TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

Вучиќ: „Диво насеље“ го покажуваа лицемерието на албанските власти кои држат предавања за европски вредности

Либертас - пред: 5 часа

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ во интервју за РТС зборува за нападот на терористичката група врз македонските специјалци во кумановската населба Диво Насеље. Тој вели дека албанските власти се лицемерни и држат предавања за европски ...

8 поврзани вести »

Косово бара САД да го преземат водењето на дијалогот меѓу Косово и Србија

Либертас - пред: 6 часа

Соединетите Американски Држави, наместо Европската унија, треба да го водат дијалогот за средување на односите меѓу Косово и Србија, порача Претседателката на Косово, Вјоса Османи Во вчерашното интервју за косовскиот јавен сервис, РТК, Османи рече ...

123 поврзани вести »

Вучиќ: Не е првпат Рама да не ја кажува вистинита, прогласивме Ден на жалост за сите убиени на Косово

Либертас - пред: 6 часа

Претседателот на Србија Александар Вучиќ, во интервју за емисијата „Око“ на РТС, рече дека Србија денеска го одбележува денот на жалост за сите убиени Срби, но и за косовскиот полицаец на северот од Косово.

84 поврзани вести »

САД ќе работат со своите партнери за воспоставување меѓународна набљудувачка мисија во Нагорно-Карабах

Либертас - пред: 6 часа

Американскиот Стејт департмент соопшти дека ќе работи со своите сојузници и партнери во наредните денови за воспоставување меѓународна набљудувачка мисија, откако Азербејџан ја врати контролата врз Нагорно-Карабах во молскавична офанзива минатата ...

138 поврзани вести »

МВР: Пожарот во Илинден локализиран со над 15 тони вода

Либертас - пред: 7 часа

Со над 25 тони вода, Одделот за воздухопловни единици на Министерството за внатрешни работи со хеликоптерот Бел-212 го локализираше пожарот во општина Илинден. Како што информираат од МВР, по добиено барање од Центарот за управување со кризи за ...

11 поврзани вести »

Си-Ен-Ен: Русија гради нова железничка врска со окупираниот дел на Украина

Либертас - пред: 7 часа

Украинските власти тврдат дека Русија гради нова железничка линија што ќе ги поврзе окупираните украински градови Мариупол, Волноваха и Доњецк, северно од Азовското Море, јавува Си-Ен-Ен, пренесе Бета.

5 поврзани вести »

СЗО загрижена за порастот на случаите на коронавирус

Либертас - пред: 7 часа

Светската здравствена организација (СЗО) е загрижена поради порастот на случаите на коронавирус во неколку земји пред претстојната зима, јави ДПА. За жал, не сите земји пријавуваа случаи, но меѓу оние што ја информираа СЗО, се зголемија приемите во ...

9 поврзани вести »

Бугарскиот парламент одобри испраќање непотребно оружје во Украина

Либертас - пред: 7 часа

Бугарскиот парламент денеска одобри дополнителна воена помош за Украина за војната со Русија, јави државната агенција БТА. Пратениците одобрија испорака на Украина на неисправни ракети земја-воздух за рускиот систем за воздушна одбрана С-300 и ...

39 поврзани вести »

Зоран Милановиќ: Босна и Херцеговина не функционира и затоа треба да влезе во ЕУ

Либертас - пред: 7 часа

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ ја коментираше ситуацијата со мигрантската криза на границата меѓу Хрватска и Босна и Херцеговина и рече дека проблемите се предизвикани, пред сè, од нефункционалноста на властите во Босна и Херцеговина.

5 поврзани вести »

Дали летањето за 20 евра е минато? Се тврди дека има премногу евтини линии, а ова е главната причина зошто билетите ќе ...

Либертас - пред: 7 часа

Француската влада предложи минимална единствена цена на авио билетите за сите компании, со цел да се елиминира можноста за евтини летови. И Британците и Швајцарците се согласија дека веќе не е изводливо да се купуваат билети од 10 или 20 евра, а се ...

