TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Frontline

(ВИДЕО) Украина бара по „забрзана постапка“ членство во НАТО

Frontline - пред: 11 часа

Украина официјално ќе побара „забрзано членство во НАТО“, изјави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски. Украинскиот лидер тоа го соопшти неколку минути откако Русија ја официјализираше анексијата на четири украински региони.

47 поврзани вести »

Армијата се приклучи во пребарувањето на 22-годишен возач кој излета во реката Вардар

Frontline - пред: 12 часа

Четврти ден по ред продолжува пребарувањето на 22-годишниот возач кој излета во реката Вардар кај тетовско Желино, при што се приклучија и припадниците на Армијата. Од тетовската полиција информираа дека денеска се пребарува во водите на Вардар, на ...

17 поврзани вести »

Фон дер Лајен: Нелегалната анексија прогласена од Путин нема да промени ништо

Frontline - пред: 12 часа

Нелегалната анексија прогласена од рускиот претседател Владимир Путин, според претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, нема да промени ништо. „Сите територии нелегално окупирани од руските напаѓачи се украинска земја и секогаш ...

21 поврзани вести »

(ВИДЕО) ИМА ја промовираше публикацијата „Францускиот предлог“: Говор на омраза, дезинформации, медиумски манипулации“

Frontline - пред: 12 часа

Институтот за медиуми и аналитика ИМА денеска ја промовираше публикацијата „Францускиот предлог“: Говор на омраза, дезинформации, медиумски манипулации (медиумски анализи). Во неа има анализи кои ги идентификуваат карактеристиките и елементите на ...

14 поврзани вести »

Александар Трајановски именуван за нов заменик-градоначалник на град Скопје

Frontline - пред: 12 часа

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски, информираат од Град Скопје. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран за член на Советот во Град Скопје на локалните избори кои се одржаа ...

59 поврзани вести »

Жестоко во Бугарија пред изборите: Глас се купува за 100-200 лева, најмногу пријави за ГЕРБ

Frontline - пред: 13 часа

Се нудат од 100 до 200 лева за глас на претстојните парламентарни избори во Бугарија в недела, соопшти бугарското Министерство за внатрешни работи (МВР). Најголем број пријави се за понуди од ГЕРБ и ДПС, пишува Мета.мк .

12 поврзани вести »

Бектеши: Приватните хидроцентрали кои продаваат струја по 400 евра да ги замрзнат цените

Frontline - пред: 13 часа

Министерот за економија Крешник Бектеши и предложи на ВМРО-ДПМНЕ кога ќе се расправа по измените на Законот за енергетика да достави амандман со кој би се оданочување приватните хидроцентрали и соларните капацитети во земјава кои продаваат струја на ...

41 поврзани вести »

Борел: Ќе бараме одговорност за грозоморниот напад од Русија врз цивили во Запорижја

Frontline - пред: 13 часа

Уште еден грозоморен напад од Русија врз цивили, сега хуманитарен конвој што носи витална помош за луѓето кои живеат во невладините контролирани подрачја на Запорижја, напиша на Твитер, високиот претставник за надворешна политика и безбедност на ...

9 поврзани вести »

ММФ: Преговори за нови аранжмани со Србија и со Северна Македонија

Frontline - пред: 13 часа

Меѓународниот монетарен фонд во моментов преговара за нови аранжмани со Србија и со Северна Македонија, изјави денеска шефицата на канцеларијата на ММФ за Западен Балкан, Стефани Верен Ебле, јавува Бета, пренесе МИА.

8 поврзани вести »

Бектеши: Мицкоски јавно да ги каже контактите или да ги донесе во Министерството за економија

Frontline - пред: 13 часа

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска од собраниска говорница го повика лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски јавно да ги соопшти контактите за набавка на поевтини енергенси и да каже за кои компании се работи, за какви понуди и по кои ...

