TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кумановски м.

И новите клупи од паркот во Куманово завршија во река (ФОТО)

Кумановски м. - пред: 6 часа

Цели десет дена издржаа новите клупи поставени на новоизграденото шеталиште во стариот Градски парк во Куманово. Ноќва непознати вандали откорнале една од нив и ја фрлиле во река. Не ги спречила ни тешката бетноска конструкција на истата, иако ...

37-годишна кумановка пријавена за исчезната

Кумановски м. - пред: 13 часа

Триесет и седумгодишна кумановка вчеравечер била пријавена за исчезната од страна на нејзиниот сопруг. – На 07.12.2023 во 21.45 часот во СВР Куманово, Н.Ц. (42) од Куманово пријавил дека од домот се оддалечила неговата сопруга Ј.Ц.

6 поврзани вести »

Кратовец се заканувал и извршил полови дејствија врз малолетна кумановка

Кумановски м. - пред: 13 часа

Дваесет и тригодишник од Кратово е осомничен дека упатувал закани и извршил полови дејствија врз малолетничка од Куманово. – На 07.12.2023 во 16.45 часот полициски службеници од СВР Куманово го лишиле од слобода К.Г.

13 поврзани вести »

Кумановец нападнат во центарот на градот

Кумановски м. - пред: 13 часа

Едно лице било физички нападнато во центарот на градот, а случајот во полиција бил пријавен вчера од братот на нападнатиот. – На 07.12.2023 година во СВР Куманово В.В. пријавил дека на улицата „Народна револуција“ во Куманово неговиот брат Д.В.

Лимон – одличен природен лек против висок притисок

Кумановски м. - пред: 13 часа

Лимон е особено корисен и при почетен или умерен стадиум на хипертензивна болест, кога притисокот не се зголемува над 160/90. Ефективната лековита доза е сокот од два големи лимони во текот на еден ден.

Викенд прогноза за Куманово: Ветер и облаци

Кумановски м. - пред: 17 часа

Времето денеска низ Македонија ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, поизразен претпладне долж Повардарието.

81 поврзани вести »

Хороскоп за петок, 8 декември

Кумановски м. - пред: 17 часа

Овен Имате многу обврски, но пристигнувате на време за да направите се. Ништо не е премногу за вас и лесно можете да постигнете добри резултати. Некои жени можат да помогнат. Бик Завршете ги започнатите обврски.

Работa на Јужниот пол: Температури до -41°C! Сонцето изгрева еднаш годишно (ВИДЕО)

Кумановски м. - 07.12.2023

Мишел Ендо работела како асистент во истражувачката станица Амундсен-Скот, која е најблиску до Јужниот пол, каде што сонцето заоѓа и изгрева само еднаш годишно. 32-годишната девојка од Сан Франциско во ноември минатата година работела како менаџер ...

Британците овој Божиќ ќе трошат повеќе на домашни миленици отколку на партнери

Кумановски м. - 07.12.2023

Многумина кои имаат домашно милениче, на него гледаат како на нивното крзнено бебе и сакаат да го разгалат, како што секој родител би го разгалил своето дете. Можеби ова е причината зошто многу Британци ќе потрошат повеќе пари на своите миленици ...

3 поврзани вести »

Цените на златото и пченицата продолжуваат да растат

Кумановски м. - 07.12.2023

Европските и американските берзански индекси денеска се во пад, додека цените на златото и на пченицата го продолжија вчерашниот раст. Франкфуртската берза DAX денеска во 10:15 часот падна на 16.610,55 поени, исто како и францускиот CAC 40 – на ...

3 поврзани вести »

СКАНДАЛ ВО ЖИВО НА BBC: Водителката на вестите и покажа среден прст на камерата! (ВИДЕО)

Кумановски м. - 07.12.2023

Водителката на Би-Би-Си, Маријам Мошири, случајно стана тема на социјалните мрежи откако покажа среден прст среде пренос во живо. Инцидентот се случил во средата во 12 часот, кога водителката не забележала дека снимањето започнало, а гестот, кој ...

16 поврзани вести »

Новинари во Либан убиени и ранети од израелска граната

Кумановски м. - 07.12.2023

Резултатите од истрагата за нападот во јужен Либан на 13 октомври, во кој беше убиен новинар на Ројтерс, а шестмина беа ранети, беа објавени денеска и покажуваат дека виновникот е Израел. Исам Абдалах беше убиен додека известуваше за прекугранични ...

7 поврзани вести »

Јеменски Хути: Лансиравме балистички ракети кон Израел

Кумановски м. - 07.12.2023

Јеменската група Хути лансираше неколку балистички проектили врз воени позиции во јужниот израелски град Еилат, се вели во соопштението на портпаролот на групата, а пренесе Ројтерс. Вчера Мејсон, американски разурнувач од класата Арли Бурк, собори ...

9 поврзани вести »

Руски авион експлодираше при полетување (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Кумановски м. - 07.12.2023

Драматичната снимка го покажува моментот кога руски товарен авион експлодира веднаш по полетувањето, оставајќи трага од пламен зад авионот додека екипажот очајнички се обидува да се ослободи од горивото.

Шпанија протера американски дипломати поради регрутирање шпиони

Кумановски м. - 07.12.2023

Двајца членови на персоналот на американската амбасада во Мадрид, вклучени во регрутирање шпиони меѓу членовите на шпанската разузнавачка служба, се дискретно протерани од Шпанија. Откритието создаде ситуација без преседан меѓу двете сојузнички ...

10 поврзани вести »

155 возачи казнети изминатата недела во Куманово

Кумановски м. - 07.12.2023

Вкупно 155 казни напишала полицијата на возачи во Куманово кои не ги почитувале сообраќајните прописи во изминатава недела. – Во текот на изминатата недела, полициски службеници од СВР Куманово спроведоа акциска контрола за санкционирање на возачи ...

33 поврзани вести »

Израел одобри зголемување на дневната количина на гориво што може да влезе во Газа

Кумановски м. - 07.12.2023

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вечерва соопшти дека е одобрено зголемување на дневната количина на гориво што може да влезе во Појасот Газа. Во соопштението не се наведува колку ќе биде зголемена испораката, туку само се ...

323 поврзани вести »

Израелската армија напредува во Кан Јунис, ракетираниот југ на Израел

Кумановски м. - 07.12.2023

Израелската војска соопшти дека нејзините војници напредувале во копнената офанзива во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, додека воздушните сили извршиле напади врз десетици цели на Хамас.

323 поврзани вести »

Ердоган во посета на Грција: Ќе се сретне со Мицотакис и Сакеларопулу

Кумановски м. - 07.12.2023

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган е во посета на Грција, каде ќе се сретне со премиерот Киријакос Мицотакис и со претседателката Катерина Сакеларопулу. Како што се наведува, целта на посетата е подобрување на заладените односи меѓу овие две ...

54 поврзани вести »

Остра реакција од Израел на потегот на генералниот секретар на ОН: „Тој е закана за светскиот мир!“

Кумановски м. - 07.12.2023

Шефот на израелскиот министер за надворешни работи го нарече генералниот секретар „закана за светскиот мир“, бидејќи Антонио Гутереш за прв пат во својот мандат активираше напис во кој го повикува Советот за безбедност да спречи хуманитарна ...

96 поврзани вести »