TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иновативност

Во Сараево се гради највисоката кула на Балканот

Иновативност - пред: 7 часа

Групацијата Avaz го претстави својот нареден проект Avaz Ski Tower, која со своите 250 метри ќе биде повисока од Авалската кула во Белград, која е висока 204 метри. Кулата на Avaz во Сараево со своите 176 метри е втората највисока на Балканот, ...

Европската унија целосно ќе ја забрани пластиката за еднократна употреба од 2021 година

Иновативност - пред: 8 часа

Европскиот совет ја одобри забраната за употреба на пластика за еднократна употреба од 2021 година. Советот се согласи да се забрани употребата на пластични чинии, сламки, пластични стапчиња за мешање кафе, пластичен прибор за јадење, пластични ...

7 поврзани вести »

Надминати се законските дилемите за оданочување на ИКТ фирмите кои работат за странство

Иновативност - пред: 15 часа

Автентичното толкување на член 14 од Законот за данок на додадена вредност од страна на Собранието на Република Северна Македонија ќе даде силен поттик за домашните и странски компании од информатичко-комуникациската индустрија и понатаму да ...

13 поврзани вести »

Avon го лансира Attraction Sensation, првиот мирис кој ги буди 5-те сетила

Иновативност - пред: 16 часа

Неодоливиот акорд на кожа е во срцето на Attraction Sensation за НЕА и НЕГО, поврзувајќи ги партнерите со интензивна и стимулирачка моќ која е едноставно неодоливa Во играта на привлечност, ниту едно од нашите сетила не треба да биде запоставено.

14 поврзани вести »

ССК побара 78 економски мерки, Владата вети рокови за реализација

Иновативност - пред: 16 часа

Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) на традиционалниот „Деловен појадок со претседателот на Владата“ достави пакет од 78 мерки во функција на подобрување на секојдневното работење на компаниите и деловната клима во земјата.

40 поврзани вести »

Наскоро во Швајцарија ќе можат да влезат, да работат и да отворат бизниси сите жители на ЕУ освен Хрватите

Иновативност - пред: 17 часа

Жителите на Романија и на Бугарија од 1 јуни годинава ќе имаат целосна слобода за влез, вработување и отворање бизнис во Швајцарија. Со други зборови, како што објави бугарското Министерство за надворешни работи, Бугарите и Романците во иднина ќе ...

6 поврзани вести »

Уште повеќе се влоши ситуацијата за Huawei поради американската забрана

Иновативност - пред: 17 часа

Ситуацијата за Huawei станува се полоша секој ден, а откако Google одлучи да ја прекине соработката со нив, примија нов голем удар од компанијата ARM Holdings, која исто така ќе ја прекине соработата со нив.

22 поврзани вести »

Како тимот кој работеше на дизајнот на Галакси С10 креираше Галаксија за Сите

Иновативност - пред: 20 часа

Галакси С10 серијата е симбол на деценија Галакси иновации со неверојатни нови карактеристики и наградувана технологија. Но, првата работа која потрошувачите ја забележуваат кога го гледаат новиот Галакси С10 не е динамичниот АМОЛЕД екран, или пак ...

Телеком ја претстави Price Hero, првата апликација со проширена реалност во Македонија

Иновативност - пред: 21 часа

Price Hero е новата апликација на Македонски Телеком која преку виртуелни и интерактивни информации ќе им помага на корисниците да го изберат својот нов смартфон и најдобрата понуда за него.

9 поврзани вести »

Жените претприемачи од рурални средини ќе добиваат до 180 илјади денари поддршка

Иновативност - пред: 1 ден

Владата беше усвоена измената на начинот за остварување на правото за користење на мерката 115 „Поддршка за активен женски член во земјоделското домаќинство“, што е дел од Националната програма за развој на земјоделството и рурален развој за период ...

23 поврзани вести »

Како најголемата нафтена компанија во Хрватска воведе роботи во својата работа?

