TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иновативност

Потребна е едукација на жените од руралните средини за нивен економски и социјален развој

Иновативност - пред: 7 часа

Потребно е зголемување на соработката за активно промовирање на позитивни примери на родова рамноправност, посебно во делот на рушење на традиционалните норми и еднаков пристап на мажите и жените за сопственост на земјоделско земјиште и имот, ...

6 поврзани вести »

Поставен камен темелник на градот во кој ќе се тестираат нови технологии

Иновативност - пред: 7 часа

Неодамна пишувавме за неуспехот на Google во развојот на паметни градови. Проектот за паметниот град во близина на Торонто и проектот благодарение на кој Портланд требаше да стане паметен пропаднаа поради несогласувања околу споделувањето податоци, ...

2 поврзани вести »

Наслов: СТОП НА СТАРЕЕЊЕТО СО REGENECOLL+ – британскиот премиум бренд отсега и во Македонија!

Иновативност - пред: 7 часа

Сакате на природен начин да изгледате свежо и негувано после 35 година? Барате решение за болките во мускулите и зглобовите? Одговорот е КОЛАГЕН, со кој ќе ги избегнете козметичките третмани и хируршки интервенции.

4 поврзани вести »

Земјите-членки на ЕУ начелно се договорија да воведат КОВИД-пасоши

Иновативност - пред: 8 часа

Шефовите на државите и владите на земјите-членки на ЕУ принципиелно се согласија да се воведе единствен пасош со потврда за вкацинација кој на луѓето кои го поседуваат ќе им овозможи да посетуваат некои културни или спортски настани, како и да ...

631 поврзани вести »

Македонски Телеком со зголемена добивка и раст во интернет, ТВ и ИКТ сегментот во 2020 година

Иновативност - пред: 9 часа

Македонски Телеком оствари позитивни резултати во 2020 година и покрај предизвиците на работењето што ги наметна ковид-19 пандемијата. Продолжува растот на бројот на корисниците на интернет и телевизија, а се забележува и нов позитивен тренд во ИКТ ...

14 поврзани вести »

Инфинити Енерџи ИТСС – дел од групација која ја создава дигиталната иднина

Иновативност - пред: 10 часа

Дигиталната иднина мора да биде достапна за сите – ова е клучната идеја која ја води компанијата Инфинити Енерџи ИТСС од Скопје, како дел од групацијата Infinity International Group. Желбата и намерата да се биде подобар, поквалитетен, поинаков и ...

А1 со нова атрактивна понуда – со А1 Combo попуст од 20.000 денари за смартфон или смарт телевизор

Иновативност - пред: 10 часа

А1 Македонија со големо задоволство ја најавува најновата промоција креирана да одговори на корисничките потреби на целото семејство, деловните субјекти и физички лица и воведува можност за зголемено количество мобилен интернет и зголемен попуст за ...

12 поврзани вести »

Потпишан меморандум за соработка меѓу M6 Едукативниот центар и СОС Детското село

Иновативност - пред: 12 часа

Националниот директор на Здружението на граѓани СОС Детско село, г-а Јулијана Накова-Гапо и Извршниот директор на М6 Едукативниот Центар, г-а Елена Младеновска – Јеленковиќ потпишаа меморандум за заедничка соработка за реализирање на заеднички ...

Кина објави дека ставила крај на екстремната сиромаштија

Иновативност - пред: 15 часа

Кинескиот претседател Си Џинпинг изјави дека нековата земја постигнала чудо и ја искоренила екстремната сиромаштија. Неговата влада вели дека во период од осум години речиси 100 милиони луѓе биле извлечени од сиромаштија.

10 поврзани вести »

Погледнете фотографии кои ги направи Роверот Perseverance на НАСА на Марс

Иновативност - пред: 15 часа

НАСА во средата објави спректакуларна панорамска фотографија од Марс која ја направи роверот Perseverance на подрачјето каде што роботското возило слета минатата недела. Фотoграфијата која е составена од неколку снимки кои ги направи возилото го ...