3 поврзани вести »

Дац и Александар со љубов за Скопје во петок на зелениот кров на ГТЦ

Либертас - пред: 7 часа

Дац и Александар на 29 септември ќе ги почестат скопјани со една голема забава на која што може да дојдат сите. Прославата на роденденот на дуото ќе се одржи на прекрасната зелена градина на покривот на ГТЦ а влезот ќе биде слободен за сите.

5 поврзани вести »

Маричиќ од Штип: Северна Македонија е крстосница на дел од најважната европска патна инфраструкутра

Либертас - пред: 8 часа

„Кога велиме ‘Ние сме Европа’, тоа има посебна тежина кога станува збор за Северна Македонија како крстосница на дел од најважната европска патна инфраструктура. И не само патна, туку и енергетска затоа што енергетските коридори се пресликуваат ...

12 поврзани вести »

Министерот Лога ја поздравува одлуката на Уставниот суд и очекува судот да постапува ажурно и за останатите прописи

Либертас - пред: 8 часа

Министерот за правда Кренар Лога ја поздрави одлуката на Уставниот суд со која се укинува Упаството за водење на матичните книги и порача дека очекува „судот да постапува по службена должност ажурно и за останатите прописи“.

69 поврзани вести »

Не може на јавноста да и се сервираат на тацна информации и постапки на безбедносните служби, вели Ковачевски

Либертас - пред: 9 часа

Премиерот Димитар Ковачевски одговори дека јавноста не може да знае се’ и не може да се споделуваат јавно информации од безбедносно – разузваначки карактер, прашан дали е запознаен со изјавата на бугарскиот министер Асен Василев дека колегите ...

6 поврзани вести »

Запленети над 2.000 килограми кокаин вреден 157 милиони евра во Ирска

Либертас - пред: 9 часа

Вкупно 2.253 килограми сомнителен кокаин со улична вредност од 157 милиони евра (166 милиони долари) се запленети од панамски товарен брод со потекло од Јужна Америка во близина на југоисточниот брег на Ирска, откако елитната ирска армиска единица ...

8 поврзани вести »

Трајковиќ: Србите повторно го претвораат стратешкиот пораз во победа

Либертас - пред: 9 часа

Косовската политичарка од редовите на српската заедница, Рада Трајковиќ изјави дека потпретседателот на партијата Српска листа, Милан Радојичиќ, за кого косовските власти тврдат дека бил водач на нападот врз полицијата во Северно Косово на 24 ...

220 поврзани вести »

Душица Димитриеска избрана за нов претседател на Советот на јавни обвинители

Либертас - пред: 9 часа

Советот на јавни обвинители на денешната 85. седница за нов претседател ја избра Душица Димитриеска, а Иџет Мемети за нов заменик претседател. Јавната обвинителка Душица Димитриеска е член на Советот од подрачјето на Вишото јавно обвинителство ...

14 поврзани вести »

Американскиот војник кој избега во Северна Кореја сега е во американски притвор откако беше протеран од Пјонгјанг

Либертас - пред: 9 часа

Војникот Тревис Кинг, припадник на американската Армија кој пребегна во Северна Кореја во јули, е задржан во американски притвор откако беше протеран од Северна Кореја во Кина, објави Ројтерс, повикувајќи се на извори, пренесува БТА.

30 поврзани вести »

Градот Берлин ќе одредува колку луѓе можат да изнајмат државен стан

Либертас - пред: 9 часа

Од 2024 година во Берлин стапува на сила новиот закон за издавање станови, неодамна усвоен од Берлинскиот Сенат. Според новото правило, самците ќе можат да изнајмуваат само еднособен државен стан, а паровите двособен.

8 поврзани вести »

Јовески е оптимист дека нема да застарат многу предмети по измените на Кривичниот законик

Либертас - пред: 9 часа

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески е оптимист дека нема да застарат голем број предмети по измените во Кривичниот законик, кои предизвикаа бура во јавноста. Вели дека Обвинителството во овој момент нема бројка или статистика на колку ...

37 поврзани вести »