TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Иновативност

Европа „заработи“ 1,2 тpилиoни евра поради Брегзит

Иновативност - пред: 8 часа

Британските банки и осигурителни компании преместиле активи во износ од над трилион фунти од Британија во Европската унија поради Брегзит. Тоа се нагласува во анализа на консултантската фирма Њу Фајненшл.

14 поврзани вести »

Јахтата Manta ќе ги чисти океаните и ќе ја претвора пластиката во гориво

Иновативност - пред: 9 часа

Францускиот авантурист Иван Бурњон и неговиот тим од инженери дизајнираа јахта која ќе ја користи пластиката како гориво, а покрај тоа ќе го собира и пластичниот отпад од океаните. Бурњон има богато искуство со пловење по оекани, а низ годините ...

Халкбанк АД Скопје дел од поддржувачите на коалицијата “Priceless Planet” – платфoрма на Mastercard насочена кон ...

Иновативност - пред: 10 часа

Mastercard и Халкбанк АД Скопје ја објавуваат новата акција на Priceless Planet, платформата која ги обединува корпоративните заложби за поздрава планета и овозможува значајни инвестиции за заштита и подобрување на животната средина.

9 поврзани вести »

Град Скопје го oбјави повикот за субвенции за велосипеди и електрични тротинети

Иновативност - пред: 13 часа

Градот Скопје ги објави повиците за доделување субвенции за купување велосипеди и електрични тротинети во 2021 година. Аплицирањето на овие повици ќе биде онлајн. Граѓаните ќе можат да доставуваат фискални сметки за купен велосипед или електричен ...

30 поврзани вести »

Во 2020 година зголемена продажбата на германско пиво во Британија

Иновативност - пред: 14 часа

Продажбата на германско пиво во Велика Британија значително се зголеми минатата година, делумно поради кризата со коронавирусот и затворените пабови, што ги натера потрошувачите да купуваат пиво во супермаркетите, пренесува германската агенција ДПА.

8 поврзани вести »

Видео: „Google Earth“ со нова опција покажува колку е уништена планетата последниве 40 години

Иновативност - пред: 15 часа

Од 80-тите години на минатиот век Планетата Земја е побогата за нови три милијарди луѓе. Доколку ве интересира колку животната средина се променила од тогаш, тоа сега може лесно да се провери преку опцијата „Времеплов“ (Timelapse) на платформата ...

4 поврзани вести »

Во ТИРЗ регистрирана највисока економска активност во последните четири години во однос на извозот и увозот

Иновативност - пред: 17 часа

Во првиот квартал од 2021 година, според анализите на ТИРЗ, извозната активност во индустриските зони под надлежност на Владата достигна износ од 776 милиони евра што е за 30 проценти повеќе од истиот период во 2020 година.

2 поврзани вести »

Кој го има највредниот пасош во светот?

Иновативност - пред: 17 часа

Јапонците го имаат највредниот пасош на светот, со кој можат да влезат во 193 земји без виза, додека македонскиот пасош е на 43-та позиција од највредните пасоши во светот, според агенцијата „ Henley and partners “ во неговиот годишен индекс.

13 поврзани вести »