TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Фокус

Македонец уапсен за обид за убиство во Украина

Фокус - 27.05.2020

Македонец, Србин и Црногорец се уапсени и идентификувани од украинските власти за обидот за убиство на Радое Звицер, наводен водач на т.н. кавачки криминален клан. Украинските медиуми пренесуваат дека две непознати лица синоќа пукале во Звицер во ...

41 поврзани вести »

Кафаните и кафулињата ќе работат до 20 часот

Фокус - 27.05.2020

Угостителските објекти кои имаат тeраси ќе можат да отворат утре, но ќе треба да ги исполнат препораките за дистанца и заштитна опрема, информираше денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

158 поврзани вести »

ФООМ со финансиска помош за граѓанските организации во време на криза

Фокус - 27.05.2020

Фондацијата Отворено општество – Македонија информира дека обезбедиле поддршка во вкупна вредност од 190.000 долари. -Средствата се собрани со цел да овозможи услови за работа, во време на криза, за граѓанските организации кои се клучен сегмент во ...

Нови 4 заразени вработени во конфекцијата во Штип, вкупно 10

Фокус - 27.05.2020

Денеска се потврдени уште четири нови случаи на Ковид 19 во Штип, сите текстилни работнички од затворената конфекција, објави Канал 77, повикувајќи се на изјава на командантот на Општинскиот кризен Штаб, Благој Бочварски.

60 поврзани вести »

ЈП Водовод и канализација: Долговите до 31 декември 2017 години може да се платат без камата

Фокус - 27.05.2020

Долговите за вода, до 31 декември 2017 година, граѓаните ќе можат да ги платата без камата, информираат од ЈП Водовод и канализација-Скопје. -ЈП Водовод и канализација – Скопје донесе одлука со која изврши отпис на побарувања по основ на наплата на ...

29 поврзани вести »

PEUGEOT управувач: од едноставна „рачка“ До мултифункционален управувач

Фокус - 27.05.2020

На прв поглед, од самото појавување на автомобилот, управувачот е механички дел што најмалку еволуирал во неговата форма и функција. Сепак, никогаш не престанал да се менува, ниту пак се обидувал некогаш да ја смени својата кружна форма.

8 поврзани вести »

Во Сингапур поставени апарати за бесплатни маски

Фокус - 27.05.2020

Сингапур дели бесплатни маски за една употреба на сите жители, а маските можат да се подигнат од 400 апарати ширум градот. Сингапур по третпат им дели маски на жителите, но првпат го прави тоа преку апарати.

26 поврзани вести »

Казнети 284 граѓани кои не носеле маска

Фокус - 27.05.2020

Во изминатото деноноќие на ниво на целата држава 20 лица не ја почитувале забраната за движење, при што приведени се 17 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки, соопшти МВР.

75 поврзани вести »

ЈСП се врати на вообичаениот возен ред

Фокус - 27.05.2020

Од денеска автобусите на ЈСП продолжуваат да функционираат вообичаено како пред епидемијата. Тоа значи дека автобуси ќе има од 5 до 24 часот, а распоредот како и секогаш ќе е достапен на веб страната на ЈСП.

56 поврзани вести »

Таткото на Моника Ристевска покрај неа ја претепал и нејзината мајка

Фокус - 27.05.2020

Во однос на фотографиите објавени на социјалните мрежи на кои се гледа лице со повреди на главата, ја информирам јавноста дека вчера во вечерните часови полициски службеници од СВР Скопје го лишиле од слобода С.Р.

45 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: На Заев му е поважна кариерата, отколку здравјето на граѓаните

Фокус - 27.05.2020

На 14 април биле дијагностицирани 26 заболени од Ковит 19. На Велигден 37 новозаболени, а само пред два дена беа дијагностицирани 40 инфицирани. Пред месец дена, за Велигден, Заев, Филипче и владата го прогласија најдолгиот четиридневен карантин, а ...

272 поврзани вести »

Твитер со прво предупредување за Трамп поради ширење дезинформации

Фокус - 27.05.2020

Социјалната мрежа Твитер стави предупредување на пораката на американскиот претседател Доналд Трамп, во која тој без докази тврди дека гласачките ливчиња испратени по пошта се измама. Првпат Твитер го санкционира Трамп поради тоа што неговите објави ...

122 поврзани вести »

Бугарија ќе ги отвори рестораните и кафулињата на 1 јуни

Фокус - 27.05.2020

Бугарија oд понеделник ќе им овозможи на рестораните и кафулињата да отворат со полн капацитет, бидејќи балканската земја дополнително ги олесни ограничувањата воведени во средината на март за да го запре ширењето на коронавирусот.

158 поврзани вести »

„Монтенегро ерлајнс“ ќе добие забрана за слетување на аеродромот во Белград

Фокус - 27.05.2020

Дозволата за слетување на белградскиот аеродром „Никола Тесла“ ќе им биде одземена на авионите на црногорската авиокомпанија „Монтенегро ерлајнс“, потврдиле за „Танјуг“ од српската Дирекција за цивилно воздухопловство.

109 поврзани вести »

Од денеска нема полициски час, но не излегувајте од дома без маски

Фокус - 27.05.2020

По 66 денови, од утрово во 5.00 часот заврши последниот полициски час во државава. Ваквата одлука беше донесена вчера на седница на Влада, а според премиерот Оливер Спасовски попуштањето на мерките е врз основа на исполнети услови, анализа и стручо ...

8 поврзани вести »

Почнува јавната расправа во Апелацискиот суд Скопје за случајот 27 април

Фокус - 27.05.2020

Апелацискиот суд Скопје, од денеска до петок во големата сала на Врховен суд, ќе одржи јавна седница за случајот 27 април каде обвинети се поранешниот директор на Бирото за Јавна Безбедност, Митко Чавков и 15 други лица.

60 поврзани вести »

Трамп сака да ги повлече сите војници од Авганистан

Фокус - 27.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера најави дека сака да ги повлече сите американски трупи од Авганистан, но дека се уште не донесол одлука за точниот датум. Трамп ја даде изјавата во услови на шпекулации дека прекинувањето на војната во ...

122 поврзани вести »

Мицотакис: Грција ќе дозволи директни летови до Солун од 15 јуни

Фокус - 27.05.2020

Грција ќе дозволи директни летови до Меѓународниот аеродром во Солун од 15 јуни, објави грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. Директните летови требаше да започнат на 1 јули, но премиерот го прифати предлогот да започне порано доколку сите услуги, ...

3 поврзани вести »

Во Шпанија десетдневна жалост за жртвите од Ковид-19

Фокус - 27.05.2020

Во Шпанија денеска почнува десетдневна жалост за жртвите од новиот коронавирус. Тоа ќе биде најдолг период на жалост во последните 40 години. За време на деновите на жалост знамињата на повеќе од 14.000 институции и пловни објекти ќе бидат на ...

36 поврзани вести »

Дански министер за финансии: Најголем пад на економијата од Втората светска војна

Фокус - 27.05.2020

Оваа година данската економија се соочува со најголем пад по Втората светска војна, што е последица на глобалните мерки против коронавирусот, рече министерот за финансии, Николај Вамен. – Ова е сериозно.

15 поврзани вести »