119 поврзани вести »

ГШ на Армијата: Одлучно се спротивставуваме на кој било обид за нарушување на нашиот кредибилитет, интегритет и углед

Frontline - пред: 13 часа

Генералштабот на Армијата одлучно се спротивставува на било кој обид на нарушување на кредибилитетот, интегритетот и угледот, кој макотрпно го имаме стекнато во општеството и кај граѓаните, се наведува во соопштението од Канцеларија за односи со ...

7 поврзани вести »

Васко Ковачевски: Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до ЕСМ најдоцна до среда

Frontline - пред: 14 часа

Секоја понуда во насока на надминување на актуелната криза е добредојдена и затоа сите понуди од компании кои по препорака на Христијан Мицкоски ќе стигнат до ЕСМ во официјална форма, согласно Законот за јавни набавки на енергенси, веднаш ќе бидат ...

119 поврзани вести »

Исмајлоска Старова: Меѓу земјите од „Отворен Балкан“ нема забрани за извоз, граѓаните да бидат сигурни дека ќе се ...

Frontline - пред: 14 часа

Соработката меѓу нашите држави доживеа вистински подем со иницијативата Отворен Балкан иако постоеше и претходно. Во овој момент институциите на Северна Македонија, Албанија и Србија се во редовен контакт, брзо реагираат на секој предизвик, се ...

4 поврзани вести »

Груби: Нема раскол во ДУИ

Frontline - пред: 14 часа

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, денеска изјави дека ДУИ може да функционира и без него. Во одговор на прашањето дали заслугите во ДУИ си ги припишува лично на себе или и на потписниците на ...

165 поврзани вести »

Попис 2021: Во брачна задница живее 65,3% од резидентното население, 23,8% не се женети/мажени

Frontline - пред: 14 часа

Според Пописот 2021, во вкупното резидентно население на возраст од 15 години и повеќе, според брачниот статус, 23.8 % се неженети/немажени, 65.3 % се мажени/женети, 7.2 % се вдовци/вдовици и 1.6 % се разведени.

30 поврзани вести »

Во Босна и Херцеговина на полноќ почнува изборниот молк

Frontline - пред: 14 часа

Во Босна и Херцеговина на полноќ почнува изборниот молк, што ќе трае до затворање на избирачките места во недела. Тогаш се одржуваат општите избори, граѓаните бираат нови членови на Претседателството на БиХ, претседател на Република Српска, ...

11 поврзани вести »

Граѓаните сѐ повеќе ги користат дигиталните начини за плаќање

Frontline - пред: 14 часа

Плаќањата од страна на граѓаните во трговијата со платежни картички издадени од издавачи во земјата, во вториот квартал од годинава бележат годишен раст кај вредноста и бројот на остварените трансакции од 22,9 проценти и 17,8 проценти.

22 поврзани вести »

Тупанчески го информираше заменик шефот на делегацијата на ЕУ, Васало за процесот на скрининг

Frontline - пред: 15 часа

Евроинтегративниот процес и одвивањето на скринингот, биле теми на разговор на денешната средба на министерот за правда Никола Тупанчески и заменик шефот на делегацијата на ЕУ, Џулијан Васало.

9 поврзани вести »

Трас: Велика Британија никогаш нема да ја прифати руската анексија на четирите украински региони

Frontline - пред: 15 часа

Велика Британија никогаш нема да ја прифати руската анексија на четирите украински региони, изјави денеска британската премиерка Лиз Трас. Таа го обвини рускиот претседател Владимир Путин дека насила сака да ги смени меѓународните граници.

20 поврзани вести »

Зеленски по најновиот руски масакр врз цивили: Крвожедни ѓубриња

Frontline - пред: 15 часа

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на својот канал на Телеграм излезе со експресна реакција по денешниот масакр врз цивили во близина на градот Запорижја. Украина претходно излезе со тврдењето дека руските сили истрелале ракети врз ...

57 поврзани вести »