TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Канал5

Работнички со пораз од Хонвед елиминиран од квалификациите за ЛЕ

Канал5 - тукушто објавено

Работнички уште во првото коло ги заврши натпреварите од квалификациите за Лига Европа, откако на реваншот против унгарски Хонвед беше поразен со високи 4:0. На натпреварот во Будимпешта домаќините по само 15-тина минути игра стигнаа до предност од ...

29 поврзани вести »

Пендаровски во „Само Вистина“: Република Илинденска Македонија беше предлог од Македонска страна во преговорите кој не ...

Канал5 - тукушто објавено

Гостин во „Само Вистина“ вечерва беше националниот координатор за НАТО, Стево Пендаровски, кој вели сосема плански дошол на оваа позиција, бидејќи знаел дека 2018-та ќе биде круцијална на планот на НАТО интеграциите.

2 поврзани вести »

За Сари резултатот не е во прв план

Канал5 - пред: 17 мин

Новиот тренер на Челзи, Маурицио Сари, вети дека напорно ќе работи со тимот, но додаде дека за првпат во кариерата резултатот не му е во прв план. -Во овој период мораме да работиме напорно. Првпат мислам дека резултатот не е толку важен.

7 поврзани вести »

Шкупи со реми без голови против Ренџерс ги заврши квалификациите за ЛЕ

Канал5 - пред: 31 мин

Шкупи е елиминиран од Глазгов Ренџерс во првото квалификациско коло за Лига Европа (ЛЕ). Македонскиот клуб по поразот од 2:0 на гостувањето во Шкотска, денеска одигра реми без голови на реваншот во Скопје.

72 поврзани вести »

Првите луѓе на комитетот за спречување на насилниот екстремизам на средба со Мароко

Канал5 - пред: 37 мин

Националниот координатор Петревски го запознал американскиот заменик-помошник државен секретар Мароко со конкретните активности кои македонскиот Национален комитетот . Првите луѓе на македонскиот Национален комитет за спречување на насилниот ...

23 поврзани вести »

Фото- видео: Провокативни фотки на „жешката“ водителка на временска прогноза

Канал5 - пред: 47 мин

Водителката на временска прогноза од Аргентина Сол Перез објави провокативни и „Жешки“ фотки на Инстаграм, на воодушевување на нејзините фанови. Атрактивната Сол веќе долго време се фали со титулата најсексапилна водителка на светот.

Утре без вода делови од Центар

Канал5 - пред: 1 час

Поради дефект на огрлица од Ф-80мм на ул. „Црвена Вода“ 7 во населба Дебар Мало, утре прекин во снабдувањето со вода ќе имаат имаат корисниците од истата улица во општина Центар. Како што соопшти РЦУК, прекинот во водоснабдувањето ќе биде од 09:00 ...

8 поврзани вести »

ПСЖ: Нејмар и Мбапе остануваат

Канал5 - пред: 1 час

Многу шпекулации имаше околу двете најголеми ѕвезди на Светското првенство, Нејмар и Килијан Мбапе. Тие играат во најбогатиот клуб во светот ПСЖ, но поради одредбите за финансискиот ферплеј на УЕФА, се проговори дека Реал Мадрид може да ги купи во ...

29 поврзани вести »

Градоначалникот на Гази Баба Георгиевски се сретна со италијанскиот амбасадор Ромео

Канал5 - пред: 2 часа

Градоначалникот на Бази Баба, Борис Георгиевски денеска се сретна со амбасадорот на Италија во Македонија, Карло Ромео. Како што соопшти Општина Гази Баба, Георгиевски го запознал Ромео со сите проекти на кои се работи во моментот, со кои значително ...

10 поврзани вести »

Видео - фото: Вимблдонска журка, победнички танц на Кербер и Ѓоковиќ

Канал5 - пред: 2 часа

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ по четврти пат во кариерата го освои трофејот од најценетиот тениски турнир на светот, Грен слемот во Вимблдон. Спектакуларниот триумф популарниот тенисер започна да го прославува уште на вимблдонската журка во Лондон ...

