TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Gostivarpress.mk

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Gostivarpress.mk - пред: 58 мин

Според податоците објавени од ДИК вечерва со преброени гласови од 92% од избирачките места во Општина Врапчиште резултатот е следен: Стево Пендаровски 259 | 3,88% Гордана Сиљановска Давкова 310 | 4,64% Стевчо Јакимовски 10 | 0,15% Бујар Османи 3.877 ...

275 поврзани вести »

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Gostivarpress.mk - пред: 2 часа

ДИК почна со објавување на резултатите од гласањето од првиот круг на Претседателски избори. Од обработени 69% од избирачките места во Општина Гостивар резултатите се следни: Стево Пендаровски 1.486 | 7,65% Гордана Сиљановска Давкова 3.442 | 17,71% ...

275 поврзани вести »

Изјава на претседателскиот кандидат Стевчо Јакимовски од ГРОМ

Gostivarpress.mk - пред: 3 часа

Најголема штета се прави на Македонија, ако не се излегува да се гласа, рече денеска кандидатот за претседател на државата на коалицијата „Храбро за Македонија“ и лидер на ГРОМ, Стевчо Јакимовски.

35 поврзани вести »

Изјава на претседателскиот кандидат Бујар Османи од ДУИ

Gostivarpress.mk - пред: 3 часа

Кандидатот за претседател на коалицијата „Европски фронт“ предводена од ДУИ Бујар Османи денеска гласаше во избирачкото место во ОУ „Адем Јашари“ во Општина Чаир. Според него, овие избори не се обични туку, како што рече, се одлучувачки избори по ...

63 поврзани вести »

Изјава на Билјана Ванковска, кандидатка за претседател на државата од ЛЕВИЦА

Gostivarpress.mk - пред: 3 часа

Кандидатката за претседател на државата поддржана од партијата Левица, Билјана Ванковска, гласаше на избирачко место во ОУ „Јан Амос Коменски“ во Скопје. По гласањето изјави дека на 60-годишнината од основното училиште „Јан Амос Коменски”, каде што ...

23 поврзани вести »

Изјава на Арбен Таравари, кандидат за претседател од ВЛЕН

Gostivarpress.mk - пред: 3 часа

Кандидатот за претседател на Македонија од коалицијата Влен, Арбен Таравари, попладнево го оствари своето право на глас на избирачко место во ООУ „Единство“ во Гостивар. По гласањето ...

84 поврзани вести »

Изјава на Максим Димитриевски, кандидат за претседател од ЗНАМ

Gostivarpress.mk - пред: 3 часа

Кандидатот за претседател од Движењето ЗНАМ– За наша Македонија, Максим Димитриевски денеска гласаше и на граѓаните им посака успешни избори и да победи демократијата во ...

18 поврзани вести »

Изјава на Гордана Силјановска Давкова, кандидатка за претседател од ВМРО-ДПМНЕ

Gostivarpress.mk - пред: 3 часа

Направете го вистинскиот избор, споредете не само програми, споредете што се случуваше. Јас бев во Собранието, а сегашниот претседател беше претседател и мислам дека многу лесно можете да донесете одлука, им порача на гласачите Гордана Силјановска ...

275 поврзани вести »

Изјава на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски од СДСМ

Gostivarpress.mk - пред: 3 часа

Држава која преговара со Европската унија не смее да си дозволи лош изборен процес, порача претпладнево претседателскиот кандидат Стево Пендаровски. Откако гласаше на своето избирачко место, Пендаровски изјави дека очекува мирен изборен ден.

114 поврзани вести »

Податоци од ДИК за одѕивот на гласачи до 17 часот во Гостивар и Врапчиште

Gostivarpress.mk - пред: 4 часа

Според податоците од Државната изборна комисија, излезноста во првиот круг на Претседателските избори 2024 во Општина Гостивар до 17 часот е 31,81%. Правото на глас го искористиле 25.942 граѓани, од вкупно 81.517 регистрирани гласачи во избирачкиот ...

260 поврзани вести »

Мирен изборен ден во Гостивар, попладнево поголема раздвиженост на избирачките места

Gostivarpress.mk - пред: 9 часа

Првиот круг од Претседателските избори 2024 на територијата на Општина Гостивар до сега поминува во мирна и демократска атмосфера. Сите избирачки места утрово беа отворени навреме, во 7 часот и изборниот процес тече непречено.

289 поврзани вести »

До 15 часот во Општина Гостивар гласале 20.687 гласачи

Gostivarpress.mk - пред: 10 часа

Според податоците од Државната изборна комисија, излезноста во првиот круг на Претседателските избори 2024 во Општина Гостивар до 15 часот е 25,41%. Правото на глас го искористиле 20.687 граѓани, од вкупно 81.517 регистрирани гласачи во избирачкиот ...

260 поврзани вести »

Во Општина Врапчиште до 9 часот гласале 422 избирачи

Gostivarpress.mk - пред: 12 часа

Излезноста во првиот круг на Претседателските избори 2024 во Општина Врапчиште до 9 часот е 1,58%, објави Државната изборна комисија. Правото на глас го искористиле 422 граѓани, од вкупно 26.778 регистрирани гласачи запишани во избирачкиот список.

260 поврзани вести »

Први податоци за излезноста на изборите во Гостивар

Gostivarpress.mk - пред: 12 часа

Државната изборна комисија ги објави податоците за излезноста на гласачите во првиот круг од Претседателските избори до 9 часот. На избирачките места во Општина Гостивар, до 9 часот на гласање излегле 1.959 гласачи, што е 2,41% од вкупно запишаните ...

260 поврзани вести »

Седми претседателски избори во Македонија-Кој ќе биде идниот претседател?

Gostivarpress.mk - пред: 13 часа

Претседателските избори денес (24 април) се седми од независноста на државата. На претседателската фотелја досега седнаа петмина претседатели. Првиот претседател Киро Глигоров и актуелниот Ѓорге Иванов претседателската функција ја вршеа во два ...

114 поврзани вести »

Сите избирачки места во Гостивар отворени навреме, гласањето тече

Gostivarpress.mk - пред: 14 часа

Започна гласањето од првиот круг на претседателските избори 2024 на подрачјето на Општина Гостивар. Како што потврдија за Gostivarpress.mk од Општинската изборна комисија, сите избирачки места биле отворени навреме, во седум часот утрово.

289 поврзани вести »

Пазарна инспекција ќе контролира дали трговците утре ќе работат

Gostivarpress.mk - 23.04.2024

„Денот на одржување на претседателските избори, 24 април 2024 година (среда) и на парламентарните избори, 8 мај 2024 година (среда) се неработни денови за сите граѓани на Северна Македонија.

60 поврзани вести »

Кривична пријава за бесправно градење во Гостивар

Gostivarpress.mk - 23.04.2024

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе кривична пријава против Е.М. (46) од Гостивар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „бесправно градење“, соопштуваат денеска од полицијата.

13 поврзани вести »

Училиштата сепак нема да работат во саботи, наставата ќе се надомести во работните денови

Gostivarpress.mk - 23.04.2024

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласањето за изборите, 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември 2023 за учениците од Скопје, кога беше организиран Самитот на ОБСЕ, наместо во саботи, ќе се надомести во ...

Промовирана Монографија за библиотеката во Гостивар, труд на Теута Османи

Gostivarpress.mk - 23.04.2024

На Светскиот ден на книгата 23 април, во Центарот за култура „АСНОМ“-Гостивар беше промовирана „Монографија за библиотеката 1949-2022“, прва од ваков тип за установата која важи за дом на книгите и читателите.

4 поврзани вести »