TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

Мицкоски: Со овој договор ми го негираат правото да се самоопределам како Македонец

Фокус - пред: 7 часа

Јас сум Македонец, се идентификувам како Македонец и по моите корени и по она што ќе го оставам позади себе и никој нема право тоа да го порекне, а со овој договор мене ми го негираат правото да се самоопределам како Македонец и да живеам во ...

45 поврзани вести »

Мицкоски: Ако на задолжителен референдум граѓаните гласаат за договорот, сите ќе го почитуваме

Фокус - пред: 7 часа

Ако референдумот биде обврзувачки, бидејќи треба да излезат 50 проценти плус еден од избирачите и тиеда гласаат за или против и тогаш резултатот сите ќе треба да го почитуваме, не само ВМРО-ДПМНЕ, но тој најпрвин треба да биде демократски, вели ...

45 поврзани вести »

Коѕијас блиску до договор и со албанскиот колега Бушати

Фокус - пред: 8 часа

Шефовите на албанската и на грчката дипломатија, Дитмир Бушати и Никос Коѕијас се пред усогласување на конечниот текст на договорот за надминување на отворените прашања меѓу двете земји. Според албанските медиуми, Бушати и Коѕијас,тоа ќе го направат ...

9 поврзани вести »

Вишеградската група нема да учествува на Самитот за миграциските прашања

Фокус - пред: 9 часа

Четирите земји од Вишеградската група – Унгарија, Полска, Словачка и Чешка – најавија дека нема да учествуваат на вонредниот мини-самит свикан од страна на претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, посветен на проблемите со миграциските ...

7 поврзани вести »

Лазаревски: Двајца тогашни министри беа редовно следени

Фокус - пред: 10 часа

Поранешниот вработен во МВР, Ѓорѓи Лазаревски, кој го откри масовното прислушување во вечерашното гостување на Канал 5 рече дека лесно било да се забележи дека системот за следење се злоупотребува.

7 поврзани вести »

Франција се противи на датум за преговори за Македонија

Фокус - пред: 10 часа

Продолжуваат расправите помеѓу земјите членки на ЕУ за одредување датум за старт на преговори со Македонија во Советот на ЕУ, каде Франција и натаму се противи тоа да се случи во јуни и покрај договорот со Грција.

30 поврзани вести »

Семејството чии дечиња изгореа, уште лани молело за кров над глава: Социјалните станови – сон за сиромашните!

Фокус - пред: 11 часа

Родителите на трите дечиња кои вчера изгореа во страотен пожар во нивниот дом во Велес, Марина Антониевска и Никола Давчевски, уште минатата година се обратиле до Центарот за социјална работа во Велес и побарале кров над главата.

55 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Договорот ја доведува во прашање и химната

Фокус - пред: 11 часа

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека власта со договорот за името прифатила и целосна промена на учебниците, песните и македонските ора. -Договорот забранува употреба на придавката македонско што под прашалник ја доведуваат и химната на државата.

11 поврзани вести »

Претставникот на Аврстија во ЕУ очекува дека за време на австриското претседателство Македонија ќе почне преговори со ...

Фокус - пред: 11 часа

Постојаниот претставник на Австрија во ЕУ, амбасадорот Николаус Маршик денеска изрази надеж дека за време на австриското претседателство со Советот на ЕУ до крајот на годината Македонија и Албанија ќе започнат преговори за членство во ЕУ.

30 поврзани вести »

Шестгодишно дете почина по пад од тераса

Фокус - пред: 12 часа

Шестгодишно девојче од Струга денеска починало при пад од тераса на улицата „ЈНА“, соопшти СВР Охрид. Портпаролот на охридската полиција Стефан Димоски информира дека денеска во 12 часот и 20 минути, во полициската станица во Струга телефонски биле ...

28 поврзани вести »

Коѕијас: Договорот покажува дека немаме спротивставеност меѓу Северномакедонците и Грците

Фокус - пред: 12 часа

Посакувам договорот од Преспа да се имплементира и да биде светол пример за решавање на проблемите во нашиот регион, рече шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас во говорот на почетокот на Конференцијата за стабилност и безбедност на Родос.

22 поврзани вести »

Сугарески: Нема да се градат бегалски кампови во Македонија

Фокус - пред: 12 часа

Во Македонија нема да се градат бегалски кампови, дециден беше министерот за транспорт и врски Горан Сугарески. -Мислам дека оваа тема уште во текот на локалните избори многу беше злоупотребена.

31 поврзани вести »

Атинскиот градоначалник утре му доаѓа на гости на Шилегов

Фокус - пред: 12 часа

Откако македонската и грчката влада го потпишаа договорот за името, утре во посета на земјава доаѓа градоначалникот на Атина Јоргос Каминис, на покана на неговиот скопски колега, Петре Шилегов.

18 поврзани вести »

Мицотакис: Ципрас на соседите им ги отстапи македонската националност и македонскиот јазик

Фокус - пред: 12 часа

Алексис Ципрас на соседната земја и отстапи нешто за кое ниедна претходна влада немаше разговарано: македонската националност и македонскиот јазик, рече лидерот на Нова демократија Киријакос Мицотакис од Кукуш, каде што присуствуваше на свечената ...

16 поврзани вести »

БЕГ: Поседуваме важечка лиценца за снабдување со топлинска енергија и се подготвуваме за новата грејна сезона

Фокус - пред: 12 часа

Компаниите во состав на БЕГ (Балкан енерџи груп) АД се деловни субјекти кои поседуваат важечки лиценци за производство, диструбуција и снабдување со топлинска енергија на територија на градот Скопје, реагираат од БЕГ во врска со одлуката на Град ...

29 поврзани вести »

Независни Грци се закануваат дека ќе го урнат Ципрас од власт ако договорот за името се изгласа со обично мнозинство

Фокус - пред: 13 часа

Коалициониот партнер во грчката влада, Независни Грци, не отстапува од барањето, Договорот со Македонија, во грчкиот парламент да се ратификува со зголемено мнозинство од 180, наместо 151 пратеник.

58 поврзани вести »

Ужасни сцени по пожарот во Велес: За најмалото дете пожарникарите помислиле дека е кукла

Фокус - пред: 13 часа

Марина Антониевска и Никола Давчевски, родители на трите деца кои изгореа во пожарот во Велес, како и постариот син Стефан, ноќта ја поминале во пожарната зграда во градот. Хуманитарката Ленче Здравкин веднаш штом слушнала за случајот притрчала на ...

70 поврзани вести »

Меј: Договорот за името е резултат на храброста и лидерството на Заев и Ципрас

Фокус - пред: 14 часа

Премиерката на Велика Британија, Тереза Меј, денеска му испрати писмена честитка на премиерот Зоран Заев за постигнатиот договор помеѓу со Грција и неговата ратификација во Собранието. „Вакво значајно постигнување не би било возможно без политичката ...

22 поврзани вести »

Утре ќе биде познато дали и кога ќе им се суди на обвинетите за 27 април

Фокус - пред: 14 часа

Во текот на утрешниот ден ќе биде познато дали ќе им се суди на обвинетите за насилството што се случи на 27 април 2017 година, во Собранието. Од Кривичниот суд информираат дека денеска била оддржана седница за оцена на обвинителниот акт, а утре ќе ...

14 поврзани вести »

Шилегов: Топлификациската мрежа ќе му ја вратиме на Скопје

Фокус - пред: 14 часа

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, денеска изјави дека ќе побара владата да му ја додели топлификациската мрежа на Град Скопје, бидејќи и било одземена. – Таа мрежа е сопственост на градот, затоа што дел од средствата или партиципирањето ...

29 поврзани вести »