TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кумановски м.

Жител на Матејче се заканувал со огнено оружје

Кумановски м. - пред: 17 часа

Триесет и осумгодишен жител на липковското село Матејче се заканувал со огнено оружје на двајца соселанин. – На 01.03.2024 во СВР Куманово, Н.М.(38) од село Матејче, општина Липково пријавил дека околу 21.00 часот во село Матејче, И.Н.

2 поврзани вести »

Дрога и пари пронајдени кај осуденик во кумановскиот затвор

Кумановски м. - пред: 17 часа

Прашкаста материја, таблети и пари, биле пронајдени кај осуденик од Радовиш кој издржувал затворска казна во Затвор Куманово. – На 01.03.2024 во 15.12 часот во СВР Куманово, од Казнено – поправната установа Затвор Кшање било пријавено дека при ...

2 поврзани вести »

Малолетник од Куманово физички нападнат од врсници

Кумановски м. - пред: 18 часа

Четириест и двегодишен жител на кумановското село черкези вчера пријавил дека неговиот малолетен син бил нападнат од врсници. – На 01.03.2024 во СВР Куманово, Д.М.(42) од Куманово, пријавил дека околу 14.45 часот во село Черкези, кумановско, ...

10 поврзани вести »

Швајцарците на референдум за 13-та пензија

Кумановски м. - пред: 20 часа

Швајцарците во недела ќе гласаат за две иницијативи кои имаат за цел да го променат животот на пензионерите на дијаметрално спротивни начини – едната иницијатива има за цел да ги зголеми пензиите, а другата да ја зголеми старосната граница за ...

4 поврзани вести »

Документ од 2022 година ги покажува вистинските услови на Путин за крај на војната

Кумановски м. - пред: 20 часа

Рускиот претседател Владимир Путин во последните неколку недели навести дека е отворен за мировни преговори со Украина, но со одредени услови. Документ од април 2022 година, изготвен од руски и украински преговарачи, покажува што имал на ум Путин во ...

13 поврзани вести »

Светските медиуми испратија писмо до израелските власти со остро предупредување

Кумановски м. - пред: 20 часа

Десетици медиуми и медиумски организации од целиот свет, вклучително и Асошиетед прес, Франс прес и Ројтерс, испратија отворено писмо на солидарност со новинарите кои известуваат од Газа. Тие изјавија дека израелските власти мора да ги заштитат ...

266 поврзани вести »

Една од најмладите, но и најчудни престолнини во светот (ВИДЕО)

Кумановски м. - пред: 20 часа

Главниот град на Мјанмар не ни постоел на крајот на 20 век, а денес зафаќа површина неколку пати поголема од територијата на Њујорк. Непјидо е изграден во тајност, а веста за неговото постоење беше откриена во јавноста во првата деценија на 21 век, ...

Дали патите од синдромот „компјутерски вид“? (ВИДЕО)

Кумановски м. - пред: 20 часа

Современото време разви зависност од компјутери, мобилни телефони и видео игри. Компјутерите сигурно ја прават работата полесна и поефикасна. Но, во исто време компјутерите оставаат негативни ефекти врз здравјето, пред сè на видот.

Претседателот на Аргентина ја затвора единствената национална новинска агенција

Кумановски м. - пред: 20 часа

Аргентинскиот претседател Хавиер Мајли изјави дека единствената национална новинска агенција во земјата Телам ќе биде затворена бидејќи „ја промовира политиката на поранешната претседателка Кристина Фернандез де Киршнер“.

5 поврзани вести »

Најниска излезност на изборите во Иран од Исламската револуција

Кумановски м. - пред: 20 часа

Според неофицијални извештаи, излезноста на парламентарните избори во Иран одржани на 1 март е околу 40 отсто, што е најниска излезност од Исламската револуција во 1979 година, пренесува Ројтерс.

12 поврзани вести »

Поранешен американски војник уапсен за убиство во Германија по речиси 46 години

Кумановски м. - пред: 20 часа

Маж обвинет за убиство на жена додека бил стациониран во Германија како американски војник пред речиси 46 години, е уапсен во САД, соопштија германските инспектори. Мажот (66), чие име не е објавено во согласност со германските правила за ...

Напад со дронови врз Одеса, најмалку две лица загинаа

Кумановски м. - пред: 20 часа

Војната во Украина влезе во 739-от ден. Украинските власти најавуваат дека руските сили извршиле уште еден напад со дронови врз Одеса во текот на ноќта и дека најмалку две лица загинале. Од друга страна, службениците на ФСБ тврдат дека пронашле ...

16 поврзани вести »

КК Куманово и официјално исфрлен од Втората лига

Кумановски м. - пред: 21 часа

Кошаркарскиот клуб Куманово 2009 и официјално не е дел од Втората кошаркарска лига на Македонија, објави денеска Федерацијата. КФСМ за ваквата одлука наведува неколку причини. – Неподмирени надоместоци и патни трошоци за службените лица, неплатени ...

6 поврзани вести »

Хороскоп за сабота, 2 март

Кумановски м. - пред: 21 часа

Овен Работа: Уште еден многу добар и активен ден е пред типичниот Овен да тргне со полна брзина кон зацртаните цели. Имајте доволно разбирање за малку побавните. Љубов: Имате убава можност да и посветите посебно внимание и разбирање на некоја драга ...

9 поврзани вести »

Загина градежен работник од Куманово

Кумановски м. - 01.03.2024

Шеесет и тригодипен кумановец вчеравечер починал откако околу пладне се здобил со повреди додека извршувал градежни работи. – На 29.02.2024 во 23.05 часот во СВР Скопје, од Градската општа болница „8 Септември“ било пријавено дека околу 12.00 часот ...

14 поврзани вести »

Турски дронови испорачани во Албанија

Кумановски м. - 01.03.2024

Турски дронови „Бајрактар“ се испорачани во Албанија, изјави денеска албанскиот министер за одбрана Нико Пелеши. Тој на Фејсбук изјави дека е започнато монтажата на дроновите, како и паралелно поставување на потпорната инфраструктура за нивно ...

6 поврзани вести »

Избегна смртна казна: Американец ослободен од затвор по 30 години (ВИДЕО)

Кумановски м. - 01.03.2024

Маж од американската сојузна држава Пенсилванија, кој беше осуден на смрт во врска со убиство на жена и подметнување пожар, 30 години подоцна е ослободен од обвиненијата, соопшти Окружното обвинителство во Филаделфија.

3 поврзани вести »

Борел: Згрозен сум од уште еден масакр во Газа

Кумановски м. - 01.03.2024

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Јосеп Борел, денеска изјави дека е „згрозен од веста за уште еден масакр“ на северот на Газа во кој загинаа Палестинците кои чекаа ред за храна.

17 поврзани вести »

Макрон бара да се утврди вистината за улогата на Израел во убиството на 100 Палестинци

Кумановски м. - 01.03.2024

Францускиот претседател Емануел Макрон побара денеска да се утврди вистината за улогата на израелските војници во убиството на повеќе од 100 Палестинци кои во четвртокот чекаа хуманитарна помош во Појасот Газа.

266 поврзани вести »

Земјоделците ја блокираа Триумфалната капија во Париз, уапсени се 66 лица

Кумановски м. - 01.03.2024

Француската полиција уапси 66 лица во Париз откако земјоделците ненајавено ја блокираа Триумфалната капија со бали сено и трактори. Земјоделците со трактор околу 6 часот по локално време пристигнале кај споменикот на познатата авенија Елисејско ...

8 поврзани вести »