Иновативност - 22.05.2019

Дигитализацијата повеќе не е нешто за што мора да се подготват организациите и компаниите, туку мора активно да ја прифатат и да ја имплементираат. Иако за дигитализацијата на работата се зборува со години, степенот на дигитализација во компаниите ...

2 поврзани вести »

До 70% поевтин роаминг со земјите од Западен Балкан од 1 јули

Иновативност - 22.05.2019

Од Агенцијата за електронски комуникации денес соопштија дека намалувањето на цените на роамингот ќе се движи од 50 до 70 отство во однос на сегашните цени. Ова ќе важи за граѓаните од Македонија, Албанија, Србија, Косово, Црна Гора и Босна и ...

15 поврзани вести »

Македонија 2025 со нова поддршка за младите таленти во државата

Иновативност - 22.05.2019

Фондот за поддршка на талентирани средношколци и студенти „Таленти денес – лидери утре“ овозможува развој на младите преку менторство, обуки, пракса и учество на меѓународни натпревари Фондот за поддршка на талентирани средношколци и студенти ...

16 поврзани вести »

Сан Франциско е првиот американски град кој ја забрани технологијата за препознавање лице

Иновативност - 22.05.2019

Сан Франциско е првиот американски град кој ја забрани технологијата за препознавање лице. Законодавците во Сан Франциско ја изгласаа забраната и овој град стана првиот во САД кој воведе таква забрана.

Во конкуренција од над 16.500 вина од целиот свет, Тиквеш освои 15 награди

Иновативност - 22.05.2019

златен медал за врвното црвено вино „Барово“ на најголемиот светски вински натпревар „Decanter“ Скопје, 22.05.2019 – Вината на „Тиквеш“ и ‘тероар’ вината од новата бренд-платформа „Tikves Chateaux & Domaines“ забележаа одличен успех на еден од ...

7 поврзани вести »

ЦГК го објави извештајот за јавните набавки: Зголемена е примената на нетранспарентна постапка без објавување оглас

Иновативност - 22.05.2019

Центарот за граѓански комуникации(ЦГК) го објави извештајот од мониторингот на јавните набавки во земјата за периодот јули-декември 2018 година, како и резултатите од анкетата на фирмите за нивното искуство при учеството на тендерите Клучните наоди ...

29 поврзани вести »

Франција е првата земја во светот која ќе ги забрани сите пет пестициди кои ги убиваат пчелите

Иновативност - 22.05.2019

Франција стана првата земја во светот која ќе ги забрани сите пет пестициди кои се смета дека ги убиваат пчелите на Земјата. Феноменот наречен колапс на колониите резултира со рекордни бројки мртви пчели во светот, а научниците како виновници за тоа ...

9 поврзани вести »

Huawei доби привремена лиценца за одржување на опремата и надградба на Android

Иновативност - 22.05.2019

Еден ден после одлуката на Google да ја прекине соработката со Huawei, чии последици ќе бидат големи и далекусежни и веројатно ќе резултираат со радикална промена на ситуацијата на глобалниот пазар на мобилни уреди, американското Министерство за ...

22 поврзани вести »

Консалтинг Интер Груп: Преработувачката и ИТ индустријата се најзаинтересирани за грантовите за комерцијализација на ...

Иновативност - 22.05.2019

Консултанската компанија КОНСАЛТИНГ ИНТЕР ГРУП специјализирана за деловно и корпоративно право со докажана ескпертиза од областа на правен и економски консалтинг, како акредитиран финансиски фасилитатор кој е дел од проектот на УСАИД за развој и ...

Хелсинки е првиот град во светот каде што дронови ќе доставуваат храна и лекови

Иновативност - 22.05.2019

Финскиот град Хелсинки е првиот град во светот каде што дронови ќе доставуваат храна и други продукти. Компанијата Wing соопшти дека програмата за достава со дронови почнува наскоро во Хлесинки и дека ќе биде базирана на достава на храна вклучувајќи ...

2 поврзани вести »