TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

Жбогар очекува ЕУ наредната недела да донесе позитивна одлука за почеток на преговорите

Фокус - 20.06.2018

Ја поздравувам ратификацијата на договорот што е прва фаза од неговото имплементирање, изјави денеска евроамбасадорот Самуел Жбогар. Тој очекува дека земјите-членки на Унијата наредната седмица ќе донесат позитивна одлука за Македонија да добие ...

Македонското МНР го извести грчкото за ратификацијата, сега Грција треба да ја извести ЕУ дека нема пречки за наше ...

Фокус - 20.06.2018

Министерството за надворешни работи испрати нота до грчкото МНР, со која го известува дека Договорот за решавање на спорот за името е ратификуван во Собранието. Откако ќе ја добијат нотата, грчките власти ќе достават известување до Европскиот совет, ...

27 поврзани вести »

ДС: Ако Иванов не го потпишува Договорот, уште вечерва нека го врати во Парламентот

Фокус - 20.06.2018

Демократскиот сојуз го повикува претседателот Ѓорге Иванов, да го потпише указот за ратификација на Договорот помеѓу Македонија и Грција со кој се деблокираат евроатласките процеси и се создаваат реални можности да добиеме покана за полноправно ...

45 поврзани вести »

Борисов го честиташе ратификувањето на договорот со Грција: Храбар и пресвртен чекор

Фокус - 20.06.2018

Бугарскиот премиер Бојко Борисов упати денеска честитки до Македонија поради ратификувањето на Договорот со Грција, оценувајќи дека тој чекор е „храбар и претставува пресврт“. – Следните денови се клучни не само за Македонија, туку и за Западен ...

202 поврзани вести »

Каменос нема да бира средствва за блокирање на ратификацијата на Договорот во грчкиот Парламент

Фокус - 20.06.2018

Ќе се обидеме на кој било начин да го блокираме ратификувањето на Договорот и бараме да се гласа со зголемено мнозинство, порача претседателот на Независни Грци и коалициски партнер во грчката влада, Панос Каменос.

58 поврзани вести »

Дачиќ: Не честитавме за договорот бидејќи немаме што да честитаме

Фокус - 20.06.2018

Министерот за надворешни работи на Србија Ивица Дачиќ, изјави дека Србија не и честитала на Македонија за Договорот за решавање на спорот со Грција, бидејќи нема што да се честита, пренесува Бета. – Не честитавме бидејќи немаме што да честитаме.

41 поврзани вести »

Нова пречистителна станица за третман на отпадни води во Кичево благодарение на средства од ЕУ

Фокус - 20.06.2018

Општина Кичево доби нова пречистителна станица за третман на отпадни води, со што трајно се решава проблемот со отпадните води во општината и се подигнуваат стандардите за заштита на животната средина.Пречистителната станицакојае сместена во близина ...

22 поврзани вести »

Пронајдена е јахтата на која пловел Наум Петрески: Драма во водите на океанот!

Фокус - 20.06.2018

Веста дека фолк ѕвездата Наум Петрески исчезнал на јахта во водите на Порт Хакинг, во близина на Сиднеј, Австралија, објавена во повеќе медиуми денес, ја вознемири јавноста. Заедно со него биле и музичарот Стив од Куку Леле, продуцентот на ИН ТВ ...

15 поврзани вести »

Обвинителот кој не го гонеше ВМРО-ДПМНЕ за лажните донатори сега ќе шефува со скопското јавно обвинителство

Фокус - 20.06.2018

Обвинителот Сашо Рајчев, кој по пријава на поранешниот студентски лидер Самоил Малчески за фиктивни донации во ВМРО-ДПМНЕ одлучи кривично да не ја гони партијата и неговото раководство сега ќе шефува со скопското Јавно обвинителство.

Би-Би-Си почна да го користи името Северна Македонија

Фокус - 20.06.2018

Првите промени веќе се направени по потпишувањето на Договорот меѓу Македонија и Грција за името, откако Би-Би-Си на својата мапа земјава веќе ја означи како Северна Македонија. Би-Би-Си во својата репортажа посветена на договорот за името што го ...

