TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Градина

Чудо: Рибарот спасил бела ајкула долга 6 метри : Погледнете како таа му се заблагодарува секој ден (Видео)

Градина - пред: 10 часа

Арнолд Поинтер редовно лови покрај брегот на Јужна Австралија. Пред неколку години, тој забележал огромна бела ајкула зафатена во мрежа. Мажот го зел ножот и го ослободил предаторот. Но, ајкулата не брзала да исплови, туку таа решила да му се ...

17 поврзани вести »

Колку лубеници гледате на фотографијата?

Градина - пред: 10 часа

Колку лубеници гледате на оваа фотографија? Кој е точниот одговор според ...

27 поврзани вести »

Јабучар – македонскиот автохтон домат со тежина поголема од 1 килограм

Градина - пред: 10 часа

Македонска автохтона сорта на домат, кој се карактеризира со уникатен вкус и арома, кои се типични само за ова поднебје. Плодовите достигнуваат тежина и до 1,3 кг, што претставува своевиден рекорд за оваа сорта.

Идеи со мали куќарки погодни за вашите деца

Градина - пред: 10 часа

И децата како и возрасните сакаат да го поминуваат своето време надвор, особено ако им направите и куќичка во дворот. Тешко дека потоа ќе можете да ги соберете внатре во домот. Погледнете неколку идеи со куќички погодни за вашите ...

2 поврзани вести »

Ова е најотровната змија во светот

Градина - пред: 10 часа

(Oxyuranus scutellatus) е змија од семејството Аспидови. Постојат два подвидови: новогвинејски Тајпан (Ox. S. Canni) и северозападен Тајпан (Ox. S. Barringeri). Средбата со овие суштества е смртоносна, бидејќи тие се прикриени, а отровот нивен може ...

Идеи со аквариумски маси што ќе ви го одземат здивот

Градина - пред: 10 часа

Идеи со аквариумски маси кои ќе ви го одземат ...

Како изгледа првиот кровен парк на јавна површина во Скопје навечер?!

Градина - 02.07.2020

Хорти Експерт МК успешно го реализираа првиот кровен парк на јавна површина во нашата држава над ГТЦ. На покривот зазеленети се 1.800 квадратни метри односно просторот што гледа кон Плоштадот Македонија.

ОСИ и СТРШЛЕНИ – Како против нив?!

Градина - 02.07.2020

Проблемот со осите и стршлените длабоко го чувствуваат оние кои имаат овоштарници. Всушност, ова се инсекти алчни за зрело овошје.Тие исто така се жестоки ловци на пчели, кои буквално ги убиваат.

2 поврзани вести »

И прстите ќе ги излижете: Прилепско макало од компири со суви пиперки и лук

Градина - 02.07.2020

Прилепско макало од компири со суви пиперки и лук 1. Се мијат компирите и пиперките и заедно се варат во тенџере. 2. Откако убаво ќе се сварат се оставаат малце да се изладат. 3. Во лучница се толчи лукот со малце сол. 4.

Го викаат змиско млеко, но кога ќе прочитате за што се користи …

Градина - 02.07.2020

Змиското млеко или познато уште како брадавично млеко, жолтениче, жолта млечка може да го сретнете речиси низ целата земја. Расте во шуми, суви и влажни места, грмушките и запустени земјишта.

Боровинките се вкусни, и многу корисни плодови: Еве со што се богати

Градина - 02.07.2020

Високата боровинка е интересно растение со многу големи и вкусни плодови, а исто така има висока и редовна продуктивност. Просечниот принос од една грмушка е 3-5 кг, а максималниот 7-10 кг.

2 поврзани вести »