TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

ВМРО-ДПМНЕ почнува кампања „Обновата пред вашиот дом“ и „Мицкоски со граѓаните“

Фокус - 18.01.2020

Под слоганите „Обновата пред вашиот дом“ и „Мицкоски со граѓаните“, опозициската ВМРО-ДПМНЕ почнува со предизборна кампања. „Од понеделник, 20 јануари почнуваме со кампања ,,Обновата пред вашиот дом”.

28 поврзани вести »

АРХИВА: Членови на лустрациска од власта, по ходниците признаваат дека можеби згрешиле за Милчин и за Ѓунер

Фокус - 18.01.2020

Интервјуто е објавено во 925. број од неделникот „Фокус“ на 22. март 2013 година Чедомир Дамјановски е единствениот активен член на Лустрациската комисија, кој е предложен од редовите на опозицијата.

29 поврзани вести »

Раководителот Милошевски: Трипуновски ја прекрши нашата приватност

Фокус - 18.01.2020

Раководителот на подрачната единица во Берово кој реагира зошто техничкиот министер ја снима ненајавената посета, сега му подготвува кривична пријава за неовластено снимање. Гоце Милошевски за ТВ 24 објасни дека се одлучил по судска постапка да ја ...

94 поврзани вести »

Пронајден експлозив во семеен дом во Крушево

Фокус - 18.01.2020

Во семеен дом на улица „Партизанска“ во Крушево вчера попладне бил пронајден експлозив. Како што соопшти Министерството за внатрешни работи, вчера во 16:30 часот во Полициска станица Крушево, М.Р.

16 поврзани вести »

Хуманитарен базар на СДСМ, собраните средства за бездомните семејства во Визбегово

Фокус - 18.01.2020

Хуманитарен базар денеска се одржа во кругот на седиштето на Социјалдемократскиот сојуз, а собраните средства ќе бидат наменети за бездомните семејства сместени во згрижувачкиот капацитет во Визбегово и за граѓаните на кои им е потребна помош.

13 поврзани вести »

ФЕЉТОН Контроверзна лустрација: Дијагнозата „MACEDONISE DENUNCIANTE“

Фокус - 18.01.2020

ДИЈАГНОЗАТА „ MACEDONISE DENUNCIANTE “ ( Case study Macedonia) Суровата политичка реалност покажа дека Законот за лустрација наместо исправање на грешки и неправди преку прочистување, се трансформира во крајно штетен со лични и сокриени цели на ...

Преку лажен профил на Игор Џамбазов барале донации

Фокус - 18.01.2020

На социјалната мрежа Фејсбук се појавија информации дека некој се обидува да го злоупотреби името и делото на глумецот и шоумен Игор Џамбазов. Почитувани,Пред извесно време бевме извесени дека некој го злоупотребува името и делото на Игор ...

20 поврзани вести »

Обвинителство бара притвор за заканувачот Емил Јакимовски

Фокус - 18.01.2020

Откако поранешниот вработен во Централниот регистар, Емил Јакимовски вчера беше приведен, ОЈО побара и притвор за него. „Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за сторени кривични дела – Загрозување на сигурноста од ...

60 поврзани вести »

Заев: Подготвени сме за владина коалиција со сите партии, освен со ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 18.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска изјави дека е подготвен да разговара со сите политички партии, нагласувајќи дека сепак не може да каже на што е подготвен Социјалдемократскиот сојуз во однос на коалицирањето со други партии, бидејќи такви одлуки ...

22 поврзани вести »

Вонреден инспекциски надзор на Државниот инспекторат за животна средина по пријавено загадување на река Серава

Фокус - 18.01.2020

Дежурната екипа на Државниот инспекторат за животна средина, во координација со овластен инспектор за животна средина од Општина Карпош се излезени на терен и вршат вонреден инспекциски надзор при што ќе се констатира фактичката состојба на терен ...

32 поврзани вести »

Заев: Ако треба да седнам со Мицкоски за Законот за Јавно обвинителство, ќе седнам!

Фокус - 18.01.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев во изјава од денешниот хуманитарен базар порача дека би седнал да разговара со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за Законот за Јавно обвинителство ако работните групи на двете партии ги доближат ставовите.

76 поврзани вести »

Тачи: Без Албанија, Косово не ќе беше слободно

Фокус - 18.01.2020

Косовскиот претседател Хашим Тачи е убеден дека Косово и Албанија многу наскоро ќе имаат заедничка иднина без граници, јави дописникот на МИА од Приштина. Обраќајќи се на свечената академија „Благодариме Албанија“, по повод 21-та годишнина од ...

33 поврзани вести »

МЗШВ: Се оградуваме од случајот со Трипуновски, тој да се воздржи од вакви дејствија!

Фокус - 18.01.2020

По реакциите во јавноста за упадот на дополнителниот – заменикминистер од министерството за земјоделство шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски во Подрачната Единица Берово и снимањето на вработените со што беше нарушена нивната приватност и ...

94 поврзани вести »

Ангеловска: Буџетот е во добра кондиција

Фокус - 18.01.2020

Министерката за финансии Нина Ангеловска денеска порача дека Буџетот е во добра кондиција и оти финансиите се стабилни. Апелираше до политичките субјекти да се однесуваат одговорно и интересите на граѓаните да бидат пред политичкото поентирање и ...

63 поврзани вести »

Поранешен фудбалер на Реал Мадрид го нарачал нападот на Дарко Ковачевиќ

Фокус - 18.01.2020

Во Србија излегоа шокантни вести околу нападот врз поранешниот фудбалер на Јувентус и српската репрезентација, Дарко Ковачевиќ. Пред десетина дена Србинот беше нападнат во грчката престолнина Атина и беше пукано во него.

9 поврзани вести »

Уапсен разбојник кој пред 11 години учествуваше во грабежот во Прокредит Банка

Фокус - 18.01.2020

Во четвртокот вечерта во Тетово е уапсен скопјанец, кој пред 11 години беше еден од разбојниците кои ја ограбија Прокредит Банка. „На 16.01.2020 околу 19.20 часот, во угостителски објект на влезот во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово, во ...

19 поврзани вести »

Холивудската актерка Џејми Ли Кертис за „Медена земја“: Воодушевена сум!

Фокус - 18.01.2020

Македонскиот документарец номиниран за два оскари, „Медена земја“ е во центарот на вниманието кај македонската, но и светската јавност. Холивудската актерка Џејми Ли Кертис на социјалните мрежи упати само пофални зборови за „Медена земја“.

50 поврзани вести »

Макрон во тесно: Поради демонстрации евакуиран од една театарската сала во Париз

Фокус - 18.01.2020

Триесет демонстранти синоќа се обидоа да влезат во театарот „Буфе ди Норд“ каде францускиот претседател Емануел Макрон гледаше претстава. Но, тие беа спречени од полиција, а Макрон беше евакуиран, јави дописникот на МИА.

50 поврзани вести »

Спасовски: Оваа техничка влада не е формирана за некој да има повеќе или помалку политички кредибилитет!

Фокус - 18.01.2020

Оваа техничка влада не е формирана за некој да има повеќе или помалку политички кредибилитет или легитимитет, туку едноставно сите заедно да се вградиме во институциите и на крајот сите заедно да гарантираме дека низ една фер демократска атмосфера ...

Јувентус и Барселона подготвуваат размена на играчи

Фокус - 18.01.2020

Екипите на Јувентус и Барселона преговараат за размена на играчи, пренесува „АС“. „Бјанконерите“ го сакаат хрватскиот играч од средниот ред, Иван Ракитиќ во своите редови, додека Федерико Бернадески може да тргне во спротивна насока.