73 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Начинот на СДСМ да ги донесе измените во Изборниот законик создава простор за изигрување на волјата на ...

Канал5 - пред: 3 часа

Начинот на СДСМ да ги донесе измените во Изборниот законик се обид за создавање на простор за манипулирање и изигрување на волјата на граѓаните. Со тоа, СДСМ сака да ги заобиколи демократската процедура и воспоставената демократска пракса, ваквите ...

15 поврзани вести »

Усвоена информацијата за набавка на инсулин, глукагон, ленти за мерење шеќер

Канал5 - пред: 3 часа

Владата на денеска одржаната седница ја усвои информацијата за повеќегодишна набавка на инсулин, глукагон, инсулински игли, ленти за мерење шеќер и инсулински пумпи со потрошен материјал за периодот септември 2018 - септември 2020 година.

9 поврзани вести »

Изборот на ДИК да се носи со 61 пратеник

Канал5 - пред: 3 часа

Собранието попладнево со 62 гласа „За“ ја утврди потребата за донесување по скратена постапка на измени и дополнувања на Изборниот законик. Со кој се предлага составот на ДИК да се избира со 61, наместо со 81 пратеник.

123 поврзани вести »

Реал Мадрид го оцени Ковачиќ на 90 милиони евра

Канал5 - пред: 3 часа

Менаџерот на Реал Мадрид постави многу висока цена за Матео Ковачиќ, која моментално ги одбива кандидатите за Хрватот, тврди „Скај Спорт“. „Кралскиот“ клуб ставил цена на играчот од средниот од 90 милиони евра.

6 поврзани вести »

Случај Саздовски: Обвинителството го преквалификуваше делото во „убиство“

Канал5 - пред: 3 часа

На тројцата напаѓачи на 21 годишниот Никола Саздовски сега на товар им се става кривичното дело убиство извршено на свиреп начин. Скопското Обвинителство го преиначи кривичното делото од „насилство“ со смртни последици, во „убиство“, по член 123 од ...

46 поврзани вести »

Попоски: Евроинтеграцијата е одговорност и на власта и на опозицијата

Канал5 - пред: 3 часа

Мора власта и опозицијата да ја сменат матрицата на размислување доколку сакаме земјата да оди напред. Власта треба да се зафати да ги применува законите, да ги почитува процедурите, а опозицијата да почне конечно да нуди и решенија за земјава.

20 поврзани вести »

Тешко повреден мотоциклист во сообраќајка во Гостивар

Канал5 - пред: 3 часа

Млад мотоциклист денеска попладне е пренесен на скопските клиники со тешки повреди задобиени во сообраќајна несреќа Сообраќајка која, според полицијата, се случила во 13:30 часот на улицата „Кеј Братсво Единство", во близина на пазарот во Гостивар.

23 поврзани вести »

Кирацовски: ВМРО-ДПМНЕ свесно го блокира изборот на ДИК

Канал5 - пред: 4 часа

ВМРО-ДПМНЕ свесно и намерно го блокира изборот на Државната изборна комисија, со што го доведува во прашање одржувањето на референдум за македонската иднина. СДСМ и владејачкото мнозинство имаат обврска пред граѓаните да ја обезбедат иднината на ...

31 поврзани вести »

Земјотрес во Тирана

Канал5 - пред: 4 часа

Земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтер е почувствуван попладнево во Тирана. Силниот потрес ги исплаши жителите на албанскиот главен град кои веднаш ги напуштиле објектите во кои престојувале.

20 поврзани вести »

Џафери: Собранието нема да биде заробеник на политичките партии

Канал5 - пред: 4 часа

Собранието на Република Македонија попладнево со 62 гласа „за“ ја утврди потребата за донесување по скратена постапка на измени и дополнувања на Изборниот законик што се однесуваат на изборот на членови на Државната изборна комисија.

123 поврзани вести »