TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Gotvi.mk

Лековите заменете ги со храна: Користете ги овие намирници место аспирин, за болки и настинка

Gotvi.mk - пред: 21 мин

Наместо да се труете со апчиња, имајте на ум дека патот до здравјето не оди низ аптеките туку преку чиниите со храна. Постојат намирници кои делуваат за имунитет, метаболизам, анемија, проблеми со стомакот, главата, нервоза, стрес, депресија… Се што ...

Пролетна крем супа со печурки

Gotvi.mk - пред: 1 час

Направете вкусна пролетна чорба со печурки. Вкусна и хранлива, ова е рецептот: Состојки: 500 гр. печурки 500 гр. компир 2 моркови 150 гр. маргарин 500 мл. млеко 4 лажици кисела павлака бибер сол маслиново масло лук во прав Подготовка: Компирите и ...

12 поврзани вести »

Како од врвна слаткара: Сладолед со банани и чоколадо

Gotvi.mk - пред: 3 часа

Направете вкусен сладолед од банани и чоколадо. Вкусови кои совршено се надополнуваат. Состојки: 4 банани ½ шолји какао 1 лажица мед или шеќер 60 гр. темно чоколадо растопено на пареа Подготовка: Бананите се сечат на коцки, се ставаат на хартија или ...

15 поврзани вести »

Се топи во уста: Компир на бугарски начин, хит во регионот (Видео)

Gotvi.mk - пред: 3 часа

Направете совршено мек компир внатре, а крцкав од горе. Ова е видео рецепт за компир на бугарски начин. Состојки: 1 кг. компир 100 гр. маргарин 30 гр. брашно 3 јајца 100 гр. кашкавал бибер сол Подготовка: Се мие компирот, се вари во солена вода, ...

Пролетни еклери со јагоди – Десерт кој ги надминува сите други

Gotvi.mk - пред: 4 часа

Направете супер вкусни и брзи еклери со јагоди. Совршен пролетен рецепт: Состојки: 250 мл. млеко 100 гр. маргарин 150 гр. брашно 1 лажиче шеќер и сол 4 јајца 250 мл. павлака слатка 150 гр.

15 поврзани вести »

Стариот дрвен мебел ќе блесне – Со две состојки старото ќе биде како ново

Gotvi.mk - пред: 5 часа

Постои лесен и евтин начин да го обновите вашиот дрвен мебел дома. Сите знаеме дека дрвениот мебел со текот на времето избледува и има гребнатини или дамки, а овој трик кој ќе го направите ако влезете во кујна, многу помага.

2 поврзани вести »

За да не прска маслото и да не лепи месото – трикови за пржење без нервози

Gotvi.mk - пред: 7 часа

Постојат многу вкусни трикови за поховање и пржење месо, но најголемата мака тука се прскањето на маслото, горењето, како и меурчињата при поховање. Сепак постојат лесни и брзи кулинарски трикови кои се решение за сето ова.

Почнете го денот со вкусни домашни гевреци – Ова е најбрзиот рецепт

Gotvi.mk - пред: 8 часа

Направете вкусни гевреци во својот дом. Ова е рецептот: Состојки: 1 квасец ½ л. млака вода 1 кг. брашно 2 дл. масло 3 лажички сол 2 лажички шеќер сусам Начин на подготовка: Се замесува тесто од сите состојки и се остава да стои околу 15 минути.

Француска кујна: Супа од зеленчук

Gotvi.mk - пред: 18 часа

Подгответе вкусна супа од зеленчук на француски начин… Состојки: 150 гр грашок 20 гр стебло целер 150 гр карфиол 1 кесичка француска супа 1 лажица исечкан магдонос сок од лимон Начин на подготовка: Стеблото целер исечкајте го на ситни коцки, а ...

12 поврзани вести »

Тиквици полнети со сирење и препечен сусам

Gotvi.mk - пред: 19 часа

Во само неколку чекори подгответе совршен ручек… Состојки: 3 помали тиквици 200 гр фета сирење 2 лажички препечен сусам 2 чешниња мелен лук 1 рака сечкан магдонос сол зачин Начин на подготовка: Тиквиците измијте ги и исечете ги по должина.

