TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кајгана

Пикерот на Конго од „89 килограми“ веќе е ѕвездата на Светското во Египет

Кајгана - 18.01.2021

Актуелниот светски првак Данска вчереа лесно ја совлада репрезентацијата на ДР Конго во второто коло од групата Д со 39:19. Јохан П. Хансен ја предводеше Данска со осум погодоци, но најголемата ѕвезда на натпреварот беше масивниот пикер на ...

16 поврзани вести »

Осудувањето на жртвите на силување и величањето на „мажиштата“ е трагедијата на балканскиот менталитет

Кајгана - 18.01.2021

„Секој вид насилство е за осуда, но ...“, „Си го добила заслуженото“, „Зошто не пријавила порано?“ се главно коментарите на скандалот што го разоткри актерката Милена Радуловиќ и тие се само една од причините зошто жртвите молчат за насилството со ...

2 поврзани вести »

Ретка глетка: Снег во Сахара

Кајгана - 18.01.2021

Снег падна и во сахарската пустина, како и во Саудиска Арабија каде температурите паднаа до -2 степени Целзиусови. На објавените снимки на социјалните мрежи се гледа како тенок слој снег ги прекри песочните дини во Сахара.

13 поврзани вести »

Една година од исчезнувањето на струмичанката Марија Брзакова

Кајгана - 18.01.2021

Една година трае потрагата по исчезнатата Марија Брзакова (28) од селото Босилово, а од неа нема ниту трага, ниту глас. Таа исчезна лани на 18 јануари, во утринските часови. Истрагата за нејзиното исчезнување ја води Основното јавно обвинителство во ...

22 поврзани вести »

Креативни начини како да ја организирате кујната

Кајгана - 18.01.2021

Немате доволно простор во кујната, а сакате се да ви биде прегледно и на своето место? Овие корисни трикови ќе ви помогнат без никакви проблеми да се снаоѓате во кујната и сè да биде во совршен ...

Затрупаните кинески рудари се живи, пратија порака од под земја

Кајгана - 18.01.2021

Спасувачките екипи тврдат дека 12-те рудари заробени во кинески рудник за злато по експлозијата што се случи пред седум дена, сѐ уште се живи. Државните медиуми јавуваат дека рударите успеале да испратат порака до спасувачкиот тим, додека судбината ...

10 поврзани вести »

Кина го нарече Помпео „богомолка”

Кајгана - 18.01.2021

Кина го спореди државниот секретар на САД во заминување Мајк Помпео со богомолка во живописна осуда по најновиот пакет санкции од САД воведени поради масовни апсења на продемократски активисти во Хонгконг.

9 поврзани вести »

Спектакуларен момент кога случајно ќе снимиш снежна лавина

Кајгана - 18.01.2021

Масивна снежна лавина го прекина снимањето на селфи видео на еден турист додека свирел покрај езеро во Непал. Додека се снимал како свири на гитара пред прекрасно природно опкружување, одеднаш слушнал силни звуци кои доаѓале од снежниот врв на ...

Virgin Orbit успешно лансираше сателити на НАСА

Кајгана - 18.01.2021

Компанијата на сер Ричард Брансон Virgin Orbit успешно лансираше сателити за американската вселенска агенција НАСА. Неколку месеци по неуспешниот обид, Virgin Orbit ја исполни задачата и ги испорача сателитите на НАСА во орбитата со својата ракета.

3 поврзани вести »

Apple развива флип-екран за iPhone

Кајгана - 18.01.2021

Технолошкиот гигант Apple има дизајн што му овозможува да произведе мобилен со екран на преклоп, а во моментов развива прототип на ваков уред. Конечната верзија на уредот веројатно ќе ја видиме дури по неколку години, но Apple работи на развој на ...

4 поврзани вести »

Страв во Вашингтон: Дали каменот доаѓа одблизу?

Кајгана - 18.01.2021

Американските експерти за безбедност се загрижени за можен „напад однатре“. Постои загриженост за заканата што може да дојде од припадниците на службата кои ќе бидат задолжени за чување на избраниот претседател на САД, Џо Бајден, за време на ...

130 поврзани вести »

Нова ера за BMW?

Кајгана - 18.01.2021

Кога се појавија автоматските менувачи со „двојно“ квачило, беа многу популарни, најмногу поради исклучително брзото менување брзини, а сега класичните автоматски менувачи стануваат сè попопуларни.

8 поврзани вести »

Во Берово измерени –16 степени, дневните температури од -5 до четири степени

Кајгана - 18.01.2021

На територијата на целата земја ноќеска и утрово се измерени минусни температури, а најстудено беше во Берово, со –16 степени. Во Битола се измерени -13, во Крушево – 12, во Маврово -11, во Крива Паланка и во Виница -10, во Претор -9, во Охрид, ...

19 поврзани вести »

Австрија уште построго: Од 25 јануари сите мора да носат FFP2 маски

Кајгана - 18.01.2021

Австрија воведе построги правила за социјално дистанцирање и носење маски, а локдаунот е продолжен до 7 февруари. Себастијан Курц рече дека се надева дека ситуацијата ќе се врати во нормала до летото.

4 поврзани вести »

Навални од аеродром спроведен во полициска станица

Кајгана - 18.01.2021

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој беше приведен вчера при пристигнување на московскиот аеродром Шереметјево, е спроведен од транзитната зона на аеродромот до блиската полициска станица, објави неговиот соработник Иван Жданов на Twitter .

215 поврзани вести »

Над 4.000 оздравени од COVID-19 за два дена, активни вкупно 12.635 случаи

Кајгана - 18.01.2021

Бројот на оздравени пациенти од COVID-19 во последните два дена е по над две илјади дневно, односно само за викендот оздравеле вкупно 4.125 лица. Во деноноќието меѓу саботата и неделата се регистрирани 190 нови случаи, од направени 1.530 тестирања.

599 поврзани вести »

Сончево и студено време, со слаб до умерен ветер

Кајгана - 18.01.2021

Времето денеска ќе биде сончево и студено, претпладне во западните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен северен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од -6 до 4 степени.

85 поврзани вести »

Лазаров: Да ги оставиме стартните порази зад нас, Чиле е нашата шанса

Кајгана - 17.01.2021

Капитенот Кирил Лазаров оцени дека македонските ракометари треба да заборават на двата убедливи порази на отворањето на Мундијалот во Египет и целосно да се фокусираат на утрешниот решавачки натпревар за пласман во следната фаза против Чиле.

254 поврзани вести »

Белите дробови кај луѓето кои прележале корона изгледаат полошо отколку кај пушачите

Кајгана - 17.01.2021

Дури и по една година од борбата со смртоносниот вирус SARS-CoV-2, сè уште има многу работи кои треба да ги дознаеме за болеста COVID-19 и долготрајните ефекти по здравјето на луѓето кои ќе ја прележат.

3 поврзани вести »