TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кајгана

За влез во Шенген од Балканот ќе биде потребна дозвола и такса од седум евра

Кајгана - тукушто објавено

Брисел, 26 април 2018 (МИА) - Дозвола за влез во Шенген зоната државјани од Западен Балкан ќе мора да побараат во иднина преку интернет без разлика што не им е потребна виза. Освен тоа, тие ќе треба да платат и такса од седум евра што е дел од мерки ...

7 поврзани вести »

Нова заедничка волонтерска еко–акција за чистење на кејот на Вардар

Кајгана - пред: 16 мин

Во организација на Пивара Скопје, Амбасадата на Кралството Холандија и компанијата Пакомак, годинава повторно се исчистени патеките и бреговите од двете страни на реката Вардар во централното градско подрачје на Скопје.

44 поврзани вести »

После смртта на најстарата личност на светот, Гркинка ја презема титулата

Кајгана - пред: 37 мин

Пред неколку дена почина најстарата личност на светот, 117 годишната Јапонка Наби Таџима, а сега е познато и кој ја презема нејзината титула. Титулата за најстара личност на светот сега ќе ја преземе Катерина Карнар, од Грција, која е стара 112 ...

5 поврзани вести »

И дефинитивно: Светското првенство без Златан Ибрахимовиќ

Кајгана - пред: 1 час

Иако рече дека „Светското првенство без мене не е вистинско Светско првенство“, сепак овој Мундијал ќе го гледаме без него. Златан Ибрахимовиќ нема да се врати од репрезентативната „пензија“ и нема да заигра на Светското првенство во Русија кое се ...

20 поврзани вести »

Србите имаат најподелено општество во Европа

Кајгана - пред: 1 час

Дури 93% од испитаниците во Србија рекле дека општеството е многу или прилично поделено, покажаа резултатите од истражувањето на BBC. Анкетата беше спроведена во 11 европски земји: Белгија, Франција, Германија, Унгарија, Италија, Полска, Шпанија, ...

Џон Траволта непрепознатлив во нова улога: Ова ми е најдобрата соработка

Кајгана - пред: 1 час

Актерот Џон Траволта моментално работи на снимањето на филмот „Moose“, а врз основа на фотографиите кои се појавија во јавноста тој изгледа сосема непрепознатливо. Траволта ја толкува улогата на опсесивен обожавател, кој станува психотичен ...

Постапка за разрешување на судиите од Врховен кои одлучуваа за Сеад Кочан

Кајгана - пред: 2 часа

Скопје, 26 април 2018 (МИА) - Судијата од Врховниот суд Џемали Саити добил известување од Судскиот совет во врска предлогот за разрешување на судиите кои одлучуваа за ослободувањето од притвор на бизнисменот Сеад Кочан, иако тој беше во бегство.

18 поврзани вести »

Како да се мотивирате за тренинг по работа?

Кајгана - пред: 2 часа

На повеќето луѓе не им паѓа на памет да вежбаат по осум часа поминати на работа и повеќе би сакале да завршиме во кревет или фотелја, отколку на справа за вежбање во теретана. Но, ако сте одлучни да ги исполните вашите фитнес цели и со тоа да си го ...

5 поврзани вести »

Милијардер сака да го купи Вембли за 800 милиони фунти

Кајгана - пред: 2 часа

Фудбалската асоцијација на Англија (ФА) објави дека размислува да ја прифати понудата од 800 милиони фунти за стадионот Вембли која денеска ја даде сопственикот на Фулам, Шахид Кан. Шахид Кан е сопственик на Фулам, но и на НФЛ тимот Џексонвил ...

17 поврзани вести »

Принцот Вилијам ќе им биде кум на принцот Хари и Меган Маркл

Кајгана - пред: 2 часа

Принцот Хари го прашал својот брат, принцот Вилијам, да биде негов кум на венчавката со Меган Маркл, соопштено е денеска. На овој начин, Вилијам ќе му ја „врати“ услугата на својот брат, кој му беше кум кога во 2011 година тој се венчаше со Кејт ...

