TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Либертас

Општина Центар: Наместо за фонтани и споменици, парите пренаменети за капитални проекти

Либертас - 21.03.2018

На барање на општина Центар, Владата на седница синоќа ја усвои Информацијата за измена и дополнување на намената на одобрени, а неискористени средства од буџетот. Во периодот од 2007 до 2013 година како капитални дотации од буџетот на сметката на ...

20 поврзани вести »

Темелковски: Гас за индустријата во Кисела Вода до октомври, целиот проект за пет години

Либертас - 21.03.2018

Индустриската зона во Кисела Вода во делот на Стаклара и Усје може да добие гас во октомври годинава, а за целата територија на општината вклучувајќи ги и домаќинствата ќе бидат потребни најмалку пет години.

4 поврзани вести »

Али Ахмети и Никола Груевски осомничени од СЈО за прекинатиот попис

Либертас - 21.03.2018

Специјалното јавно обвинителство отвори истрага против лидерот на ДУИ, Али Ахмети, и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. И двајцата се осомничени за злоупотреба на службената положба и овластување, односно дека се договориле да го ...

120 поврзани вести »

Притвор за делчевецот осомничен за полов напад врз малолетничка

Либертас - 21.03.2018

Делчевецот којшто изврши полов напад врз малолетно девојче на негови пријатели доби 30-дневен притвор. Јавното обвинителство на Република Македонија денеска соопшти дека 46-годишниот делчевец на 16 март околу 20 часот дошол во посета на соседите во ...

Повозрасна жена потешко повредена по удар од автомобил во Кисела Вода

Либертас - 21.03.2018

Повозрасна жена е потешко повредена откако била удрена од автомобил на раскрсница во Кисела Вода во Скопје. – На крстосницата од улиците „Христо Татарчев“ и „1511“, во населба Кисела Вода вчера напладне патничко моторно возило „Сузуки“ со битолски ...

11 поврзани вести »

Тригодишно девојче тешко повредено по удар од автомобил во Батинци

Либертас - 21.03.2018

Тригодишно девојче било тешко повредено кога во неа удрил автомобил „мерцедес“ со кој управувал 20-годишен скопјанец. МВР во денешниот билтен информира дека сообраќајната несреќа се случила вчера во 16:30 часот во селото Батинци, а возилото го ...

24 поврзани вести »

Град Скопје: Не е точно дека постојката во ГТЦ е затворена, се работи за привремен прекин поради реконструкција на ...

Либертас - 21.03.2018

Градот Скопје остро ги демантира наводите и дезинформациите објавени вчера (20.03.2018 година) на интернет порталите во кои се тврди дека кратко по враќањето на 50 во ГТЦ, оваа постојка повторно е затворена, со што се манипулира јавноста.

Каменос по разговорот со Ципрас со непроменет став – неприфатлив терминот „Македонија“ во било кое решение

Либертас - 21.03.2018

Спорот за името била една од темите за кои разговараа вчера грчкиот премиер Алексис Ципрас и коалицискиот партнер во Владата Панос Каменос на нивниот состанок во премиерската палата во Атина.

15 поврзани вести »

Анкета на грчката тв Алфа: Мнозинството Грци не сакаат име со терминот Македонија

Либертас - 21.03.2018

Повеќе од половината Грци, или 56.5 отсто, посакуваат терминот Македонија да не биде вклучен во името на нашата земја, но само четири од 10 испитаници сметаат дека е изводливо решение без зборот Македонија, покажуваат резултатите од истражувањето на ...

27 поврзани вести »

Интервју со Марјанче Стојановски, градоначалник на општина Демир Хисар

Либертас - 21.03.2018

Општина Демир Хисар е една од деветте општини во Пелагонискиот плански регион, која по одржаните локални избори ја предводи новоизбраниот градоначалник Марјанче Стојановски. Во каква состојба на затекнавте општината, односно во какви финансиски, ...

Никола Радуловиќ – најуспешен автор на 12. Биенале на млади уметници

Либертас - 21.03.2018

Уметникот Никола Радуловиќ за мултимедијалната инсталација „Book of Sclavin” ја доби наградата за најуспешен автор и дело на 12. Биенале на млади уметници која оваа година по петти пат ја доделува Музејот на современата уметност.

12 поврзани вести »

Дел од општина Карпош утре без струја

Либертас - 21.03.2018

Објектот на хотел „Ибиш“ лоциран до ТЦ Олимпико, корисниците од улицата „Јуриј Гагарин“ од бр.103 до бр.115 – непарни броеви, објектот на ТЦ Олимпико и објектите околу него, како и корисниците од булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“ од бр.216 ...

7 поврзани вести »

Единствената жена-пилот на хеликоптер во МВР: Возбудливо е да се работи на 2.500 метри

Либертас - 21.03.2018

Возбудливо е да се работи на 2.500 метри, вели единствената жена – пилот на хеликоптер во Министерството за внатрешни работи на Република Македонија. Кавадарчанката Весна Петреска има 28 години и работи меѓу 15 колеги-мажи.

Тешко повредени двајца пешаци вчера во Скопје

Либертас - 21.03.2018

Двајца пешаци се тешко повредени, а уште 12 лица се здобиле со полесни повреди во девет сообраќајки евидентирани на подарчејто на СВР Скопје во изминатите 24 часа. Регистрирани се и четири соообраќајки со материјална штета.

28 поврзани вести »

Премиера на младинската претстава „Еднаш свет изградив“ во Театарот за деца и младинци

Либертас - 21.03.2018

По речиси три години од последната младинска премиера, Театарот за деца и младинци поставува нова – „Еднаш свет изградив“ која премиерно ќе биде изведена вечер од 20 часот. Режисерот Јане Спасиќ е автор и на текстот, а го напишал инспириран од ...

7 поврзани вести »

Промоција на „Урбанон“ на Марио Савовски

Либертас - 21.03.2018

Во Младинскиот културен центар вечер од 19.30 часот ќе биде промовирана книгата „Урбанон“ на Марио Савовски, која е комбинација од повеќе интерактивни медиуми во раскажувањето на приказната.

7 поврзани вести »

Денеска се одбележува Светскиот ден на Дауновиот синдром

Либертас - 21.03.2018

Со презентацијата на резултатите од проектот „И јас можам да бидам балерина“ денеска во Кинотека на Македонија во Скопје ќе биде одбележан 21 Март, Светскиот ден на Дауновиот синдром. Организаторите информираат дека во рамки на одбележувањето ќе има ...

Денеска облачно со повремен дожд и снег на планините

Либертас - 21.03.2018

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег, особено претпладне. Повеќе врнежи ќе има во северозападните делови каде локално се очекува да наврнат над 15 л/м2 воден талог.

ВИДЕО: Ова е прес конференцијата на која министерот за правда Саљији поднесе оставка

Либертас - 21.03.2018

Билен Саљији синоќа поднесе оставка од функцијата министер за правда поради, како што образложи, разнишаната доверба во судството по одлуката за преквалификување на обвинението во случајот на малиот Алмир.

69 поврзани вести »

Судењето за „Тенк“ во тек, се сослушуваат нови сведоци

Либертас - 21.03.2018

Со сослушување нови сведоци денеска во Кривичниот суд продолжи судењето за предметот „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство, во кој обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешната министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска ...