TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кајгана

Сè што треба да знаете за новиот Samsung Galaxy S21

Кајгана - пред: 1 ден

Компанијата Samsung Electronics Co. Ltd. минатата недела ги претстави новите Galaxy S21, Galaxy S21 Plus и Galaxy S21 Ultra, најновите флегшип уреди со нов дизајн, одлична камера и напреден процесор.

3 поврзани вести »

Шпанска серија: Агентот на Рамос се натега со Реал за милион евра

Кајгана - пред: 1 ден

Договорот на Серхио Рамос со Реал Мадрид истекува летово и продолжувањето на уште една година требаше да биде формалност. Но, престојот на Рамос во Реал се претвори во вистинска шпанска сапунска серија затоа што капитенот веќе со месеци не може да ...

5 поврзани вести »

Работници во австралиска фабрика украле лосос вреден милиони долари

Кајгана - 18.01.2021

Две жени и тројца мажи се обвинети за кражба на околу 250 тони лосос во вредност од над четири милиони австралиски долари (околу три милиони американски долари) од фабрика за преработка во Сиднеј, соопшти денеска полицијата на Нов Јужен Велс.

6 поврзани вести »

Тарандилис: Сертификатот за вакцинација нема да биде наметнат за патување, туку целта е да ја намали бирократијата

Кајгана - 18.01.2021

Сертификатот за вакцинација е за лицата кои сакаат да имаат потврда и да покаже дека е вакциниран и веројатно да не мора да прави тест, а со тоа да се намали бирократијата при патувањата, рече портпаролот на грчката Влада Христос Тарандилис на ...

674 поврзани вести »

Ова се спортовите од кои луѓето најбрзо се откажуваат

Кајгана - 18.01.2021

Јануари традиционално е месецот со најмногу уплати на членарини во теретаните, студијата за јога и пилатес и други курсеви за физичка активност. Пандемијата можеби ќе го смени тоа, но нема да го смени откажувањето од вежбање пред 1 февруари.

Хоакин Феникс како Наполеон во новиот филм на Ридли Скот

Кајгана - 18.01.2021

Се подготвува нов, биографски филм за Наполеон Бонапарта, во режија на Ридли Скот. Славниот актер Хоакин Феникс ќе ја толкува главната улога. Новиот филм „Kitbag“ ќе биде финансиран од Apple Studios, a со снимање ќе започне идната година, пренесе ...

2 поврзани вести »

Рецепт на денот: Запечени тортиљи со пилешко

Кајгана - 18.01.2021

Потребни состојки: 1 кг пилешко месо 30 мл масло 1 кромид 250 г моцарела 200 г пченка 4-6 тортиљи 30 мл путер 30 г брашно 250 мл пилешки бујон 150 мл павлака Магдонос Начин на подготовка: Исечете го пилешкото месо, посолете и прелијте го со масло, а ...

31 поврзани вести »

Иран без проблем дневно произведува пола кило збогатен ураниум

Кајгана - 18.01.2021

Иранскиот директор за атомска енергија вели дека земјата е подготвена да ја прекине својата програма за производство на збогатен ураниум, но само доколку САД се вратат назад на нуклеарниот договор од 2015 година.

5 поврзани вести »

Циметот е здрав, но не се препорачува за секого

Кајгана - 18.01.2021

Зачинот што го посипувате на врело какао или сутлијаш може да го подобри вашето здравје. Како куркумата и други зачини, циметот се користи во традиционалната медицина со векови. Циметот содржи цинамалдехид, соединение кое му дава карактеристичен ...

3 поврзани вести »

Категорично „не“ од австралиските власти за барањата на Ѓоковиќ

Кајгана - 18.01.2021

Австралиските власти категорично ги отфрлија денеска барањата на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ за олеснување на строгиот карантин за големиот број тенисери и тенисерки, кои се во двонеделна самоизолација без услови за подготовки за ...

56 поврзани вести »

Денеска е најдепресивниот ден во годината – како да го надминете?

Кајгана - 18.01.2021

Денешниот ден е третиот понеделник во јануари и се нарекува „тажен понеделник“ - се смета дека е најдепресивниот ден во годината. Ваквата депресивност се смета дека е предизвикана од постпразничната криза, вината од непочитувањето на новогодишните ...

8 поврзани вести »

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 14 пациенти, вкупно се лекуваaт 280

Кајгана - 18.01.2021

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 280 лица сомнителни и потврдени за COVID-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, соопшти Министерството ...

89 поврзани вести »

Полицијата казни пратеник бидејќи зборувал на телефон додека возел на патот Куманово-Скопје

Кајгана - 18.01.2021

МВР казни пратеник кој зборувал на мобилен телефон додека возел на патот Куманово-Скопје. Полициски службеници од СВР Скопје денеска му врачиле платен налог на пратеникот М.К., кој го прекршил Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата со тоа ...

46 поврзани вести »

Заев: Градоначалниците да не ми „изиграваат“ локални шерифи, туку да им служат на граѓаните

Кајгана - 18.01.2021

„Градоначалниците да не ми изиграваат локални шерифи и да им служат на граѓаните достоинствено“, порача премиерот Зоран Заев откако беше запрашан од новинарите како ќе реагира на обвинувањата на вработени во општина Лозово кои се жалат на мобинг од ...

38 поврзани вести »

Горивата поскапи за денар до 1,5 денари по литар

Кајгана - 18.01.2021

Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат за денар до 1,5 денари за литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 2,53 отсто.

55 поврзани вести »

Млад прилепчанец по грешка убиен во текот на лов

Кајгана - 18.01.2021

Основното јавно обвинителство Прилеп поведе постапка против едно лице за кривично дело – Убиство од небрежност од член 126 од Кривичниот законик и на судијата на претходна постапка му предложи мерки за претплазливост.

29 поврзани вести »

Трите најдволични хороскопски знаци

Кајгана - 18.01.2021

Колку и да не ги сакате дволичните луѓе, понекогаш дури и најблиските умеат да ве изненадат и да се покажат како лицемерни. Веројатно сте сретнале многу дволични луѓе кои се преправале дека ви се пријатели, за потоа да ви забијат нож во грбот.

15 поврзани вести »

Русите се пофалија со уникатен мотор за бродови: Најефикасната конструкција во светот

Кајгана - 18.01.2021

Русија претстави уникатен дизел мотор во форма на седумкрака ѕвезда произведена во фабриката „Звезда“. Според зборовите на директорот за развој на фабриката, Александар Зиновјев, седумкраката конструкција е најефикасната во светот, односот на ...

„The Marksman“ го симна „Wonder Woman 1984“ од врвот на бокс-офисот

Кајгана - 18.01.2021

Новиот трилер со Лиам Нисон доминираше на бокс-офисот во Северна Америка, со заработка од 3.2 милиони долари од премиерното прикажување. „Wonder Woman 1984“ заврши на второто место, со заработка од 2.6 милиони долари изминатиот викенд.

2 поврзани вести »

Србија ќе испрати 8.000 вакцини од Pfizer, најави Заев

Кајгана - 18.01.2021

Република Србија ќе испрати помош од најмалку 8.000 вакцини од Pfizer, соопшти денеска перемиерот Зоран Заев пред Граѓанскиот суд во Скопје по рочиштето со новинарот Зоран Божиновски. „Сакам да ја споделам оваа среќна вест, понудената помош од ...

674 поврзани вести »