TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кафе пауза

Како да ја спречите навиката да го допирате лицето?

Кафе пауза - пред: 1 час

Покрај мерките преземени во многу земји, постојано слушаме за фактот дека мора да ги миеме рацете многу почесто, а специјалните предупредувања се поврзани и со допирањето на лицето. Експертите велат дека не треба да го правиме тоа за време на ...

Еве како ќе го промените светот, според вашиот хороскопски знак

Кафе пауза - пред: 2 часа

Секој човек поседува капацитет да го промени светот, но многу нешта зависат од неговата амбиција. Еве што велат астролозите за вашиот хороскопски знак и можноста да бидете придвижувачи на светот.

13 поврзани вести »

30 фотографии направени со дрон што ќе ви покажат како луѓето го поминуваат времето додека се во карантин

Кафе пауза - пред: 2 часа

Фотографот Адас Василијаускас од Литванија одлучил да ви покаже како изгледа социјалната дистанцираност и како се забавуваат луѓето додека се во карантин. Целта на неговиот проект и на овие смешни фотографии направени со дрон е да да ви го разубават ...

89 поврзани вести »

Вежба со 6 неверојатни ефекти: Забрзајте го метаболизмот и исфрлете ги тоскините

Кафе пауза - пред: 3 часа

Положбата „жаба“ е ориентална вежба која се практикува уште од античко време и се користи за многу физички и психо-емоционални проблеми. Оваа вежба особено се препорачува кај луѓе кои страдаат од дијабетес, проширени вени, заболувања на зглобовите и ...

8 летни трендови што веќе можете да ги видите на Инстаграм

Кафе пауза - пред: 3 часа

Ако досега го одложувавте средувањето на плакарот, сега е време да го направите тоа затоа што парчињата облека што ќе бидат во тренд можете да ги најдете на дното на плакарот или во некоја заборавена фиока.

Куоката се нарекува најсреќно животно во светот, а овие фотографии го докажуваат тоа

Кафе пауза - пред: 3 часа

Не мора повеќе да трагате по најсреќното животно на светот затоа што мислиме дека го пронајдовме! Ве запознаваме со куоката, животно кое е секогаш среќно како куче кога ќе ја добие својата омилена ужинка.

4 чекори како да бидете потрпеливи и да ги избегнете расправиите додека сте во изолација

Кафе пауза - пред: 4 часа

Во сите врски, без разлика дали се романтични, професионални, семејни или финансиски, може да чувствувате огорченост, иритација или нетолеранција кон некого. Ако поминете години бегајќи од тоа, ќе забележите дека вашата лутина влијае врз вашето ...

2 поврзани вести »

12 причини зошто како што стареете, сè повеќе почнуваат да ве нервираат сите

Кафе пауза - пред: 5 часа

Можеби порано бевте една од оние девојки кои беа очајни да бидат популарни, да имаат многу пријатели и да бидат опкружени со луѓе. Но, како што стареете, сфаќате дека се претворате во незгодна дама, која не сака да биде опкружена со многу луѓе.

2 поврзани вести »

Што навистина значат овие 8 невообичаени начини на однесување кај децата?

Кафе пауза - пред: 5 часа

Понекогаш изгледа дека децата се во искушение да ги јадат највалканите нешта, како кал од дворот или „рудата“ што успеале да го ископаат од носот. За возрасните, овие и многу други работи кои ги прават децата може да изгледаат чудно и необјасниво.

На оваа температура коронавирусот исчезнува за 5 минути: Докажано во ново истражување!

Кафе пауза - пред: 5 часа

Новиот коронавирус е најактивен на температури околу 4 ᵒС, а умира на околу 70 ᵒС за околу 5 минути, според студијата на научниците од Универзитетот во Хонг Конг, пренесува Итар тас. На 4 ᵒС, вирусот може да живее скоро 2 недели, додека на ...

1363 поврзани вести »

Овие 4 хороскопски знаци можат лесно да го издржат раздвојувањето и врската на далечина

Кафе пауза - 01.04.2020

Поради ситуацијата со коронавирусот, многу парови буквално се присилени на врскa на далечина. Се разбира, ова е голем предизвик за многумина. Сепак, некои немаат никаков проблем – особено оние родени во овие 4 хороскопски знаци.

3 поврзани вести »

30-те најдобри фотографии од натпреварот „Дивина 2020“ што ќе ви го разубават денот

Кафе пауза - 01.04.2020

Погледнете ги најдобрите фотографии од најновиот конкурс на „ Агора “, во кој се избираше најдобрата фотографија од природата, а беа доставени повеќе од 9200 фотографии. Натпреварот „Wild2020“ започна на 21 февруари на мобилната апликација „Агора“, ...

2 поврзани вести »

6 трендови од минатото на кои треба да им обрнете внимание

Кафе пауза - 01.04.2020

Само што помисливте дека некои парчиња облека никогаш веќе нема да се носат, новите трендови почнаа да го демантираат тоа. Ова се некои од водечките трендови за оваа сезона, а вие речиси ги заборавивте.

Орангутани изградиле посебна пријателска поврзаност со видри со кои заедно го поминуваат времето во зоолошка градина

Кафе пауза - 01.04.2020

Пријателството помеѓу различни животински видови е секогаш симпатично за набљудување. Овојпат, неверојатното пријателство помеѓу семејство орангутани со некои видри во белгиската зоолошка градина го привлече вниманието на Интернет и ги освои срцата ...

3 поврзани вести »

14 филмови со премиера во 2020 година кои треба да ги изгледаме

Кафе пауза - 01.04.2020

Повеќе од 10.000 филмови беа премиерно објавени во 2019 година, но 2020 година е исто толку плодна! За да не се изгубиме во целата оваа разновидност, треба да ги прочитаме коментарите на критичарите, написите и оценките на Интернет.

Пет работи што ги нервираат жените

Кафе пауза - 01.04.2020

Односите помеѓу мажите и жените се комплексни, а експертите секогаш советуваат да имате високо ниво на толеранција за врската да биде успешна. Покрај толеранцијата, неопходно е мажите да знаат како да се однесуваат во некои ситуации за нивната ...

Зошто се верува дека цинкот може да ја спречи заразата со коронавирусот и како да го користите?

Кафе пауза - 01.04.2020

Цинкот може да биде ефикасен кога станува збор за намалување на времетраењето на настинката, а сега се знае дека многу обични настинки се предизвикани од коронавируси. Па, многумина да се прашуваат дали цинкот може да помогне во ублажување на ...

24 поврзани вести »

Во овој случај, носењето маска e повеќе штетно отколку корисно!

Кафе пауза - 01.04.2020

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО) за итни случаи Мајкл Рајан изјави дека носењето маски за лице, доколку тие се користат неправилно, може да направи повеќе штета отколку корист во борбата против ширењето на новиот коронавирус.

111 поврзани вести »

Тиропита за појадок или вечера: Грчка пита со сирење

Кафе пауза - 01.04.2020

Ова е едноставен и вкусен рецепт со кој ќе ги воодушевите вашите најблиски. Ви предлагаме веднаш да го направите овој вкусен грчки специјалитет и тоа без готови кори за пита. Можеби сакате да го прочитате и овој ...

6 хороскопски знаци на кои не треба да им верувате премногу

Кафе пауза - 01.04.2020

Лесно е да се даде ветување, но многу е потешко да се исполни. Постојат хороскопски знаци кои и покрај желбата да го исполнат ветувањето, на крајот, никогаш не го завршуваат она што го започнале.

13 поврзани вести »