TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Frontline

Манчевски на Само вистина: ВМРО-ДПМНЕ три години на секаков начин се обидуваше да ги спречи предметите на СЈО

Frontline - пред: 3 часа

Со честитки и поздравување за носењето на законот веднаш од кога се донесе излегоа американската влада, ЕК и ред други влади од членки земји на ЕУ, исто така и го поздравија веднаш како многу позитивен чекор напред во владеењето на правото и во ...

58 поврзани вести »

Манчевски: И Европската комисија евидентира дека атмосферата во медиумите и администрацијата е променета

Frontline - пред: 3 часа

„Не смееме да дозволиме повторување на минатото“, заклучи Манчевски. „Апсолутно е сменета атмосферата и во медиумите и во администацијата, тоа всушност е евидентирано и во извештаите на ЕК, зарем некој воопшто нас ќе ни опростеше ако продолжеше да ...

58 поврзани вести »

ЈО отвори истрага за недостиг на патни исправи

Frontline - пред: 3 часа

Чулев објави дека досието го доставил до Обвинителството за организиран криминал и корупција. Јавното обвинителство отвори истрага за недостиг од пасоши. Чулев објави дека досието го доставил до Обвинителството за организиран криминал и корупција.

82 поврзани вести »

Полицијата трага по мајка и 14- годишен син од Скопје

Frontline - пред: 3 часа

М.Т. и претходно се оддалечувала од домот и неговиот брат Н.Т. (14), двајцата од ...

10 поврзани вести »

Спасовски и Столтенберг во Брисел: Членството во НАТО, резултат на исполнети критериуми и стандарди

Frontline - пред: 4 часа

Генералниот секретар Јен Столтенберг ја честиташе ратификацијата на Северноатлантскиот договор во Собранието на Република Северна Македонија, и нагласи дека во НАТО се подготвуваат за церемонијата за прием на земјата во алијансата со што ќе се ...

93 поврзани вести »

Јовески: Носењето на Законот за ЈО го гарантира правниот тек на истрагите на СЈО

Frontline - пред: 5 часа

Законот за Јавното обвинителство беше донесен во неделата, со мнозинство гласови во ...

7 поврзани вести »

Петровска го повика Чулев на ТВ дуел, постапката за чизмите ја водел Ѓоко Поповски

Frontline - пред: 5 часа

Сакајќи да и наштети на власта, Чулев откри скандал на ВМРО-МВРО Постапката за спроведување на набавка на високи специјални чизми за полицијата била водена од поранешниот помошник министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски.

46 поврзани вести »

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ ја копира програмата на СДСМ за инфраструктурата

Frontline - пред: 6 часа

Почитувани граѓани, Денеска видовме како извршителот на Груевски, Христијан Мицкоски, ја препишува, ја копира програмата на СДСМ за инфраструктурата. Нема идеја, нема програма, фокусиран на одбрана на криминалот на Груевски, извршителот Мицкоски ...

137 поврзани вести »

Обљубено малолетно девојче – пријавила мајката

Frontline - пред: 6 часа

Обљубата, според зборовите на мајката, е извршена од нејзин познаник на возраст од околу 21 година. Во Полициската станица Драчево, вчера околу во 15 часот, жена од Скопје пријавила дека на крајот на месец јануари 2020 година, над нејзината ...

16 поврзани вести »

СДСМ: Во криминалното време на ВМРО-ДПМНЕ и извршителот Мицкоски затворени 10.000 фирми

Frontline - пред: 6 часа

ВМРО-ДПМНЕ и извршителот Мицкоски ниту како власт ниту како опозиција не се грижат за граѓаните и приватните компании, се грижат само парите да завршуваат во белиот дворец и џебовите на фамилијата.

