TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Lider

Трагедија: Синот на Балак загина во сообраќајна несреќа

Lider - пред: 7 часа

Синот на поранешниот капитен на германската фудбалска репрезентација Михаел Балак (44), 18-годишниот Емилио, загина во сообраќајна несреќа, возејќи квадроцикл во близина на Лисабон. Причината за несреќата сè уште не е позната, а португалските ...

25 поврзани вести »

Сали Бериша поднесе тужба против Ентони Блинкен

Lider - пред: 7 часа

Поранешниот албански премиер Сали Бериша, кој претходно се наоѓаше на „црната листа“ на САД, поднесе тужба до парискиот суд против американскиот државен секретар Ентони Блинкен. Блинкен на почетокот на оваа година објави дека САД им забраниле на ...

12 поврзани вести »

Кривична за девојка од Неготино која на Фејсбук објавувала невистини

Lider - пред: 7 часа

На 15.01.2020 пријавената ги презела личните податоци на Б.Г.(59) од Неготино, по што на социјалната мрежа „Фејсбук“ објавувала невистини за него и неговата сопруга. СВР Велес поднесе кривични пријави против Х.М.

4 поврзани вести »

Изгаснат е пожарот во Ракотинци, Добри Дол и Долно Соње – екипите сепак ќе останат цела ноќ на терен

Lider - пред: 7 часа

Поради опасност од повторно избувнување на пожари во текот на ноќта ке има дежурни екипи и цистерни со вода Градоначалникот на Сопшите Стефче Трпковски преку статус на Фејсбук пишува дека е изгаснат пожарот во Ракотинци, Добри Дол и Долно Соње.

53 поврзани вести »

Владата и даде 5.000 литри гориво на Дирекцијата за заштита и спасување

Lider - пред: 8 часа

Владата донесе одлука ка за отстапување нафтени деривати од стоковните резерви без надомест, од Агенцијата за стоковни резерви. Со одлуката, како што соопшти владината прес-служба, е задолжена Агенцијата за стоковни резерви да отстапи 5000 литри ...

28 поврзани вести »

Крај на една ера: Меси ја напушти Барселона, шокирана фудбалската јавност

Lider - пред: 8 часа

Меси во Барселона дојде на 13-годишна возраст и дебитираше за првиот тим во 2004 година. Шпанскиот фудбалски прволигаш Барселона ја шокираше вечерва фудбалската јавност потврдувајќи дека еден од најдобрите фудбалери на сите времиња Лионел Меси (34) ...

97 поврзани вести »

ЦУК: Состојба со пожарите до 19 часот

Lider - пред: 9 часа

Центарот за управување со кризи (ЦУК) на својата официјална фејсбук страница ја соопшти состојбата со пожарите до 19:00 часот. Ја пренесуваме информацијата во целост. Штипски регион Пожарот кој започна на ден 02.08.2021 година во атарот на с.Нов ...

75 поврзани вести »

Жител на Лева Река го предизвикал пожарот во селото, а Албанец во Пожаране

Lider - пред: 9 часа

Тие се лишени од слобода Денеска (05.08.2021) полициски службеници од СВР Битола-ОВР Ресен го лишија од слобода К.С. од с.Лева Река, ресенско поради постоење основи на сомнение дека го предизвика пожарот во Лева Река, во кој беше опожарена ...

34 поврзани вести »

Жителите на Робово во паника: Изгоре се, пожарот е до куќите, три дена никој не дојде

Lider - пред: 9 часа

Критично е во пехчевското село Робово, а пожарот е дојден на неколку километри од куќите. Цела Македонија е во пламен во изминатите неколку седмици. Надлежните се обидуваат да се справат со огнената стихија, која тешко се контролира во повеќе места.

153 поврзани вести »

Ковачки: Ситуацијата со пожарите е вон контрола, власта и надлежните не инвестирале ништо за одржување на опремата

Lider - пред: 10 часа

Ковачки укажа дека факт е оти надлежните и Владата не инвестирале ниту денар во опремата за детектирање и гаснење пожари. Драган Ковачки, член Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на гостување во емисијата „Жешко политичко лето“ што се емитува на ...

