TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

iPortal

Поранешни високи функционери од свој џеб ќе враќаат пари во буџетот

iPortal - тукушто објавено

Неколку поранешни високи функционери се под лупа за злоупотреби при изградбата на Скопје 2014. Според извори од истрагата, посебни предмети за овој мега проект водат во други истражни органи, не само СЈО.

2 поврзани вести »

Јункер: Прашањето за името мора итно да се реши, препораката не значи датум за преговори

iPortal - тукушто објавено

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, денеска во своето обраќање во грчкиот Парламент ја нагласи итноста од решавањето на прашањето за името меѓу Македонија и Грција. – Господине претседателе, пред вашиот Парламент ќе кажам нешто ...

21 поврзани вести »

27 април – ден на срам, крв и неподелени сендвичи

iPortal - тукушто објавено

Мала група луѓе кои го знаеле мастер-планот за 27 април, поголема група која била координирана за нивни поединечни улоги по насилното влегување во парламентот и „останати учесници“ кои не знаеле дека нешто се подготвува ниту учествувале во ...

3 поврзани вести »

Шокантен статус на српска пејачка за Наташа Беквалац!

iPortal - пред: 4 часа

Српската пејачка Индира Арадиновиќ, попозната како Инди, на својот Инстаграм профил објави порака која се однесува на Наташа Беквалац и нејзиниот случај со сопругот Лука Лазукиќ кој изминатиот период ја потресува балканската јавност.

15 поврзани вести »

Столтенберг: Русија не одлучува за членството на Македонија во НАТО

iPortal - пред: 4 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, денеска порача дека само Македонија и 29-те земји членки на Алијансата можат да одлучуваат за членството на земјата во Алијансата, пренесува МИА.

64 поврзани вести »

Џафери до Димовски: Јас не познавам поим страв, вие од ВМРО-ДПМНЕ тоа добро го знаете

iPortal - пред: 4 часа

Јас не познавам поим страв. Тоа вие од ВМРО-ДПМНЕ многу добро го знаете. Јас немам од што да се плашам , му рече претседателот на Собранието, Талат Џафери на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски на почетокот на седницата за пратенички прашања.

40 поврзани вести »

Започна исплатата за штетите во земјоделието од 2017, денеска исплатени 85 милиони денари за Ресен

iPortal - пред: 4 часа

Од денеска започна исплатата на обештетувањата од временските непогоди што се случија во 2017 година. Денеска, Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, исплати близу 85 милиони денари по основ на обештетувања за 2.355 ...

16 поврзани вести »

Заев: Немам конкретни докази, туку индиции за „Монструм“

iPortal - пред: 4 часа

Премиерот Зоран Заев одговарајќи на пратеничко прашање за случајот „Монструм“ за петкратното убиство кај Смилковското езеро порача дека во таканаречените бомби немало конкретни докази, туку сериозни индиции за случајот.

47 поврзани вести »

(ФОТО) „Царот“ Владо Дојчиновски стана татко

iPortal - пред: 4 часа

Актерот Владо Дојчиноски стана татко. Тој на социјалните мрежи се пофали дека добил син, а покрај веста за раѓањето на бебето ја сподели и познатата народна песна од Васка Илиева „Син ми се родил“. Викендов имало и голем прослава по тој повод.

2 поврзани вести »

Ципрас: Грција прв пат решително бара решение за името

iPortal - пред: 4 часа

Грчкиот премиер Алексис Ципрас по средбата со претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер порача дека неговата земја по прв пат на толку решителен начин се обидува да најде заемно прифатливо решение за името.

51 поврзани вести »

Пендаровски: Се гледа светлото на крајот на тунелот

iPortal - пред: 4 часа

Влегувањето на Македонија во евроатланските организации ќе биде исклучово по заслуга на политичари кои презеле чекори мислејќи на иднината на Македонија, а не на следните избори и на својот политички рејтинг, изјави амбасадорот на Македонија во ...

20 поврзани вести »

Традиционално „Треш фешн 2018“ во Крива Паланка

iPortal - пред: 5 часа

Училишниот хол во кривопаланечката гимназија „Ѓорче Петров“, и годинава традиционално, беше локација на едно навистина интересно модно случување. Несекојдневниот перформанс „Треш фешн“ се одржа на импровизирана модна писта каде продефилираа вкупно ...

4 поврзани вести »

Крива Паланка: Елизабета Стефановска интерпретираше драмски текстови

iPortal - пред: 5 часа

Во фоајето на Националана установа Центар за култура, Крива Паланка синоќа актерката Елизабета Стефановска интерпретираше драмски текстови во монолошка форма, по повод месецот на книгата. Текстовите од Петре М.

2 поврзани вести »

Кривопаланчани се должни да ги уредуваат дворовите

iPortal - пред: 5 часа

Одделението за инспекциски надзор и контрола ги известува сопствениците на парцели дека согласно член 14 од Законот за зеленило, секој сопственик на парцела е должен да го одржува зеленилото и редовно да ги кастри дрвјата, грмушките и живата ограда ...

Заев: 27 април беше срам за државата

iPortal - пред: 6 часа

По повод годишнината од инцидентите во Собранието на 27 април, премиерот Зоран Заев вели дека од тој настан, кој бил срамен за граѓаните и државата, треба да извлечеме поука за никогаш да не се повтори.

„Ни љ од љубовта“ – најновиот албум на Јоце Панов ќе биде промовиран вечерва во Дион

iPortal - пред: 8 часа

Поп пејачот Јоце Панов во четврток во 20 часот во Дион на кеј со свирка во живо ќе го промовира новиот албум „Ни љ од љубовта“. Jоце неодамна го промовираше албумот во Белград , оваа промоција тој ја посветува на фановите од Македонија -Поканети сте ...

2 поврзани вести »

Во сообраќајна несреќа во Индија загинаа 13 деца

iPortal - пред: 8 часа

Најмалку 13 деца загинаа при судар на училишно комбе и воз во северната индиска држава Утар Прадеш. Во несреќата повредени се осум деца, кои се хоспитализирани. Инцидентот се случи утрово додека децата оделе на училиште.

13 поврзани вести »

Кривична пријава против екс директорот на ЈП „Комуналец“ Кавадарци

iPortal - пред: 8 часа

Секторот за внатрешни работи Велес, до Основното јавно обвинителство Велес, во два одвоени случаи поднесе кривични пријави против лицата: И.А. (45), М.П. (51), Д.Т. (66) сите од Кавадарци, Д.К. (49), Љ.Г. (62) и В.Т. (46) сите од Скопје, како и С.С.

24 поврзани вести »

Вајгл: Постои реална можност за датум за преговори со ЕУ на лето

iPortal - пред: 8 часа

Известувачот за Македонија во Европскиот Парламент, Иво Вајгл, во интервју за МИА оценува дека е реална можноста лидерите на ЕУ веќе на лето да дадат зелено светло и датум за преговори за Македонија, потсетувајќи дека ЕП одамна турка за преговорите ...

32 поврзани вести »

Хрватската претседателка Грабар-Китаровиќ во посета на Македонија

iPortal - пред: 8 часа

Претседателката на Република Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ, денеска ќе престојува во официјална посета на Република Македонија. Хрватската претседателка ќе биде пречекана со највисоки државни и воени почести од својот домаќин, македонскиот ...

50 поврзани вести »