12 поврзани вести »

Тесто за пица како од италијанските пицерии – еве како да го направите (Видео)

Gotvi.mk - пред: 20 часа

Наједноставното тесто за пица, речиси без месење и толку меко што се разлекува со раце. Ова тесто може да го направи секој почетинк и да го развлече без сукало како вистински мајстор! Состојки: 500 гр брашно 250 мл вода 70 мл масло 15 гр квасец (3-4 ...

2 поврзани вести »

Риба на поинаков начин: Ослич со зеленчук

Gotvi.mk - пред: 21 часа

Едноставен и брз начин за подготовка на вкусен ослич! Состојки: ослич без глава или 200 гр филети 2 стебла целер 1 морков 1 лажица оцет 200 мл вода 4 лажици соја сос 1 праз прстофат шеќер 1 лажица зачин 50 мл масло Начин на подготовка: Рибата ...

Пилешки бургери: После овој рецепт веќе нема да одите во фаст-фуд

Gotvi.mk - пред: 22 часа

После овој рецепт веќе нема да одите во рестораните за брза храна. Едноставен рецепт за вкусни пилешки бургери… Состојки: 500 гр пилешко филе 5 главици млад кромид 1 јајце 1-2 лажици презла 1 лажица зачин масло Начин на подготовка: Пилешкото месо ...

Три состојки ги „горат” масните наслаги – Ослабете на критичните зони

Gotvi.mk - пред: 23 часа

Направете си супер напиток од три состојки кој го топи салото и масните наслаги. Супер идеја да се стопите до летото. Ви треба целер, една краставица и три кришки ананас кои се ставаат во блендер. Не ставајте шеќер и друг засладувач.

Домашно средство за чистење: 500 милилитри од две состојки, се ќе блеска

Gotvi.mk - пред: 23 часа

Направете си домашно средство за чистење од само две состојки во домот. Потребни ви се лимон и оцет. Исцедете еден лимон, ставете го во стаклена тегла со капак, потоа ставете внатре и алкохолен или јаболков оцет по избор, па оставете вака да стои ...

10 поврзани вести »

Совршени за со тартар сос: Крокети со печурки и месо

Gotvi.mk - 18.04.2018

Направете вкусни крокети од месо и печурки. Ова е рецептот: Состојки: 2 компири 1 шолја печено пилешко месо ½ шолји сечени шампињони ½ главици кромид 2 чешни лук ½ шолји млеко 1 лажица путер 2 јајца сол бибер 1 ½ шолји лебни трошки масло за пржење ...

Прва помош за гребнатини, рани, исеченици – зеленчук кој делува како фластер на телото

Gotvi.mk - 18.04.2018

Сите знаеме дека морковот е здрав, но малкумина знаат за што точно помага и зошто треба да биде составен дел од храната. Морковот е намирница најбогата со бета каротен антиоксиданс кој помага така што се претвора во витамин А и помага за добар вид и ...

2 поврзани вести »

Витаминска салата со спанаќ – Оброк за „јака” крвна слика

Gotvi.mk - 18.04.2018

Вкусна, лесна, без многу напор и труд. Направете витаминска салата по најдобар рецепт. Состојки: 200 гр. спанаќ 2 моркови 1 лажиче сусам сол соја сос Начин на подготовка: Се обарува спанаќот во солена вода, се цеди.

12 поврзани вести »

Лазања ролнички со тиквички и сирење – Деликатес на денот

Gotvi.mk - 18.04.2018

Направете вкусно и лесно јадење со лазањи, сирење и тиквички. Ова е рецептот: Состојки: 8 парчиња лазањи 1 лажица маслиново масло 3 чешни лук 2 изрендани тиквички ½ шолји изрендан пармезан 1 шолја сирење изронето 1 јајце сол бибер 1 1/3 доматно пире ...

12 поврзани вести »

Кокос чоколадни колачиња – Без печење, ќе се изедат за миг

Gotvi.mk - 18.04.2018

Направете вкусни чоколади со кокос кои веднаш ќе се изедат. Состојки: 1 дл. слатка павлака 250 гр. маргарин 300 гр. шеќер 250 гр. кокос Прелив: 150 гр. чоколадо 80 гр. маргарин Подготовка: Во шерпа на умерена температура се топи шеќерот со маргарин ...

15 поврзани вести »