TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кајгана

Лејди Гага како Харли Квин на сетот на Joker: Folie à Deux

Кајгана - пред: 12 часа

Лејди Гага беше фотографирана на снимањето на филмот „Joker: Folie à Deux“ во саботата во Њујорк. Наградуваната актерка и пејачка, чие вистинско име Стефани Германота, фотографирана е на скалите на Врховниот суд на Окружниот Њујорк во центарот на ...

5 поврзани вести »

На Германија в понеделник ѝ се заканува целосен сообраќаен колапс

Кајгана - пред: 12 часа

Синдикатот на вработените во јавниот сектор Verdi и Синдикатот на железничарите EVG за в понеделник најавија еднодневен генерален штрајк на транспортниот сектор во Германија, кој целосно ќе го парализира железничкиот, воздушниот и поморскиот ...

14 поврзани вести »

Путин: Не правиме воен сојуз со Кина

Кајгана - пред: 12 часа

Рускиот претседател Владимир Путин изјави во телевизиско интервју дека воената соработка на неговата земја со Кина не е создавање на воен сојуз, пренесува руската прорежимска новинска агенција ТАСС.

21 поврзани вести »

Како кризата во ИТ компаниите се прелеа во банкарскиот сектор?

Кајгана - пред: 12 часа

Продолжуваат масовните отпуштања во ИТ секторот. Речиси сите големи компании поделија голем број отпуштања од почетокот на годината, со што продолжи трендот кој започна на почетокот на минатата година.

3 поврзани вести »

Зошто никогаш не треба да го спречувате кивањето?

Кајгана - пред: 13 часа

Луѓето киваат за да ги отстранат алергените од носната шуплина, а спрелувањето на накивавицата не е без ризици, предупредуваат експертите. Во медицинската литература нашироко се опишани случаи на крварење во мозокот и руптура на тапанчето, главно ...

2 поврзани вести »

Финален трејлер за филмот Knights of the Zodiac

Кајгана - пред: 13 часа

Сагата Saint Seiya добива филмски третман на големиот екран со претстојниот игран филм Knights of the Zodiac кој ќе се прикажува само во кината на 12 мај 2023 година. Базиран на интернационалната аниме сензација и оригинални приказни и ликови од ...

Почна владеењето на Овен. Што треба да знаете за луѓето родени во овој огнен знак?

Кајгана - пред: 13 часа

Од 21 март до 20 април трае владеењето на Овенот. Луѓето родени во знакот Овен обично се храбри, ентузијасти и полни со енергија. Тие се познати по својата амбиција, одлучност и самодоверба.

30 поврзани вести »

Од патарини лани собрани 53, 2 милиони евра

Кајгана - пред: 13 часа

На наплатните станици во државава лани е остварен промет во износ од 3.274.387.335 денари (53.242.070 евра), информираат за МИА од Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПД). Ланските приходи се за 6,6 милиони евра повеќе во однос на тие во 2021 ...

43 поврзани вести »

Спасовски: Македонски државјани испраќале лажни дојави за бомби, ќе добијат кривични за тероризам

Кајгана - пред: 14 часа

Група македонски државјани набргу ќе добијат кривични пријави за тероризам и ќе одговараат за лажните дојави за бомби во училиштата и други објекти, изјави министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски во неделното интервју на Радио Слободна ...

39 поврзани вести »

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Кајгана - пред: 14 часа

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на опозициската ВМРО-ДПМНЕ кои би ги ...

99 поврзани вести »

Алвес потпишува автограми во затвор во замена за цигари

Кајгана - пред: 14 часа

Дани Алвес (39) е во притвор под обвинение дека силувал 23-годишна девојка во ноќен клуб во Барселона. El Caso тврди дека славниот бразилски фудбалер се занимава со шверц на цигари и други залихи, што го постигнува во соработка со друг затвореник со ...

9 поврзани вести »

Што треба да знаете пред да одлучите да живеете заедно со партнерот?

Кајгана - пред: 14 часа

Кога одлучувате да живеете заедно со партнерот, се согласувате со фактот дека нештата неминовно ќе се сменат. Ова е голем чекор за партнерите засебно и за нив како двојка, па има неколку работи што треба да ги земете предвид ако размислувате да се ...

Човекот кој му пишуваше говори на Путин: Избра наследник, ќе му ја префрли вината за војната

Кајгана - пред: 14 часа

Политичкиот консултант Абас Гаљамов беше еден од пишувачите на говори на рускиот претседател Владимир Путин и неодамна беше баран од руските власти. Во интервју за грузиската редакција на Радио Слободна Европа/Радио Слободе, тој зборува за споровите ...

Како се „заслужува“ сертификат за глупост?

Кајгана - пред: 15 часа

Италијанските власти трагаат по маж кој во четвртокот скокнал од трикатница во канал во Венеција. Градоначалникот на Венеција, Луиџи Бруњаро објави сè на Twitter, велејќи дека за ваквиот потег човекот треба да добие „сертификат за глупост“.

6 поврзани вести »

Климатски протести во Германија, клоци и тупаници за активистите

Кајгана - пред: 15 часа

Климатски активисти од движењето Last Generatiot ги блокираа мостовите на реката Елба во северниот германски пристанишен град Хамбург, што доведе до насилни интеракции со гневните возачи. Според полицијата, четири лица утрото се залепиле за ...

2 поврзани вести »

Постигнат е договор за дизел и бензински возила во ЕУ

Кајгана - пред: 15 часа

Германската влада постигна договор со Европската комисија во спорот околу забраната за производство на нови автомобили со мотори со внатрешно согорување, соопштија денеска претставници од двете страни.

11 поврзани вести »

Киев: Кремљ ја зеде Белорусија за нуклеарен заложник

Кајгана - пред: 16 часа

Русија ја зеде Белорусија за „нуклеарен заложник“, оцени денеска Киев, откако рускиот претседател Владимир Путин најави распоредување нуклеарно оружје на белоруска територија. „Кремљ ја зеде Белорусија за нуклеарен заложник“, објави на Твитер ...

127 поврзани вести »

Двајца возрасни и еден малолетник од Струшко осомничени за полови дејствија со деца

Кајгана - пред: 16 часа

Поради основано сомнение дека сториле кривични дела - Силување на дете кое не наполнило 15 години, согласно член 188, Прикажување порнографски материјал на дете по член 193 и Задоволување на полови страсти пред друг согласно член 190 од Кривичниот ...

51 поврзани вести »

Како да се ослободите од утринска главоболка без лекови?

Кајгана - пред: 16 часа

Утринските главоболки може да се појават од различни причини, а трикови како ладни облоги, консумирање мала доза на кофеин или вежбање јога и општо релаксирање можат да ви помогнат да се ослободите од болката.

Сончево и ветровито, дневната температура од 17 до 23°C

Кајгана - пред: 16 часа

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен и западен правец, кој долж Повардарието на места ќе засилува. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 8, а максималната ќе ...

79 поврзани вести »