече дека обвинувањето од СЈО во кое дел е и дека тој влијаел за лустрација на судија од Кичево е политичко, а откако му беше пуштена снимка од неговото гостување на Топ тема ...

2 поврзани вести »

Џафери му понудил на Коѕијас трилатерална средба меѓу парламентите на Грција, Македонија и Албанија

Фокус - пред: 13 часа

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери денеска се сретна со министерот за надворешни работи на Република Грција, Никос Коѕијас, кој престојува во официјална посета на Република Македонија.

46 поврзани вести »

Апасиев: Го критикував национализмот на Груевски, го критикувам и национализмот на ДУИ

Фокус - пред: 13 часа

Професорот по право, Димитар Апасиев во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека Законот за јазиците е противуставен. Според Апасиев, во Уставот се опфатени пет сфери за употреба на албанскиот јазик, во Законот од 2011 за кој рече дека исто така е ...

114 поврзани вести »

Мицкоски до Коѕијас: Загрижени сме за одредени чекори во грчкото општество кои иритираат

Фокус - пред: 14 часа

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Грција, Никос Коѕијас. Како што информираат од ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски истакнал дека ВМРО-ДПМНЕ е за развивање на добрососедски ...

48 поврзани вести »

Ахмети: Одлуката за прекин на пописот не е моја

Фокус - пред: 14 часа

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети денеска одговарајќи на новинарски прашања рече дека обвинението против него од СЈО во врска со прекинот на пописот во 2011 година е на погрешна адреса. -Обвинението на СЈО за прекин на пописот е испратено на погрешна ...

37 поврзани вести »

Ципрас: Не може различно име во ОН, а Македонија да остане во Уставот

Фокус - пред: 15 часа

За Грција има два клучни услови околу компромисот за името – едниот е сложеното име со географска одредница, а вториот е тоа да биде одржливо решение, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, по завршувањето на европскиот Самит на прашање на ...

33 поврзани вести »

Ахмети не прифаќа Славомакедонија

Фокус - пред: 15 часа

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети по средбата со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕијас рече дека за ДУИ неприфатливо е името „Славомакедонија“. -Јас не сум дел од преговарачкиот тим, но ние не се согласуваме решението да биде Славомакедонија.

24 поврзани вести »

Секјуриком: Не гледаме повреда на законите со тоа што хигиеничарки работат на две места за една плата

Фокус - пред: 15 часа

Секјуриком Мултисервис во најбрз можен рок ќе ги исплати платите на вработените, тврдат од компанијата за „Фокус“. Од таму додаваат дека го почитуваат интегритетот на вработените и дека досега не доцнеле со плати, иако вработените тврдат дека тоа се ...

2 поврзани вести »

Османи-Коѕијас: Евро-атлантските интеграции на земјава се единствена алтернатива со која ќе се зајакне стабилноста на ...

Фокус - пред: 15 часа

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска се сретна со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас. Од прес службата на Османи соопштија дека разговарале за напредокот во меѓусебната соработка, активностите на двете земји за унапредување ...

39 поврзани вести »

Заев на средба со делегација на Европската народна партија

Фокус - пред: 15 часа

Премиерот Зоран Заев денеска прими делегација од Европската народна партија во чиј состав беа европратениците Андреј Ковачев од Бугарија и Туне-Валдо Келам од Естонија, кои ги придружуваше амбасадорот на ЕУ во Скопје, Самуел Жбогар.

15 поврзани вести »

Убиен напаѓачот кој држеше заложници во супермаркет во Франција

Фокус - пред: 16 часа

Лицето кое денеска задржа неколкумина заложници во супермакет во градот Треб во југозападна Франција, е неутрализирано од страна на француската полиција, јавија локалните медиуми. Киднаперот пред ликвидирањето побарал ослободување од затвор на ...

83 поврзани вести »

Советници од ВМРО-ДПМНЕ на распит поради протестот пред домот на Ременски

Фокус - пред: 17 часа

Советници на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Карпош, биле повикани во полициска страница на распит во врска со протест пред домот на пратеничката, Фросина Ташевска Ременски, во неделата. Против нив е поднесена кривична пријава за сторено дело насилство.

8 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов ги копира проектите на Коце Трајановски, ја украде идејата за изградба на нов мост

Фокус - пред: 17 часа

Петре Шилегов, во недостаток на идеи ги копира проектите на ВМРО-ДПМНЕ и Коце Трајановски, реагираа денеска од ВМРО-ДПМНЕ. „Проектот за изградба на нов мост кој ќе ги поврзува општините Аеродром и Гази Баба, низ населбата Керамидница е проект од ...

48 поврзани вести »

Газдите отишле да слават Младенци, крадци се офајдиле со 250 илјади денари

Фокус - пред: 17 часа

Кражба на 3.300 евра, пиштол и ловна пушка била пријавена ноќеска околу 01.25 часот во Полициска станица од општа надлежност Кавадарци. – Според пријавата, кражбата се случила во периодот од 20 часот до пред моментот на пријавувањето.

9 поврзани вести »

Сведок не се појави на судењето за „Триста“, судијката нареди стражарно да биде приведен

Фокус - пред: 17 часа

На 28 март, на следното судско рочиште за случајот на СЈО „Триста“, еден од сведоците, предложен од обвинителството, ќе биде спроведен стражарно, односно со полиција од својот дом ќе биде донесен во суд, бидејќи денес не се појави на рочиште, иако ...

21 поврзани вести »

Бранко Азески стана почесен конзул на Црна Гора во Македонија

Фокус - пред: 17 часа

Црна Гора денеска отвори конзулат во Македонија со седиште во Штип со кој се очекува да се продлабочи досегашната соработка и да се подигнат на повисоко ниво дипломатските односи меѓу двете држави.

12 поврзани вести »

Колку е убаво да си политичар во демократија!

Фокус - пред: 18 часа

Пишува Денко МАЛЕСКИ Политиката во либералните демократии, без сомнение, е најлесниот занает на светот. Можеш да доведеш држава до пропаст и никому ништо. Како ли би се однесувале политичарите кога влогот за нивниот политички ангажман би бил нивниот ...

Заев на средба со Коѕијас: Граѓаните, ЕУ и меѓународната заедница очекуваат решение на спорот

Фокус - пред: 18 часа

Фокусот на нашите разговори мора да биде иднината меѓу двете земји. Треба да сме одлучни, и да правиме чекори кои не водат поблиску до решението на единственото отворено прашање меѓу нашите две земји, истакнал премиерот, Зоран Заев, на денешната ...

46 поврзани вести »