TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

Едно лице загина во судир на две возила и мотор на улицата Козле

Фокус - пред: 1 ден

Како што јавува Centar.mk,вечерва околу 20 часот и 50 минути на улицата Козле во Скопје се случула тешка сообраќајка во која неофицијално загинало едно лице. Незгодата била меѓу возила цитроен, мини купер и мотоцикл управуван од лицето кое починало.

46 поврзани вести »

Во Германија маж нападнал девојчиња со нож, едната од нив им подлегнала на повредите

Фокус - 05.12.2022

Една од двете девојчиња кои утринава беа нападнати со нож од маж во градот Илеркирхберг, Германија.им подлегнала на повредите. Според полицијата, маж чиј идентитет се уште не е познат нападнал две девојчиња кои биле на пат кон автобусот кој требало ...

20 поврзани вести »

Бразил лесно ја мина осминафиналната пречка

Фокус - 05.12.2022

Фудбалерите на Бразил ја оправдаа фаворитската улога во осминафиналната пресметка против Јужна Кореја и со убедлив триумф од 4-1 (4-0) изборија вечерва место во четвртфиналето на Светското првенство во Катар.

52 поврзани вести »

Лукаревска: Даночни реформи ќе има, но не треба да се носат проблематични решенија

Фокус - 05.12.2022

Прогресивното оданочување ќе биде воведено, но тоа не треба да биде избрзано решение. Кога ги направивме првите анализи увидовме дека ефектот од таквиот модел, со две прогресии кој требаше да биде воведен, не би бил позитивен, рече вечерва ...

51 поврзани вести »

Делови од руски проектил паднаа во Молдавија, Украина бара уште оружје од сојузниците

Фокус - 05.12.2022

Молдавската полиција пронашла делови од проектил кој паднал во регионот на северот на земјата, недалеку од границата со Украина, објави државниот портал „Прима сурса“, повикувајќи се на извори од полицијата Молдавските власти засега јавно не го ...

Кенеди центарот ги додели овогодишните награди за исклучителен придонес во американската култура

Фокус - 05.12.2022

Почесни лауреати на 45-то доделување на наградите на Кенеди центарот во Вашингтон се соул пејачката Глејдис Најт, музичарката Ејми Грант, актерот Џорџ Клуни, композиторката Тања Леон и музичката група Ју ту ( U2).

8 поврзани вести »

Владата има инструмент да ја прекине блокадата со насилното тргање на автобусите, вели Пенов

Фокус - 05.12.2022

Министерот за локална самоуправа вели дека Владата има механизам за запирање на блокадата на главниот град од приватните превозници на јавен превоз. Тој во гостувањето во Дневникот на Сител појасни дека автобусите може насилно да бидат тргнати од ...

109 поврзани вести »

Апасиев за изборот на Дамева: Дочекавме судии да одговараат пред приправници!

Фокус - 05.12.2022

По денешниот избор на новата претседателка на Судскиот совет Весна Дамева, не запираат реакциите, иако таа уверува дека ќе го предводи ова моќно судско тело без влијанија и притисоци. Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, коментира дека СДСМ овој пат ...

120 поврзани вести »

Вучиќ сепак ќе присуствува на самитот во Тирана , за аналитичарите очекувана драма за домашната јавност

Фокус - 05.12.2022

Српскиот претседател Александар Вучиќ потврди дека ќе присуствува на самитот на Европската Унија и Западен Балкан во Тирана. Своето патување во АЛбанија Вучиќ го потврди по средбата со пратеникот на Европската унија за дијалог, Мирослав Лајчак.

80 поврзани вести »

Радев се покаја што му дал шанса на Асен Василев

Фокус - 05.12.2022

Претседателот на Бугарија Румен Радев од Тирана, каде што учествува на средбата ЕУ – Западен Балкан, коментираше дека згрешил што дал шанса и дозволил „такви луѓе да им ги украдат надежите на Бугарите за промени”.