Рајчев ја наследува Гордана Гешкоска, како шеф на скопското Јавно обвинителство

Фокус - 20.06.2018

Советот на јавните обвинители на Република Македонија на денешната 44-та седница избра јавни обвинители на повеќе јавни обвинителства. – За виш јавен обвинител на Вишо јавно обвинителство Штип избран е Тодор Витларов, за основен јавен обвинител на ...

Ѕанакопулос: Договорот ќе биде ратификуван во грчкиот парламент без проблеми

Фокус - 20.06.2018

По потпишувањето на Договорот од Преспа, Грција и ПЈРМ започнуваат нова ера на пријателство, соработка и стабилност, рече портпаролот на грчката влада и министер без ресор Димитрис Ѕанакопулос , на денешниот редовен брифинг со новинарите и изрази ...

202 поврзани вести »

Бејли: Секој има право на протести, но без насилство и вандализам

Фокус - 20.06.2018

Одлуките во врска со договорот за името се во надлежност на Македонија и Грција. Ние како држава одсекогаш сме го поддржувале разрешувањето, но крајната одлука не беше наша, истакна денеска амбасадорот на САД во Македонија Џес Бејли на отворањето на ...

Пратеникот Мухиќ денеска гласаше за Договорот со Грција

Фокус - 20.06.2018

Иако пратеникот Ферид Мухиќ, кој е од владејачкото мнозинство вчера гласаше „против“ потребата од ратификација по итна постапка на договорот со Грција за решавање на спорот со името, сепак листинзите покажуваат дека денеска пратеникот го сменил ...

202 поврзани вести »

Владата го предложи Марко Бислимовски за претседател на Регулаторна комисија за енергетика

Фокус - 20.06.2018

Владата ги предложи Марко Бислимовски за претседател, а Наташа Вељановска, Атанаско Тунески и Куштрим Рамадани за членови на Регулаторната комисија за енергетика. Со донесување на новиот Закон за енергетика му престана мандатот Димитар Петров, ...

17 поврзани вести »

Дедо пресретнал 11-годишно девојче кое почнал да го влече и да го бакнува

Фокус - 20.06.2018

Секторот за внатрешни работи Охрид, до Основното јавно обвинителство Охрид, поднесе кривична пријава против Ф.Ш. (71) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „полов напад врз дете кое не наполнило 14 години“.

12 поврзани вести »

Татко пријавил дека тројца го натепале неговиот 17-годишен син

Фокус - 20.06.2018

Татко пријавил дека неговиот 17-годишен син бил физички нападнат од тројца, информираа од МВР. Според полицијата, вчера во 21.00 часот во Полициската станица Гази Баба, И.М. (50) од Скопје пријавил дека истиот ден во 19.30 часот на ул „22“ во ...

6 поврзани вести »

Автомобил удрил во потпорен ѕид, возачот е тешко повреден

Фокус - 20.06.2018

Автомобил излетал од коловоз и удрил во потпорен ѕид, при што возачот се здобил со тешки телесни повреди, информираа од МВР. Според полицијата, пред два дена во 19.00 часот на регионалниот пат с.Софилари-Штип, патничко возило „Рено Твинго“ со ...

6 поврзани вести »

Бачев обвинува дека 20 вмровци не му дозволиле да одржи говор пред Собрание, го повикува Мицкоски да ги вразуми

Фокус - 20.06.2018

Дваесетина млади лица од Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, од кои дел во видно алкохолизирана состојба, синоќа го спречија претседателот на Единствена Македонија, Јанко Бачев, да се обрати на собирот за одбрана на името пред Собранието како ...

9 поврзани вести »

ФОТО: Димитров објави фотографија од потпишувањето на „договорот“ од страна на Џафери

Фокус - 20.06.2018

Министерот Никола Димитров на социјалната мрежа фејсбук објави фотографија од потпишувањето на Законот за ратификација на договорот за името, од страна на претседателот на Собранието, Талат Џафери.

45 поврзани вести »