191 поврзани вести »

Мицкоски: Неспособноста чини премногу. Спасете ја Македонија. Одете си!

Lider - пред: 10 часа

Најпотресните сцени од пожарите во Македонија преточени во видео со единствена порака – Одете си! Неспособноста чини премногу. Спасете ја Македонија. Одете си!, вели претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, кој беше првиот политичар кој на 2 ...

15 поврзани вести »

Сè уште не е пронајдено телото на загинатата жена, партнерот одбива да го напушти местото

Lider - пред: 10 часа

Потрагата по 80-годишната Стојанка е сè ште во тек. Се пребарува нејзината куќа која е опожарена. Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, на денешната прес конференција потврди дека пожарите ја зедоа и првата жртва, жена која настрада во пожарот кој ја ...

207 поврзани вести »

Стојаноска: Стојанче или врши си ја работата за која земаш висока плата или сиктер и престани со приказните за ...

Lider - пред: 10 часа

Стојанче Ангелов често, пречесто, се фали со тоа што примил куршум за државата. И се’ живо со тоа споредува, пишува Стојаноска. Треба да му каже некој дека е чест, обврска, одговорност и патриотски чин, што некој се борел за државата.

5 поврзани вести »

Сообраќајот на патот Прилеп – Градско во целосен прекин поради пожар

Lider - пред: 10 часа

Поради пожар кај местото Топлица, од 18:45 часот е во целосен прекин за сите видови возила, соопшти АМСМ. Сообраќајот на патниот правец Прилеп – Градско, поради пожар кај местото Топлица, од 18:45 часот е во целосен прекин за сите видови возила, ...

24 поврзани вести »

Два нови пожара – во Богословец во Светиниколско и во Лешани, Охридско

Lider - пред: 10 часа

Богословец во Светиниколско каде се изгорени четири куќи и село Лешани во Дебарца, Охридско, моментно се двете најнови жаришта. На овие места попладнево избувнале пожари, а во гасењето се вклучени пожарникари, месно население и припадници на ...

207 поврзани вести »

Главниот штаб за управување со кризи ја презема координацијата во борбата против пожарите

Lider - пред: 10 часа

Од денеска Главниот штаб за управување со кризи ја презема целосната координација во борбата против пожарите Главниот штаб на седница попладнево донесе Акциски план за превенција и справување со пожарите.

207 поврзани вести »

Евакуирани двајца неподвижни луѓе поради пожар во Прилепско

Lider - пред: 10 часа

За кратко време лицата биле евакуирани и безбедно префрлени во Прилеп, во домот на нивниот син, информира Министертството за внатрешни работи. Две неподвижни лица на возраст од 80 и 88 години од прилепското село Ракле попладнево, поради опасност од ...

43 поврзани вести »

Локализиран пожарот во „Охис“: Надлежните тврдат дека опасноста помина, еден пожарникар е хоспитализиран

Lider - пред: 11 часа

Пожарот во скопската фабрика „Охис“ е изгаснат, информираше преку „Фејсбук“ градоначалникот на Кисела Вода Филип Темелковски. Од запалена сува трева огнот го зафати објектот на управната зграда на фабриката Биљана.

66 поврзани вести »

(ФОТО) Изгаснат пожарот кај Кучково

Lider - пред: 11 часа

Градоначалникот на општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски, објави дека пожарот во село Кучково е целосно изгаснат. -Целосно е изгаснат пожарот кој попладнево избувна во с.Кучково. Благодарност на брзата интервенција на пожарната, огнената стихија ...

53 поврзани вести »

(ВИДЕО) Темелковски: Нема опaсност од линданот во пожарот во фабриката „Охис“

Lider - пред: 11 часа

Градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски изјави дека нема опасност од загадување со линдан во пожарот во кругот на фабриката „Охис“. Градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски изјави дека не постои опасност од пожарот кој настана во ...

48 поврзани вести »