44 поврзани вести »

Во Македонија има ниска медиумска и политичка култура на интернет

Кајгана - пред: 2 часа

Скопје, 26 април 2018 (МИА) - Во Македонија има ниска медиумска и политичка култура на социјалните медиуми. Најчести проблеми на социјалните мрежи се нетолеранцијата, говорот на омраза, дезинформирањето и лажните вести, а за да се спречи оваа појава ...

12 поврзани вести »

Најдобрите начини за спречување на срцев удар

Кајгана - пред: 2 часа

Ново истражување покажа што може да го намали ризикот од инфаркт кај луѓето, кои за тоа имаат генетска предиспозиција. И покрај тоа што многумина велат дека малку може да се направи кога е генетиката во прашање, докажано е дека од помош можат да ...

3 поврзани вести »

Еуфорија во Наполи: 10.000 навивачи ќе отпатуваат во Фиренца за да го бодрат тимот

Кајгана - пред: 3 часа

Пред само една недела Јувентус имаше 6 бодови повеќе од Наполи и личеше дека шампионската трка е завршена и клубот од Торино ќе ја освои седмата титула по ред. Но, Јувентус ремизираше против Кротоне и изгуби од Наполи, и трката за титулата повторно ...

29 поврзани вести »

Протест за „Монструм“ пред Кривичен суд

Кајгана - пред: 3 часа

Скопје, 26 април 2018 (МИА) - Откривање на вистината за петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година и казни за извршителите, побараа денеска учесниците на протетестот пред Кривичниот суд во Скопје.

52 поврзани вести »

„Тивок убиец“: Електричниот болид на Volkswagen излезе на писта

Кајгана - пред: 3 часа

Volkswagen на големо се приклучува кон иднината на звтомобилската индустрија и ги прифаќа предизвиците на електричните возила, а сега има и свој кандидат за најбрз болид на светот. I.D.R е кандидатот на Volkswagenov за легендарната трка Pikes Peak ...

3 поврзани вести »

Мохамед Салах - Фараонот кој го воодушеви светот

Кајгана - пред: 3 часа

Мохамед Салах е роден на 15 јуни 1992 година во Египет. Салах никогаш не бил добар ученик, поради тоа неговите родители пројавувале сериозна загриженост. Салах се обидувал да пронајде баланс меѓу учењето и фудбалот, но и покрај тоа тој сепак повеќе ...

57 поврзани вести »

„The Incredible Hulk“ доби искрен трејлер

Кајгана - пред: 3 часа

Во знак на заокружувањето на десетгодишната успешна филмска приказна на универзумот на Marvel, екипата на Screen Junkies реши да се врати онаму каде што започна сето тоа – 2008 година и филмот „The Incredible Hulk“.

Само МЗТ Скопје и Шкупи присутни на состанокот за намалување странски кошаркари

Кајгана - пред: 3 часа

Скопје, 26 април 2018 (МИА) – На состанокот во Македонската кошаркарска федерација свикан по иницијативата на МЗТ Скопје Аеродром за намалување на бројот на странци во клубовите се појавија само претставници на иницијаторот (МЗТ Скопје Аеродорм) и ...

14 поврзани вести »

Нема да се гради карго аеродромот кај Штип, парите ќе се искористат за инфраструктурни објекти

Кајгана - пред: 3 часа

Скопје, 26 април 2018 (МИА) - Владата нема да го гради карго аеродромот во Штип, а средствата што би се потрошиле за оваа намена ќе се потрошат за инфраструктурни објекти. Ова го најави премиерот Зоран Заев денеска на собраниската седница посветена ...

11 поврзани вести »

Lexus ES за 2019 година

Кајгана - пред: 4 часа

Lexus на саемот на автомобили во Пекинг и официјално ја претстави седмата генерација на лимузината ES. Овој автомобил е подолг за 65 mm од својот претходник. Во кабината доминира голем 12,3 инчен дисплеј на мултимедијалниот систем.

3 поврзани вести »