TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

IT.mk

Apple со надградба на оперативниот систем ќе ги поправа телефоните

IT.mk - пред: 1 час

Apple сепак со надградба на оперативниот систем ќе ги поправа телефоните чиј екран престана да функционира по сервисирањето на неовластени сервисери. Компанијата реагираше набрзина по откривање на скандалот, оценува GSM Arena .

10 поврзани вести »

Електронските хотелски врати низ целиот свет се подложни на хакерски напади

IT.mk - пред: 3 часа

Безбедносни експерти открија дека милиони електронски брави, од хотели низ целиот свет, се подложни на хакирање. Безбедносен пропуст овозможува креирање на дигитален калауз што ќе може да се користи за отклучување на сите брави од производите.

2 поврзани вести »

Xiaomi вети дека профитот од хардвер никогаш нема да биде над 5%

IT.mk - пред: 5 часа

Еден од најголемите производители на хардвер од Кина, Xiaomi најави дека профитот од хардвер никогаш нема да надмине 5%. Ова не се однесува на лошата продажба, туку на цената на производите, така Xiaomi вели дека цената на телефоните, интернет на ...

11 поврзани вести »

Microsoft наскоро би можел да претстави „полесна“ верзија на Windows

IT.mk - пред: 7 часа

Нова верзија на оперативниот систем Windows наскоро би можела да биде претставена за корисниците. Новата верзија на оперативниот систем ќе биде помала и ќе биде наменета за уредите со помали дискови.

2 поврзани вести »

Суперкомпјутер од 15 Raspberry Pi микрокомпјутери

IT.mk - пред: 7 часа

Вообичаено кога некој зборува за суперкомпјутер замислуваме сала преполна со компјутери, рекови и диоди кои трепкаат. Сепак тоа нема да биде случај овде, наместо ова, во прозрачен куфер сместени се 15 микрокомпјутери или 60 ...

Pillars of Eternity 2 ќе има три експанзии

IT.mk - пред: 21 часа

Pillars of Eternity 2: Deadfire сеуште не е излезена, а веќе се зацртаа огромни планови за играта, простирајќи се низ три содржителни проширувања. Основната игра ќе излезе на 8.мај и ќе го прошири урнекот од првата игра со часови и часови богато RPG ...

Најдобрите Fortnite играчи добиваат стипендии на универзитет

IT.mk - пред: 23 часа

Нема никакво сомневање дека 2017 и 2018 година се години на Battle Royale игрите. PUBG и Fortnite пуштија длабоки корени во гејмерската индустрија, особено е-спортот, до таа мера да одредени универзитети почнаа да нудат стипендии за најдобрите ...

Прославете го светскиот ден на друштвени игри

IT.mk - пред: 23 часа

Оваа сабота е меѓународниот ден на друштвени игри. По овој повод Гоблин друштвени игри и Boardgames.mk организираат заедничко играње. Покрај игрите кои може да ги донесете, организаторите ги повикуваат сите кои имаат самите креирани игра да дојдат и ...

‘’INNO4EDU’’ – Образовен камп за поттикнување на креативноста во образованието

IT.mk - 25.04.2018

Лабораторија за социјални иновации во соработка со УНИЦЕФ организира 18 дневен образовен камп (#Inno4Edu) со цел да се поттикне и креира реална промена во образованието во Македонија, кој ќе се реализира преку работни средби во периодот од ...

3 поврзани вести »

Од мај Apple ќе започне да го враќа данокот во Ирска

IT.mk - 25.04.2018

Нешто помалку од две години откако Apple ја слушна пресудата на Евроспката Унија, компанијата ќе започне со враќање на данокот. Во 2016 година Европската комисија донесе одлука дека Apple има нефер договор со Ирска.

2 поврзани вести »

Amazon започнува со испораки до вашите возила

IT.mk - 25.04.2018

По сѐ изгледа Amazon нема да дозволи ниту една компанијата да ги предизвика ниту на едно поле. Компанијата започнува со испораки до багажникот на автомобилите. Доставувачите од Amazon, во соработка со General Motors и Volvo ќе имаат пристап до ...

ИТ Настан: На I/O Extended со WebFactory

IT.mk - 25.04.2018

Доаѓа периодот од годината во кој развивачите, пред сѐ на Android се подготвуваат за најголемите промени во годината. Секако зборувме за Google I/O, настан на кој Google ги покажува насоките во кој ќе се движи технологијата следните неколку години.

Роботот кој овозможува колаборација со луѓето е еден од финалистите на KUKA Innovation Award 2018

IT.mk - 25.04.2018

Team CoAware од Италија е еден од учесниците на KUKA натпреварот за иновации. Нивниот робот е еден од финалистите на овој натпревар, а најголема предност му е можноста за наизглед беспрекорната колаборација со луѓето.

Пет работи кои можеби не ги знаете за Steam

IT.mk - 24.04.2018

Кога Steam стана задолжителен за играњето на Half-Life 2, многу гејмери беа крајно незадоволни и гледаа на клиентот на Valve како само-наметнувачка непријатност и ништо повеќе од тоа. Со годините, меѓутоа, Steam претрпе монументални промени, како во ...