14 поврзани вести »

Вакцината против јужноафриканската варијанта на корона вирусот е спремна за тестирање

Иновативност - пред: 15 часа

Американската ботехнолошка компанија Moderna во средата соопшти дека ги изменила можностите на нејзината вакцина против корона вирусот со цел да ја прилагоди за јужноафрикансјата варијанта на вирусот и сега таа вакцина е спремна за тестирање на луѓе ...

631 поврзани вести »

Бесими за МИА: Во наредните недели ќе се отвори дебата за прогресивен данок

Иновативност - 25.02.2021

Фатмир Бесими, министерот за финансии, вчера и денеска во Брисел се сретна со еврокомесарот за проширување на ЕУ, Оливер Вархеји, еврокомесарот за буџет, Јоханес Хан и еврокомесарот за економија, Паоло Џентилони.

61 поврзани вести »

Ќе стигне втората транша од 80 милиони евра помош од ЕУ за надминување на кризата

Иновативност - 25.02.2021

Исполнети се условите за добивање на втората транша од 80 милиони евра од макрофинансиската помош од Европската Унија во вкупен износ од 160 милиони евра, а кои се наменети за надминување на кризата предизвикана од корона вирусот, информира ...

61 поврзани вести »

„Фајзер“ ја тестира третата вакцина против ковид-19 поради појавата на мутираните видови

Иновативност - 25.02.2021

Фармацевтската компанија „Фајзер“ денес објави дека започнала со тестирање на третата вакцина како дел од стратегијата за заштита од мутирани видови на коронавирус. Здравствените власти велат дека првата генерација вакцини против ковид-19 сè уште ...

631 поврзани вести »

Во декември 58 отсто од потрошената струја од домашно производство

Иновативност - 25.02.2021

Земјава лани во декември вкупно потрошила 859.827 мегават часови електрична енергија, 46,263 милиони нормални кубни метри природен гас, 468.414 тони јаглен и 92.211 тони нафтени продукти. Според податоците на Државниот завод за статистика, во ...

7 поврзани вести »

А1 Македонија продолжува со едукативната програма за деца „Интернетот не е само игра… Кликај безбедно“

Иновативност - 25.02.2021

Од денес А1 Македонија продолжува со едукативни предавања за четвртоодделенците низ земјата, за безбедно користење на интернет, кои се во склоп на проектот „Интернетот не е само игра… Кликај безбедно!“.

12 поврзани вести »

Пентагон успешно тестираше соларен панел во орбитата кој може да испраќа енергија каде било на Земјата

Иновативност - 25.02.2021

Научници кои работат во Пентагон успешно тестираа соларен панел со големина на кутија за пица во вселената, а станува збор за прототип на иден систем кој ќе може да испраќа електрична енергија каде било на Земјата.

3 поврзани вести »

НАИТМ: Ако сакаме успешна туристичка сезона, да се вакцинираме и да се промовираме како сигурна дестинација

Иновативност - 25.02.2021

Ако сакаме да имаме успешна сезона, мора да работиме уште од сега, да ја промовираме земјава и да се позиционираме. Доколку не стигнеме во каталозите на странските туроператори, многу тешко ќе ја продадеме дестинацијата.

35 поврзани вести »

Плаќајте брзо и безбедно со ProPay мобилниот паричник на ПроКредит Банка

Иновативност - 25.02.2021

ПроКредит Банка е повторно чекор пред другите, кога станува збор за континуирано следење на светските трендови и воведување на нови функционалности во нашата дигитална банкарска платформа, се со цел олеснување на користењето на банкарските услуги на ...

2 поврзани вести »

Биди во тек, менаџирај успешно

Иновативност - 25.02.2021

Навремената и точна информација е предуслов за носење сигурни одлуки и успешно менаџирање, затоа имајте доверба во тимот на Македонско кредитно биро! Под слоганот „Вистински информации-сигурни планови“, МКБ 13 години е деловен партнер на сите ...

10 поврзани вести »