10 поврзани вести »

Северна Македонија нема време за губење, согласни амбасадорката на САД Агелер и министерот Груби

Фокус - 05.12.2022

Потребата од уставни измени, интеграцијата на земјата во Европската Унија, реформите во земјата, политичката ситуација и процесот на ветинг, биле темите на кои разговарале на денешната средба првиот потпретседател на Владата и министер за политички ...

50 поврзани вести »

Семејството на Пеле демантира дека бразилската фудбалска легенда е на смртна постела

Фокус - 05.12.2022

Семејството на Пеле уште еднаш ги демантираше вестите дека бразилската фудбалска легенда е на смртна постела и оти е префрлен на палијативна нега во болница во Сао Паоло. Бразилскиот весник „Folha de Sao Paulo“ во саботата објави дека 82-годишниот ...

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страницата на МТСП

Фокус - 05.12.2022

Министерството за труд и социјална политика ги известува граѓаните, дека согласно Законот за финансиска подршка на ранливи категории граѓани за справување со енергетската криза, списоците на корисници на финансиска поддршка согласно овој закон се ...

Хрватска преку пенал рулетот  до четвртфинале на СП

Фокус - 05.12.2022

Во еден од поинтересните дуели во нокаут фазата, Јапонија поведе со 1-0 против Хрватска во 43’ минута со голот на Маеда. Светските вицешампиони од 2018-та се вратија преку Перишиќ во 55’ минута и до крај немаше нови голови па преку продолженија се ...

24 поврзани вести »

Евакуиран божиќниот пазар  во Дизелдорф поради дојава за опасност

Фокус - 05.12.2022

Полицијата во Дизелдорф превентивно го евакуирала и затворила божиќниот пазар во стариот дел на градот, откако добила дојава за опасност, објави германскиот весник „Билд“. Весникот наведува дека полицијата го евакуирала пазарот откако неименувано ...

Ковачевски на Самитот Западен Балкан-ЕУ во Тирана

Фокус - 05.12.2022

Премиерот Димитар Ковачевски, заедно со лидерите од Западен Балкан, денеска ќе учествува и ќе говори на Самитот за Западен Балкан-Европска Унија во Тирана, Албанија, посветен на справување со последиците од руската инвазија врз Украина, зајакнување ...

370 поврзани вести »

Шведска го исполнува ветувањето-Турција ја поздрави екстрадицијата на член на ПКК

Фокус - 05.12.2022

Турција денеска ја поздрави шведската екстрадиција на осуден член на Курдистанската работничка партија, оценувајќи го потегот на Стокхолм како почеток на покажување добра волја во однос на безбедносните грижи на Анкара.

24 поврзани вести »

Нов Зеланд планира да им наплаќа на Гугл и Мета за медиумските содржини

Фокус - 05.12.2022

Владата на Нов Зеланд најави закон кој ќе ги обврзе големите технолошки компании како Гугл и Мета да плаќаат за објавени медиумски содржини. Законот ќе биде моделиран по слични закони во Австралија и Канада, рече министерот за медиуми Вили Џексон, и ...

Самитот ЕУ-Западен Балкан го покажува зголемениот геостратешки интерес на ЕУ за нашиот регион, смета Рама

Фокус - 05.12.2022

Премиерот на Албанија Еди Рама изјави дека самитот Западен Балкан – Европска Унија, закажан за утре во Тирана, го покажува зголемениот геостратешки интерес на ЕУ за тој регион за време на војната меѓу Русија и Украина.

370 поврзани вести »

Истекување гас причина за илјадници мртви фоки во Каспиското Езеро?

Фокус - 05.12.2022

Најмалку 2.500 угинати фоки се пронајдени на плажите на Каспиското Езеро во Русија, соопшти Министерство за екологија на Дагестан без притоа да се посочи причината. Угинатите животни се пронајдени на десет километри долгото дагестанско крајбрежје на ...