TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кумановски м.

Каталонија утре добива претседател

Кумановски м. - пред: 21 часа

loading... Претседателот на Собранието на Каталонија Рожер Торент соопштил вечерва дека парламентот утре ќе гласа за избор на нов претседател на таа шпанска покраина. Единствен кандидат за наследник на Карлос Пуџдемон е поранешниот министер во ...

20 поврзани вести »

Тачи: Одлуката за демаркација ги отвара вратите за евроинтеграции

Кумановски м. - пред: 21 часа

loading... Претседателот на Косово, Хашим Тачи оценил дека со одлуката на парламентот за демаркација на границата со Црна Гора отворени се вратите за европските интеграции. – Тоа е дел кој гарантира и ја зајакнува евроатлантската иднина, отварајќи ...

106 поврзани вести »

Вучиќ: Западот не сака да разговара за тоа кому припаѓа Косово

Кумановски м. - пред: 21 часа

loading... Изгледа како запданите земји да не сакаат на никаков начин да разговараат за тоа кому припаѓа територијата на Косово, тие тоа го зметаат за завршено, рекол претседателот на Србија, Александар Вучиќ за РТС.

35 поврзани вести »

Со солзавец во парламентот изгласана демаркацијата на Косово и Црна Гора (ФОТО+ВИДЕО)

Кумановски м. - пред: 21 часа

loading... Пратениците од косовското собрание го изгласаа договорот за демаркација со Црна Гора, но претходно седницата беше прекината поради солзавец. Во текот на денот, пратениците од Самоопределување во четири наврати фрлија солзавец во ...

106 поврзани вести »

Албанско знаме се вее пред Владата на простестот за Алмир (ФОТО+ВИДЕО)

Кумановски м. - пред: 21 часа

loading... Пред крај на протестот за малиот Алмир албанско знаме беше закачено на оградата на Владата. Полицијата не интервенираше, јавува порталот Република. На почетокот на протестот кога актерот и организатор Висар Вишка се обрати на македоснки ...

125 поврзани вести »

(ГАЛЕРИЈА) КК Куманово – КК Шкупи

Кумановски м. - пред: 21 часа

loading... © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се ...

2 поврзани вести »

Кошаркарите на Куманово ги „прегазија“ странците на Шкупи (ФОТО)

Кумановски м. - пред: 21 часа

loading... Кошаркарите на Куманово обезбедија уште една победа во домашниот шампионат откако вечерва на домашен терен ја совладаа „Легијата на странци“ во составот на КК Шкупи со резултат 117:99.

2 поврзани вести »

Промовирана Алатката за отчетност за трошоците на носителите на јавни функции (ВИДЕО)

Кумановски м. - 21.03.2018

loading... Министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски, денеска во Владата на Република Македонија одржа прес конференција на која ја презентирташе Алатката за отчетност за трошоците на носителите на ...

СЈО со истрага против Груевски и Ахмети за одложување на пописот

Кумановски м. - 21.03.2018

loading... „Попис“ е името на новата истрага на Специјалното јавно обвинителство, а се однесува за основано сомневање за злоупотреба на своите овластувања на претседателите на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, кои во 2011 година се договориле да го одложат ...

120 поврзани вести »

Мила Трајковиќ и Јована Кипријановска со репрезентацијата утре заминуваат за Исланд

Кумановски м. - 21.03.2018

loading... Ракометарките на Куманово Јована Кипријановска и Мила Трајковиќ со јуниорската репрезентација на Македонија утре заминуваат во Исланд каде играат квалификации за светско првенство до 20 години.

„Исцелител“ по освоените награди во Софија и Бергамо продолжува со учество на светските филмски фестивали

Кумановски м. - 21.03.2018

loading... Филмот „Исцелител“ минатата недела освои две значајни награди на два престижни меѓународни филмски фестивали. На филмскиот фестивал во Бергамо, Италија тој беше избран за најдобар филм во главната натпреварувачка конкуренција, а на ...

6 поврзани вести »

ПОДГОТВЕТЕ ГИ САНКИТЕ: УХМР со најава за снег

Кумановски м. - 21.03.2018

loading... Од утре нашето подрачје ќе биде под влијание на студена воздушна маса која ќе предизвика облачно и студено време со повремени врнеж и од снег, во јужните делови од дожд и снег, а во крајниот југоисточен дел од дожд.

112 поврзани вести »

Кумановци ќе одговараат за перење пари и фалсификување исправи

Кумановски м. - 21.03.2018

loading... Надворешната канцеларија за криминалистички работи Пробиштип поднесе кривична пријава против лицата: С.Ш.(40) од Куманово поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела “употреба на исправа со невистинита содржина“, “перење ...

2 поврзани вести »

Денеска врнежи од дожд, утре се очекува и формирање снежна покривка

Кумановски м. - 21.03.2018

loading... Времето утринава под влијание на влажна воздушна маса од Медитеранот насекаде во земјава преовладува облачно време, во западните и источните делови со врнежи од дожд а на планините од снег.

112 поврзани вести »

Кои се најпопуларните дестинации за патување во 2018. година?

Кумановски м. - 21.03.2018

loading... Париз е прогласен за најдобра дестинација за оваа година, Лондон е на второто, а Рим на третото место. Интересно, Њујорк кој долго беше омилена дестинација на светските патници, од петтото место на кое беше во 2017.

2 поврзани вести »

Руските дипломати ја напуштија Велика Британија

Кумановски м. - 21.03.2018

loading... Руски дипломати ја напуштија Велика Британија во рамките со одлуката на британските власти. Наведено е дека дипломатите заедно со семејствата го напуштиле Лондон со специјален лет. Велика Британија ја напуштиле околу 80 луѓе.

44 поврзани вести »

Фејсбук загуби 37 милијарди долари, Зукерберг четири

Кумановски м. - 21.03.2018

loading... Компанијата Фејсбук загуби 37 милијарди долари по скандалот со протекување на лични податоци на над 50 милиони корисници. Суспендиран директорот на компанијата поврзана со аферата со податоци на Фејсбук Тоа ги исплаши инвеститорите па ...

68 поврзани вести »

Хокинг ќе биде погребан покрај Њутн и Дарвин

Кумановски м. - 21.03.2018

loading... Посмртни остатоци од познатиот британски астрофизичар Стивен Хокинг ќе бидат погребани во Весмистерката опатија во Лондон, што е почаст која им се одава само на најголемите. Тој ќе биде погребан поракј великанот од светот на науката Исак ...

7 поврзани вести »

Српски свештеник приведен под сомнение дека продавал дрога

Кумановски м. - 21.03.2018

loading... Свештеникот Стефан Митровиќ (26), парох на црквата Возскресение Христово во Крушевац приведен е завчера поради сомнение дека се занимавал со препродажба на наркотици. Митровиќ е уапсен во Врњачка Бања, а полицијата кај него пронашла 52 ...

Трамп му ја честиташе победата на Путин

Кумановски м. - 21.03.2018

loading... Американскиот претседател Доналд Трамп и рускиот претседател Владимир Путин разговарале по телефон, два дена по победата на Путин на претседателските избори ви Русија, соопштува Белата куќа, а пренесува Радио Слободна Европа.

87 поврзани вести »