TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Градина

Народни обичаи: Како да ја излечите забоболката

Градина - пред: 4 часа

З`б булејне (забоболка). – Кога боли заб се вари бел леб во вино и се обложува страната од каде што е забот. Некои варат борина, оцет и стипса и со таа вода се жабурка, се плакне устата. Некои толчат сол и кромид и од тој кромид ја цедат водата и ја ...

5. причини зошто треба да јадеме млад крoмид, особено зелениот дел: Еве што му прави на нашиот организам!

Градина - пред: 4 часа

Започна сезоната на производство и продажба на млад кромид, а ова е одлична можност за сите што го консумираат да го зајакнат својот имунитет и здравје со консумирање на овој зеленчук. И додека многумина главно го јадат долниот дел од младиот ...

Како да препознаете вистинско ладно цедено маслиново масло

Градина - пред: 4 часа

Иако ладно цеденото маслиново масло знаеме да го платиме и неколку пати поскапо, сепак не сме сигурни дека не сме добиле мешавина од соино или друго поевтино масло. Еве како да го препознаете оригиналното. Тешко е да се утврди само по вкусот.

5 поврзани вести »

„За едно лето ги потхранувам вака 3 пати: Доматите се „прелеваат“ од плодови дури до Октомври“

Градина - пред: 4 часа

Овој дамнешно заборавен рецепт за потхранување на доматите е многу повеќе од ефикасен. Како резултат на неговата употреба, градинарските култури се развиваат многу побрзо од вообичаеното, а плодовите се кралски- полни кофи дури до есен, пишува ...