137 поврзани вести »

Спасовски-Сасоли: Успешните реформи и новата методологија важни чекори кон старт на преговорите

Frontline - пред: 6 часа

Премиерот Оливер Спасовски денеска во Брисел имаше средба со претседателот на Европскиот Парламент (ЕП) Давид Мариа Сасоли, кој даде целосна поддршка на сите реформски чекори кои Владата, Собранието и граѓаните ги донесоа во изминатиот период, ...

20 поврзани вести »

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за распоредување на работни места донесени од министерот Чулев

Frontline - пред: 7 часа

Владата денеска донесе одлука за поништување на решенијата за распоредување на работно место и наредби за извршување работи и задачи донесени од министерот за внатрешни работи и тоа решението од 14.02.2020 година со кое Ивана Китановска се ...

25 поврзани вести »

Костадинов: Извршителот Мицкоски падна на испитот, фатен како препишува од СДСМ

Frontline - пред: 7 часа

Костадинов истакна дека ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски немаат идеја, немаат програма и дека се фокусирани само како да го одбранат криминалот на Груевски и дека проектите кои ги претставил Мицкоски на денешната прес-конференција веќе се во реализација и ...

137 поврзани вести »

Шојгу: Владата на Сирија контролира 90 отсто од територијата на земјата

Frontline - пред: 7 часа

Во тоа време пред пет години во Сирија, територијата ослободена од контрола на тероризмот претставуваше 18 отсто од вкупната површина на земјата. Денес, тоа е повеќе од 90 отсто. Ослободувањето на Сирија од појавата на тероризмот продолжува прилично ...

10 поврзани вести »

Ѓонул Бајрактар ќе ја заменува Мизрахи на местото министер за труд и социјала

Frontline - пред: 8 часа

„Во согласност со Законот за организација и работа на органите на државната управа, во делот 4, што го уредува раководењето со органите на државната управа и нивни меѓусебни односи, се вели дека заменикот го заменува министерот во случај кога тој е ...

91 поврзани вести »

Манчевски: Поразително е именуваниот кадар на ВМРО-ДПМНЕ во МИОА, тоа што наместо да се спротистави на лажните вести, ...

Frontline - пред: 8 часа

Дополнителната заменичка министерка Невенка Стаменковска Стојковски, објавува лажни вести за притисоци во јавната администрација. Со фотографии од училишта кои работат само во една смена, шири дезинформации дека вработените таму предвреме ја ...

58 поврзани вести »

Демант од Централен регистар на изјавата на дополнителната заменичка Стаменковска – Стојковски од редовите на ...

Frontline - пред: 8 часа

Директорката на Централниот регистар на Република Македонија, Марија Бошковска Јанковски упатува најостар демант на бескрупулозните лаги и невистини кои денеска на прес конференција ги истакна дополнителната министерка за информатичко општество и ...

58 поврзани вести »

(Видео) Страшна несреќа на „Дејтона 500“ – Њумен со 300 на час удри во заштитната ограда

Frontline - пред: 8 часа

Од НАСКАР наведуваат дека возачот е тешко повреден, но дека неговиот живот не е загрозен. Тешка несреќа се случи на прочуената трка на НАСКАР „Дејтона 500“ која се возеќе во понеделникот вечерта во која за среќа немаше мртви.

14 поврзани вести »

Какви фактури потпишувал Петар Рисетески поранешниот директор на „Здравстениот дом“ во Прилеп?

Frontline - пред: 8 часа

Она што Ристески и неговата наследничка го оставија на заминување од раководната функција, беше долгот од 12 милиони денари заради што на вратата на оваа здравствена институција во повеќе наврати тропаа извршителите.

3 поврзани вести »

(ФОТО) Еколошките острови празни, контејнерите в река

Frontline - пред: 9 часа

И покрај заложбите на „Комуналец“ Прилеп да овозможи низ целиот град да биде поставена комунална опрема, со групирање на контејнери и изградба на еколошки острови, сепак, несовеста и некултурата на поедини граѓани никако да престане Утрово, Дабнички ...

4 поврзани вести »