TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

Додева за Јанева: Почна со – Не е тешко да си Јанева ако ги имаш Ленче и Фатиме покрај себе, заврши со – Кој се изгорел ...

Фокус - пред: 8 часа

Пред две години, јубилејното дваесетто издание на забавната манифестација ,,Златна Бубамара на популарноста’’ остана запаметено по настапот на Биба Додева, како специјалната обвинителка Катица Јанева, и Тина Трпкова како Фатиме Фетаи, а Нина Деан ...

557 поврзани вести »

Приведен крушевчанец за криумчарење 45 мигранти

Фокус - пред: 9 часа

Во СВР Куманово вчера во 09.30 часот е приведен Ј.Х.(36) од Крушево поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење на мигранти“. Од МВР појаснуваат дека истиот ден во 05.45 часот на автопатот Куманово-граничен премин ...

22 поврзани вести »

Боледувањето на Ставрев го одложи „Монструм“

Фокус - пред: 9 часа

Судењето за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година „Монструм“ е одложено за 5 септември поради отсуство на претседателот на судечкиот совет Огнен Ставрев, кој е на боледување.

30 поврзани вести »

Шилегов: Возачот на опожарениот автобус навремено ги евакуирал патниците

Фокус - пред: 9 часа

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов преку фејсбук извести дека нема ниту еден повреден патник откако автобус на ЈСП се запали во населбата Ѓорче Петров. „Возачот Ивица Петрушевски навремено ги евакуирал сите патници и започнал да го гаси пожарот ...

89 поврзани вести »

Фетаи за апсењето на Јанева: Работите се придвижуваат во позитивна насока

Фокус - пред: 9 часа

Обвинителката во Специјалното јавно обвинителство Фатиме Фетаи денеска изјави дека СЈО продолжува со застапување на предметите во судница без разлика што на нивната шефица Катица Јанева вчера и е одредена мерка притвор за случајот „Рекет“.

53 поврзани вести »

МВР со акциска контрола кон мотоциклистите

Фокус - пред: 10 часа

Во текот на вчерашниот ден беше спроведена контрола, со цел откривање на прекршоци во сообраќајот на мотоциклистите. „Одделението за безбедност на патниот сообраќај при Секторот за внатрешни работи Скопје на 21.08.2019 во периодот од 18.00 до 24.00 ...

37 поврзани вести »

ВИДЕО Гори автобус број 5 во Ѓорче Петров, пожарот избил поради неисправна инсталација

Фокус - пред: 10 часа

Се запали автобус на Јавното сообраќајно претпријатие со број 5 во Ѓорче Петров, а според првичните сознанија причина за пожарот била неисправна инсталација, дознава „Фокус“. Директорот на ЈСП, Кристијан Чушков, вели дека нема повредени и дека ...

89 поврзани вести »

Европската Комисија не го коментира притворот на Јанева

Фокус - пред: 10 часа

Европската Комисија засега се воздржува од коментари за случајот „Рекет“ и вчерашната одлука за притвор на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, порачаа портпаролските служби на ЕК за МИА.

31 поврзани вести »

Гајсер: Јанева ќе биде „громобран“ за вмешаните судии и политичари, се додека не ги објавиме останатите докази

Фокус - пред: 10 часа

Италијанскиот весник „Ла Верита“ утринава објави анализа за последните случувања во Македонија со апсењето на специјалната јавна обвинителка, која заврши во 30-дневен притвор. Гајсер ја почнува анализата со информација дека Јанева е третоосомничена ...

166 поврзани вести »

Димовски: Не може да се прескокне собранието при избор на наследник на Јанева

Фокус - пред: 10 часа

Не може се прекокне собранието ниту при разрешување ниту при именување на специјален јавен обвинител, смета пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски, кој е претседател на парламентарната комисија за избори и именувања.

88 поврзани вести »

УЈП ќе ги проверува фирмите на Бојан Јовановски

Фокус - пред: 10 часа

Фирмите кои се управувани од осомничените во случајот „Рекет“ ќе бидат прочешлани од УЈП. Управата од утре според најавите ќе влезе во фирмите на Бојан Јовановски а директорката Сања Лукаревска кажа дека ќе се постапува во делот на даноците.

45 поврзани вести »

Пакомак воведе повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки

Фокус - пред: 10 часа

Со помош на Фондот за Иновации, Пакомак е првата македонска компанија која го воведува светскиот тренд во рециклирањето –повратни вендинг машини за пластични шишиња и лименки Енормниот обем на отпад кој се креира со зголемената консумација во ...

16 поврзани вести »

Продолжува судењето за „Монструм“

Фокус - пред: 11 часа

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за предметот „Монструм“ на СЈО, за петкратното убиство кај Смилковско Езеро на 12 април 2012 година, кога беа убиени момчињата Кире Тричковски, Филип Славковски, Цветанчо Ацковски, ...

27 поврзани вести »

Облак од чад го замрачи Сао Паоло поради пожарите од Амазонија

Фокус - пред: 11 часа

Најголемиот град во Бразил, Сао Паоло, во понеделникот потонал во мрак среде ден откако над него се надвил облак чад од пожарот во Амазонија. Над градот се формирале црни облаци, кои се заджале околу еден час, јави Фокс њуз.

65 поврзани вести »

Кој ќе управува со СЈО по приведувањето на Јанева?

Фокус - пред: 11 часа

По вчерашното приведување и одредување на мерка притвор на Катица Јанева, останува отворено прашањето кој ќе ја наследи на функцијата шеф на Специјалното јавно обвинителство. Според републичкиот јавен обвинител Љибомир Јовески, кој се повикува на ...

88 поврзани вести »

Јанева сместена во Шутка, утре со полициска придружба ќе оди на погребот на нејзината мајка

Фокус - пред: 21 часа

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева вечерва пристигна во истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари. Таа од Кривичниот суд со полициско комбе беше спроведена во истражниот затвор, откако судија на претходна постапка и одреди 30 дневен ...

91 поврзани вести »

Димитров: Темелна истрага за да се расчистат валканиците што излегоа на виделина

Фокус - пред: 21 часа

Да се обезбеди една политичка и јавна атмосфера да се обезбеди простор за една темелна, вистинска непристрасна истрага за да се расчистат валканиците што излегоа на виделина, побара шефот на дипломатијата Никола Димитров во интервју за ТВ21.

Павлески повеќе нема да ги брани осомничените во предмети на СЈО за да може да ја брани Јанева

Фокус - пред: 22 часа

Околу четири часа траеше распитот на Катица Јанева, која беше придружувана од нејзиниот адвокат Стеван Павлески. Се дискутирално исклучиво за мерката притвор. Обвинителката Вилма Русковка по излегувањето од Кривичниот суд изјави дека сметале оти во ...

96 поврзани вести »

Катица Јанева му се придружува на Боки 13 во Шутка

Фокус - пред: 23 часа

Судот вечерва и одреди 30-дневен притвор на специјалната обвинителка Катица Јанева, која од денеска е осомничена во случајот „Рекет“, потврдија од Судот за Фокус. Судијата на претходна постапка Реџепагиќ и одреди затворски притвор, а Јанева има ...

91 поврзани вести »

Мебелот што Боки 13 и го подарил на Јанева не бил платен?

Фокус - пред: 23 часа

Обвинителството треба да утврди каде завршиле 1,5 милиони евра од рекетот. Мебелот кој и бил подарен на Јанева од осомничениот Бојан Јовановски, наводно не бил ни платен во салонот од каде што бил набавен, пишува Дојче Веле.

119 поврзани вести »