TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кајгана

Научете како да играте шах за помалку од 10 минути

Кајгана - пред: 20 часа

Серијата „The Queen's Gambit“ го обнови интересот за шах, што најдобро може да се воочи во продавниците за онлајн апликации каде масовно се преземаат апликации за шах. Доколку не знаете како се игра шах, погледнете го ова видео во кое ќе ви објаснат ...

2 поврзани вести »

Шахпаска: Пензиите ќе се исплаќаат редовно, во јануари ќе бидат зголемени

Кајгана - пред: 21 часа

Пензиите ќе се исплаќаат редовно, а во јануари пензионерите ќе го добијат и законското усогласување, односно минималната пензија ќе биде зголемена за 13 денари, а просечната за 185 денари, најави вечерва министерката за труд и социјална политика ...

81 поврзани вести »

Прв пат во зима освоен вториот највисок врв во светот

Кајгана - пред: 21 часа

Тим непалски планинари влезе во историјата на алпинизмот со првото зимско искачување на вториот највисок врв во светот К2, соопштија пакистанските власти. „Екипа од 10 непалски шерпаси попладнево се искачија на К2“, изјави секретарот на ...

5 поврзани вести »

Бобан Николов кариерата ја продолжува во Лече

Кајгана - пред: 21 часа

Македонскиот фудбал доби уште еден претсавник на Чизмата откако денеска Бобан Николов пристигна на медицински прегледи во таборот на второлигашот Лече. Репрезентативниот играч од средниот ред се очекува утре да биде промовиран како ново зимско ...

24 поврзани вести »

Калифорнија бара повлекување на вакцината на Moderna

Кајгана - пред: 22 часа

Одделот за јавно здравје во Калифорнија бара да се повлечат вакцините на Moderna против коронавирус од пазарот поради, како што наведуваат, големиот број несакани ефекти. „Вакцините на Moderna од серијата „041L20A“ предизвикуваат „повеќе несакани ...

572 поврзани вести »

Филипче: Почнавме разговори за техничките детали и времето на испорака на вакцините од Србија

Кајгана - пред: 22 часа

Министерот за здравство Венко Филипче, во денешното гостување во вестите на телевизија „Канал 5“, информираше дека по разговорот на премиерот Зоран Заев со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во кој било договорено Србија да ѝ даде 8.000 ...

81 поврзани вести »

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Кајгана - пред: 22 часа

Според најновите истражувања, секој од нас во просек поминува околу 7,7 часа дневно во седечка положба. Секојдневното седење има многубројни последици на телото, а неактивноста е четврта најчеста причина за предвремена смрт во светот.

Објавена книгата „Григор Прличев и неговиот ХIХ век“

Кајгана - пред: 22 часа

НУ Библиотека „Григор Прличев“ од Охрид ја објави книгата „Григор Прличев и неговиот ХIХ век“ од Вера Сточевска-Антиќ и приредувачот Милчо Јованоски. – Книгата со својата содржина е посебно актуелна денес.

14 поврзани вести »

ЕК: Земјите-членки на ЕУ да го следат геномот на коронавирусот

Кајгана - пред: 23 часа

Европската комисија ги повика земјите-членки на ЕУ да направат повеќе за да го следат геномот на коронавирусот, со цел брзо откривање на мутациите, изјави денеска европскиот комесар за здравство, Стела Кириакидес.

7 поврзани вести »

Џонсон: Ситуацијата со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет

Кајгана - пред: 23 часа

Ситуацијата во врска со коронавирусот ќе биде многу поинаква на пролет, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон во време кога Обединетото Кралство ја забрзува својата програма за вакцинација за да ги заштити најранливите.

9 поврзани вести »

Поради вежби на МВР утре во прекин сообраќајот на регионалниот пат кон Пониква

Кајгана - пред: 23 часа

Сообраќајот на регионалниот пат Кочани кон Спортско рекреативниот центар Пониква на потегот од место викано „аеродром“ до паркингот кај објектот на МВР ќе биде во прекин утре во периодот од 08:00 до 16:00 часот поради одржување на вежбовни ...

40 поврзани вести »

Брнабиќ: Од утре почнува масовна вакцинација на граѓаните во Србија

Кајгана - пред: 23 часа

Српската премиерка Ана Брнабиќ најави дека утре во Србија ќе започне масовна вакцинација на граѓаните против коронавирус, јави допсникот на МИА од Белград. Брнабиќ изјави дека од утре ќе се вакцинираат просветните работници, припадниците на армијата ...

572 поврзани вести »

Ракометарите го победија Чиле и одат во наредната фаза

Кајгана - пред: 1 ден

Македонските ракометари ја забележаа првата победа на ракометниот мундијал откако попладнево во тешка и израмнета битка го совладаа Чиле. Само победа ја вадеше Мкаедонија денеска бидејќи и со нерешено, поради послаба гол-разлика, чилеанската ...

254 поврзани вести »

63 нови случаи, 176 оздравени и 13 починати

Кајгана - пред: 1 ден

Во последните 24 часа се направени 529 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на COVID-19. По градови: -Скопје 42 -Куманово 3 -Тетово 2 -Прилеп 2 -Гостивар 1 -Штип 1 -Битола 1 -Велес 2 -Охрид 1 -Струмица 2 -Кавадарци 1 -Неготино 1 -Виница 1 ...

55 поврзани вести »

Прошетка со Елон Маск низ канцелариите на SpaceX

Кајгана - пред: 1 ден

Елон Маск постојано објавува видеа од внатрешноста на Tesla фабриката и канцелариите на SpaceX. Овој пат, тој прошета низ главното седиште на SpaceX во Хоторн, град во Калифорнија. Токму овде SpaceX дизајнира и гради 80% од Falcon ...

2 поврзани вести »

Навални повика на протести: Веднаш излезете на улица

Кајгана - пред: 1 ден

Судот во Москва му одреди притвор на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални до 15 февруари, изјави денеска адвокатот Вадим Кобзев. Навални е уапсен вчера на аеродромот Шереметјево, веднаш откако пристигнал од Германија, со образложение дека ја ...

217 поврзани вести »

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Кајгана - 18.01.2021

Има многу видови диети и режими на исхрана во форма на правила кои забрануваат одреден вид храна без вистински медицински и етички причини. Диета всушност значи „начин на исхрана“, а кај нас терминот се користи најчесто за строги режими на исхрана ...

8 поврзани вести »

Најчестите причини зошто некои жени чувствуваат болка во текот на сексот

Кајгана - 18.01.2021

Скоро три од четири жени чувствуваат болка во текот на сексуален однос во одреден момент во животот. Без разлика дали е привремена или хронична болка, таа умее да биде неверојатно фрустрирачка.

ЕУ без конкретен одговор кога ќе пристигнат ветените вакцини за Западен Балкан

Кајгана - 18.01.2021

Потпретседателот на Европската Комисија, Марош Шефчович, не беше во можност да каже кога Северна Македонија и другите земји во регионот ќе ги добијат вакцините против COVID-19 ветени од ЕУ, јави дописничката на МИА од Брисел.

572 поврзани вести »

Голем дел од Европа под екстремно ниски температури

Кајгана - 18.01.2021

Голем дел од Европа се наоѓа под екстремно ниски температури, што предизвика загадување на воздухот и нарушување на сообраќајот. Во Полска поради ниските температури испукаа железничките пруги во Варшава, а го влошија и квалитетот на воздухот поради ...

8 поврзани вести »